Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i zastosowanie roślin, które lubią pszczoły

2019-05-24 9:55 Michał Mazik
Lawenda: rośliny miododajne w ogrodzie
Autor: thinkstockphotos.com Lawenda to roślina miododajna, która pięknie kwitnie i pachnie w ogrodzie. O intensywności zapachu decyduje panująca wokół temperatura oraz warunki, w jakich rośliny rosną - istotne są zwłaszcza stopień nasłonecznienia i gleba. Ciepłolubna lawenda posadzona w wilgotnym i ocienionym miejscu będzie gorzej rosła, słabiej kwitła i mniej pachniała.

Jak i jakie uprawiać rośliny miododajne w ogrodzie? W obliczu wymierania pszczół miodnych i samotnic warto postawić na rozwiązania ekologiczne i tym samym zachęcić owady do odwiedzin. Jednym ze sposobów jest uprawa roślin miododajnych. W ten sposób nie tylko dostarczamy pożytecznym stworzeniom nektar, spadź i pyłek, ale stworzymy równocześnie interesujące aranżacje.

Zapaleni hobbyści często zakładają pasieki w ogrodzie i zajmują się produkcją miodu we własnym zakresie. To tego potrzebna jest jednak wiedza, cierpliwość i serce. Nawet jeśli nie jest to kierunek naszych zainteresowań, warto pomagać pszczołom dostarczając im schronienie, surowce i pokarm. Samotnicom można wybudować w ogrodzie specjalny hotel (często powstaje z materiałów odpadowych). Wszystkie pszczoły natomiast przyciągniemy do ogrodu uprawiając rośliny miododajne. Dokładne zastosowanie roślin miododajnych zależy od konkretnego gatunku.

Rośliny miododajne na nawozy zielone: pożytki dla pszczół

Wiele gatunków wykorzystywanych jako nawozy zielone oraz rośliny fitosanitarne jest ceniona i chętnie odwiedzana przez pszczoły. Przykładem jest koniczyna polna i koniczyna biała, które wzbogacają glebę w azot wychwytywany z powietrza (przy współpracy z bakteriami brodawkowatymi). Uprawy udają się na różnych typach gleb, w tym suchych i piaszczystych. Te rośliny miododajne zaleca się uprawiać w cyklu zmianowania w warzywniku oraz siać w międzyrzędziach w przydomowym sadzie. Gatunki, które są miododajnymi nawozami zielonymi i jednocześnie uchodzą za rośliny ozdobne to łubiny i wyki. Obie grupy z powodzeniem można uprawiać na rabatach. Podobne zastosowanie ma także facelia. W tym przypadku na 1 m² uprawy może pracować nawet 30 pszczół. Cenną rośliną miododajną jest gryka zwyczajna. Jednak lepiej ją uprawiać w bardziej oddalonych miejscach (np. na polu), gdyż na pożytkach z gryki pszczoły mogą stawać się agresywne. Z gatunków fitosanitarnych, przeciwdziałających rozwojowi szkodliwych nicieni glebowych, dobrze sprawdza się nostrzyk biały. Nie można zapomnieć także o powszechnie wykorzystywanych w Polsce rzepaku oraz gorczycy. To raj dla pszczół.

Rośliny miododajne ozdobne lubiane przez pszczoły

Do popularnych miododajnych roślin ozdobnych należy:

 • lawenda,
 • dalia,
 • rudbekia,
 • nachyłek okółkowy
 • jeżówka purpurowa.

Te ozdobne rośliny miododajne są powszechnie spotykane w ogrodzie - najczęściej wykorzystuje się je do aranżacji kwietników i rabat. Duże znaczenie dla pszczół ma także typowa roślina wrzosowiskowa - wrzos pospolity. Dostarcza pszczołom pożywienia w trudniejszym dla nich okresie, gdy wiele gatunków już przekwitło. Późnym latem i jesienią owady mogą liczyć także na inną cenną grupę - astry (szczególnie na późno kwitnącego astra alpejskiego). W ogrodzie warto założyć łąkę kwietną. Przyciągnie wiele gatunków owadów, w tym rzadkie, a pszczołom zapewni pokarm (m.in. chaber bławatek, cykoria podróżnik).

Drzewa i krzewy miododajne w ogrodzie

Z drzew i krzewów miododajnych szczególnie przydatne są:

 • lipy,
 • klony,
 • głogi maliny,
 • janowce,
 • żarnowce
 • robinie akacjowe.

Sprawdź też: najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu >>>

Ostatni gatunek mimo że wzbudza emocje ekologów (robinia akacjowa to ekspansywna roślina obca), wciąż pełni ważne funkcje dla pożytecznych owadów. Przez pszczoły niekiedy zapylane są leszczyny (dzieje się to w okresie wczesnowiosennym, gdy nic jeszcze nie kwitnie – to głównie jednak roślin wiatropylne)

Rośliny lecznicze w służbie pszczołom

Rośliny lecznicze (zioła) służą nie tylko człowiekowi jako wartościowe leki i przyprawy do kuchni. Część „grządek” w ogrodzie warto wydzielić pszczołom – „dopuszczając” do kwitnienia roślin (dla nas – w odniesieniu do ziół, z których pozyskuje się liście lub korzenie jest to niekorzystne – mniej związków aktywnie czynnych). Szczególnie wartościowy dla pszczół jest lubczyk ogrodowy, hyzop lekarski, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski, kocimiętka, szałwia lekarska, dziurawiec zwyczajny oraz macierzanka tymianek. Pszczoły korzystają także z dużej grupy chwastów (np. mniszka, ostu, nawłoci), chociaż tych akurat nie polecamy uprawiać.

Uprawa roślin miododajnych w ogrodzie

Każdej z wymienionych roślin miododajnych zaleca się zapewnić słoneczne stanowisko - wtedy kwitną obficiej. Oczywiście wraz z takim miejscem może zachodzić konieczność częstszego podlewania.

Sprawdź też: projekt i instalacja systemu nawadniającego >>>

W przypadku roślin miododajnych warto stosować nawozy z większą zawartością fosforu, pobudzającego wykształcanie kwiatów. Do walki z chorobami i szkodnikami należy wykorzystywać ekologiczne środki (np. gnojówki z roślin), które nie zaszkodzą zapylaczom. Dokładne wymagania i sposoby pielęgnacji zależą od indywidualnych potrzeb konkretnego gatunku roślin.

Pszczoły w ogrodzie: wideo

Masowe wymieranie pszczół ma związek głównie z używaniem chemicznych środków ochrony roślin. Do ochrony pszczół można przyłączyć się tworząc przyjazny ogród przydomowy i sadząc w nim rośliny miododajne.

Jak uratować życie pszczół?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE