Majeranek ogrodowy - właściwości lecznicze i zastosowanie majeranku

2016-01-25 12:56 Monika Majewska

Majeranek ogrodowy to roślina lecznicza o szerokim zastosowaniu. Majeranek jest stosowany między innymi na poprawę trawienia czy trądzik. Ale majeranek ogrodowy to również bardzo popularna aromatyczna przyprawa. Poznaj właściwości lecznicze majeranku ogrodowego i jego zastosowanie w ziołolecznictwie i kuchni.

Majeranek ogrodowy  (łac. Origanum Majorana), inaczej lebiodka majeranek, majoran czy mariolka, rośnie dziko na  wybrzeżach  Morza Śródziemnego, w północnej Afryce i w Azji aż do zachodnich Indii. W Polsce majeranek jest uprawiany. W medycynie naturalnej wykorzystuje się całe pędy majeranku oraz olejek majerankowy.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: MAJERANEK ogrodowy. Uprawa majeranku w ogrodzie

Majeranek ogrodowy - właściwości lecznicze i zastosowanie

Dawniej  uważano, że majeranek wzmacnia serce, wzmaga popęd płciowy, pomaga przy  dolegliwościach żołądkowych, kamieniach nerkowych, a nawet pomaga na bólachzęba i poprawia jasność umysłu.
Obecnie majeranek stosuje się:

  • w dolegliwościach trawiennych,
  • jako środek przeciwzapalny,
  • jako środek wiatropędny,
  • jako środek wspomagający wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie – poprawiający trawienie.

Majeranek ogranicza również nadmierną fermentację. Majeranek jest także składnikiem maści przeciwreumatycznych oraz kropli do płukania jamy ustnej.

Z kolei olejek majerankowy ma  szerokie zastosowanie w  aromatoterapii,  jest  stosowany  w  kąpielach, inhalacjach i masażach. Wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Działa także przeciwtrądzikowo.

Majeranek ogrodowy - popularna przyprawa

Majeranek ogrodowy ma charakterystyczny aromat oraz słabo palący smak, dzięki czemu znalazł zastosowanie w kuchni jako przyprawa, którą zaleca się dodawać zwłaszcza do potraw ciężko strawnych. Można nim zastąpić sól, a także dodać do smalcu, aby ten nie zjełczał.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE