Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę

2019-03-14 14:10 Michał Mazik

Własna pasieka w ogrodzie to hobby, które nie tylko daje satysfakcję, ale również przynosi wiele korzyści. Dowiedz się dlaczego warto założyć pasiekę w ogrodzie i jak to zrobić: jak przygotować miejsce na ule i jakie pszczoły wybrać. Zakładanie pasieki w ogrodzie i na działce - poradnik.

Pszczoła jest jednym z najważniejszych organizmów nie tylko dla bioróżnorodności ekologicznej, ale także dla człowieka. Posiadając duży ogród warto stworzyć jej optymalne warunki do życia. Nie musimy się ograniczyć do budowy hoteli dla gatunków prowadzących samotniczy tryb życia. Przy odrobinie zapału z powodzeniem można zbudować i prowadzić w ogrodzie lub na działce pasiekę dla pszczół miodnych.

>>Przeczytaj też: Poznaj pożyteczne owady w ogrodzie

Przed założeniem pasieki należy sprawdzić czy posiadamy odpowiednie warunki do amatorskiej hodowli pszczół. Miejsce na pasiekę powinno być bogate przyrodniczo, z dużą liczbą roślin – użytków pszczelich. Ogród powinien mieć dość dużą powierzchnię, aby spełnić wymagania prawne. Pasieka musi znajdować się przynajmniej 10 m od granicy działki oraz dróg. Zaleca się odgrodzić się od „newralgicznych” miejsc szczelnym ogrodzeniem o wysokości 3 m. Prawo dokładnie nie określa odległości pasieki od sąsiada, jednak warto zminimalizować ryzyko potencjalnych (i w praktyce - częstych) konfliktów. Paragraf 144 Kodeksu Cywilnego stanowi, że prowadzenie pasieki nie może „ponad przeciętną miarę” utrudniać sąsiadom korzystania z terenów będących ich własnością. Pasiekę warto ubezpieczyć pod kątem odpowiedzialności cywilnej od użądleń zarówno ludzi, jak i zwierząt. Warto przy tym sprawdzić czy nie mamy (lub ktoś z rodziny) uczulenia na jad pszczół.

Zakładanie pasieki w ogrodzie - wybór miejsca na pasiekę

Zakładanie pasieki należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, suche (optymalna jest wystawa południowa) i zaciszne (aby nie niepokoić owadów – i odwrotnie). Pasiekę warto ogrodzić i dodatkowo obsadzić drzewami oraz krzewami. Szczególnie zaleca się uprawę wierzby iwy, derenia jadalnego, irgi, forsycji i śnieguliczki. Po zdecydowaniu się na hodowlę pszczół i wyborze lokalizacji, fakt posiadania pasieki należy zgłosić Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii. To obowiązek wynikający z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. To konieczne – niezależnie od ilości uli!

Zakładanie pasieki w ogrodzie - ule

Błędem początkującego pszczelarza jest zakładanie małej pasieki (1-2 ule). Pomimo że takie działanie wydaje się rozsądne, w rzeczywistości obarczone jest zbyt dużym ryzykiem. Trzeba założyć, że brak wystarczającego doświadczenia w pierwszych latach może spowodować duże problemy. To nieuniknione. Przy niewielkiej liczbie uli można na raz stracić całą pasiekę (np. po zimie) i trwale zniechęcić się do tego hobby. Dlatego warto postawić przynajmniej kilka uli. Można ustawiać je parami – wtedy wykonywanie wszelkich prac jest wygodniejsze. Konstrukcje należy ustawić w utwardzonym miejscu, np. na betonowych płytkach. Wyloty uli powinny znajdować się od najbardziej słonecznej strony.
Wybór ula jest sprawą dość trudną – na rynku można znaleźć różnorodne modele. Powinny spełniać podstawowe kryteria: chronić przed zimnem i przegrzaniem, zapewniać wentylację i umożliwiać sprawne pozyskiwanie produktów pszczelich. Dobre modele mają dodatkowo opcje dostosowywania pojemności do wielkości rodziny. Często wybierany jest typ wielkopolski (o różnych rozmiarach). Niezależnie od modelu trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych (300-500 zł) od egzemplarza. Ule po zakupie warto pomalować na kolorowo (szczególnie polecana jest barwa biała, żółta, niebieska i niebieskozielona). Nie jest to związane z estetyką, lecz funkcjonalnością. Tak pokolorowany ul ułatwia powrót robotnicom do swoich rodzin. Teren, gdzie znajdują się ule należy często kosić. Nie mogą znajdować się na nim zwierzęta gospodarskie.

Zakładanie pasieki w ogrodzie - wyposażenie dodatkowe

Na pasieczysku (czyli terenie, na którym ustawiamy ule) powinno się znajdować poidełko dla pszczół z bieżącą lub często zmienianą wodą. To konieczność! Nieświeża woda może doprowadzić do występowania chorób u całych rodzin pszczół. Przy większej liczbie uli warto posiadać także pracownię pasieczną. Do podstawowego sprzętu i akcesoriów pszczelarskich należą ramki, kraty odgrodowe, drut pszczelarski, podkarmiaczki, dłuto pasieczne, podkurzacz, szczotka do zmiatania pszczół, wanienka do odsklepiania plastrów, miodarka, widelec do odsklepiania plastrów, drobne sito, naczynia służące do rozlewu miodu. Oczywiście warto zaopatrzyć się także w odpowiedni strój: fartuch pszczelarski, kapelusz z siatką, rękawice, ochraniacze na nogi i ręce.

Zakładanie pasieki w ogrodzie - wybór pszczół

W Polsce hoduje się głównie trzy rasy pszczół:

  • pszczołę środkowoeuropejską (Apis mellifera mellifera),
  • pszczołę kaukaską (Apis mellifera caucasica),
  • pszczołę kraińską (Apis mellifera carnica).

Ze względu na łagodne usposobienie warto zdecydować się na ostatnią z wymienionych. Zawsze w pierwszej kolejności zaleca się zasięgnąć rady doświadczonego pszczelarza – jego wiedza na temat linii, ras, a także uwarunkowań danego regionu, jest bezcenna.
Najczęściej kupuje się odkłady pszczele (plastry z czerwiem, pyłkiem i pokarmem razem z obsiadającymi je pszczołami oraz matką - najczęściej 5-ramkowe). Zakupu można dokonać u pszczelarza lub w stacji hodowlanej. Pszczoły najlepiej przewozić jesienią lub na przedwiośniu – gdy jeszcze nie latają, a na dworze utrzymują się dodatnie temperatury.

Rośliny miododajne w ogrodzie

W pobliżu pasieki warto uprawiać (lub pozostawić) rośliny miododajne. Szczególnie cennymi pożytkami pszczelimi są: mniszek, koniczyna (i wiele innych gatunków na nawóz zielony), lipy, chaber bławatek, wierzby, robinia akacjowa, leszczyna, ozdobne rośliny kwitnące, drzewa i krzewy sadownicze, rzepak, gorczyca, wrzosy i nawłoć.

>>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon i do ogrodu wabiące pszczoły – radzi Maja Popielarska

pszczoła
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dwutlenekwegla
|

Zadbajmy też o bezpieczeństwo. Dobrze w tym temacie sprawują się fotopułapki. niektóre mają nawet moduł GSM który od razu po zrobienia zdjęcia prześle je nam na telefon abyśmy mogli szybko reagować.