Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych

2018-05-10 12:07

Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych: na czym polega nawożenie dolistne, w jakich przypadkach się je stosuje, jakie rośliny doniczkowe można nawozić dolistnie, jak zrobić to krok po kroku

Nawożenie dolistne
Autor: www.thinkstockphotos.com

Nawożenie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Systematyczne nawożenie jest szczególnie ważne w przypadku roślin doniczkowych, mających do dyspozycji niewielką ilość podłoża, w którym dość szybko wyczerpują się składniki odżywcze.

Do nawożenia kwiatów doniczkowych, najczęściej wykorzystuje się nawozy doglebowe, dostępne w postaci płynnej, granulowanej, pylistej lub stałej (np. pałeczki nawozowe). Jest to podstawowa metoda dokarmiania roślin, gdyż pobierają one składniki odżywcze głównie za pomocą korzeni. Czasami jednak lepszą formą zasilania okazuje się nawożenie dolistne. Dostarczanie roślinom składników pokarmowych przez liście, jest szczególnie polecane jako interwencyjna forma nawożenia roślin osłabionych lub przez dłuższy czas pozbawionych dostępu do składników odżywczych.

>>Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe

Zalety nawożenia dolistnego

Nawożenie dolistne pomaga zapobiegać, a nawet leczyć choroby nieinfekcyjne, spowodowane niedoborem składników pokarmowych (np. chlorozy wynikające z niedoboru min. żelaza i miedzi), szybko dostarcza roślinie komplet niezbędnych mikro- i makroelementów oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób o podłożu infekcyjnym (np. grzybowych). Nawożenie dolistne to również bardzo dobry sposób na odżywienie storczyków. Większość z nich w naturze jest epifitami, które pobierają składniki odżywcze i minerały zarówno z materii organicznej (np. z rozkładających się resztek roślinnych) jak i z powietrza (minerały zawarte w wodzie deszczowej i wilgotnym powietrzu), dlatego ich liście są doskonale przystosowane do takiego rodzaju dokarmiania.

Nawożenie dolistne - jak stosować nawozy

Zarówno w przypadku storczyków, jak i innych roślin doniczkowych, stężenie nawozu przeznaczonego do zasilania dolistnego powinno być co najmniej o połowę mniejsze, niż w przypadku nawożenia doglebowego. Dlatego też, aby uniknąć uszkodzenia roślin, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta - dotyczących sposobu stosowania oraz zalecanych dawek nawozu - zamieszczonych na opakowaniu nawozu.

Do nawożenia pozaglebowego należy wybierać tylko takie preparaty, na których znajduje się informacja o możliwości stosowania środka w formie oprysku (np. Florowit Uniwersalny, Florowit – nawóz przeciwko żółknięciu liści i chlorozie, Ekolist Standard - nawóz wieloskładnikowy, Floramix Chloroza Stop). Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że nie każdy nawóz rozpuszcza się w wodzie na tyle dobrze, aby mógł być wchłaniany przez liście. Niektóre nawozy zawierają też substancje szkodliwe dla zielonych części roślin i podane w formie oprysku mogą powodować m.in. poparzenia liści (np. saletra amonowa). Mikroskładniki znajdujące się w nawozie przeznaczonym do nawożenia dolistnego, powinny mieć także formę chelatową, gdyż wtedy są najlepiej przyswajalne przez rośliny. Na przyswajalność nawozów dolistnych bardzo dobrze wpływa również obecność mocznika (znajduje się m.in. w odżywce do storczyków firmy Campo), który dobrze rozpuszcza się w wodzie, poprawia wchłaniane mieszanki nawozowej przez liście i jest najmniej szkodliwym dla zielonych części roślin nawozem azotowym (nie powoduje poparzeń). Mocznik należy jednak stosować wyłącznie w zalecanych dawkach i nie wolno go mieszać z innymi nawozami azotowymi.

Kiedy nawożenie dolistne jest skuteczne

Aby nawożenie dolistne przyniosło oczekiwany skutek, musi być jednak spełnionych kilka dodatkowych warunków:

  • przed wykonaniem oprysku, preparat musi być bardzo dokładnie rozpuszczony w wodzie, aby znajdujące się w nim składniki miały szansę w równym stopniu dotrzeć do każdej części rośliny;
  • gotowa mieszanka powinna być też podawana roślinom za pomocą opryskiwacza wytwarzającego jak najdrobniejszą mgiełkę, co pozwoli kroplom płynu osiąść na liściach, a nie po nich spłynąć;
  • oprysk należy przeprowadzić w pochmurny dzień, dzięki czemu będzie można uniknąć poparzenia liści;
  • rośliny muszą też zostać wcześniej dobrze podlane, gdyż zwiędnięte liście nie będą przyjmować składników odżywczych.

Nawożenie dolistne - krok po kroku

  1. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przygotować spryskiwacz i odpowiednią ilość czystej wody o temperaturze pokojowej.
  2. Następnie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, zamieszczoną na opakowaniu preparatu i odmierzyć odpowiednią ilość środka, polecaną do dolistnego nawożenia roślin doniczkowych.
  3. Odmierzony nawóz należy dodać do wody i bardzo dokładnie go rozmieszać (do wymieszania preparatu przyda się szklane naczynie, np. słoik, co pozwoli sprawdzić, czy w wodzie nie pozostały drobinki nierozpuszczonego nawozu).
  4. Gotową mieszankę należy przelać do spryskiwacza i dokładnie rozprowadzić na powierzchni liści.

Zadanie możemy sobie ułatwić, wybierając do nawożenia dolistnego roślin specjalne mgiełki nawozowe, które nie tylko zawierają odpowiednie stężenie preparatu, ale też rozpylają go w postaci idealnej, drobniutkiej mgiełki, znakomicie przylegającej do liści (Zielony Dom: mgiełka nawozowa uniwersalna, mgiełka dla storczyków lub mgiełka nawozowa dla paproci). Dozownik mgiełki można też używać w formie odwróconej, co pozwala zastosować nawóz także na spodnią stronę liści (ważne w przypadku storczyków).

>>Przeczytaj też: Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki z jaj, fusy z kawy i inne

Pielęgnacja storczyków: światło i temperatura
Nasi Partnerzy polecają