Obornik granulowany - jak i kiedy stosować obornik granulowany? Jak powstaje i jakie ma zalety? Jakie rośliny nim nawozić?

2024-05-28 11:13

Najkorzystniejsze dla roślin, naszego zdrowia i środowiska jest nawożenie naturalne przy pomocy nawozów organicznych. Często stosuje się w tym celu kompost, a także świeży obornik, który jednak ma pewne mankamenty. Dobrym rozwiązaniem może być obornik granulowany, w łatwej do zastosowania formie, bogaty w składniki odżywcze i pozbawiony nieprzyjemnego zapachu. Jak i kiedy stosować granulowany obornik?

Obornik granulowany
Autor: GettyImages Kiedy i jak stosować w ogrodzie obornik granulowany?

Spis treści

  1. Jak powstaje obornik granulowany?
  2. Jakie zalety ma obornik granulowany?
  3. Obornik granulowany - rodzaje. Jakie rośliny nawozić obornikiem granulowanym?
  4. Jak i kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany to cenny nawóz naturalny o właściwościach zbliżonych do obornika świeżego, ale przetwarzany i oferowany w postaci cylindrycznych granul.

Jak powstaje obornik granulowany?

Obornik granulowany produkowany jest zwykle ze świeżego nawozu krowiego, który w połączeniu ze słomą poddaje się kompostowaniu, następnie fermentowaniu, a w końcowym etapie jest osuszany i formowany w granulat. Dzięki temu jest wygodny do zastosowania w ogrodzie, dłużej zachowuje trwałość (około 3 lata), łatwo się przechowuje w różnego rodzaju pojemnikach i nie zbryla się oraz nie pyli.

Jakie zalety ma obornik granulowany?

Zmieszane z glebą granule obornika stopniowo rozkładają się i uwalniają łatwo przyswajalne składniki odżywcze: mikro- i makroelementy (azot, potas, fosfor, magnez, wapń i siarkę, mangan, bor, miedź i cynk). Ponadto, dobrej jakości obornik w formie granulatu, zawiera sporo materii organicznej, która wspomaga rozwój mikroorganizmów glebowych, co poprawia też jakość i strukturę podłoża. Dzięki takiemu mechanizmowi działania, nawóz ten jest bezpieczny dla korzeni roślin, działa długofalowo i jego stosowanie stwarza mniejsze ryzyko przenawożenia.

Dość istotną zaletą granulowanej formy obornika jest brak nieprzyjemnego zapachu oraz brak zanieczyszczeń nasionami chwastów czy patogenami chorobotwórczymi. Zawartość poszczególnych składników pokarmowych oraz właściwości przydatne dla konkretnych roślin są uzależnione od rodzaju obornika z jakiego powstał granulat.

Przeczytaj też:

Obornik granulowany - rodzaje. Jakie rośliny nawozić obornikiem granulowanym?

  • Najczęściej stosowany i najbardziej uniwersalny jest obornik bydlęcy granulowany (krowi) zalecany do zasilania zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz drzew i krzewów owocowych. Dodatkowo dobrze wpływa na poprawę zdolności magazynowania wody w glebach lekkich i przepuszczalnych oraz podnosi pH gleby (odkwasza).
  • Dla roślin o największym zapotrzebowaniu na azot i wytwarzających sporo masy zielonej zalecany jest obornik kurzy granulowany. Jest nie tylko bogaty w azot, ale zawiera też większe stężenie pozostałych składników pokarmowych niż inne rodzaje obornika. Z tego względu wskazane jest, aby stosować go rozważnie i najlepiej rozcieńczać z wodą (rozpuszczać) np. w proporcji 1 kg/10 l wody.
  • Popularny jest też obornik koński granulowany, który zalecany jest w szczególności do nawożenia warzyw, ale też do nawożenia trawników. Dobrze wpływa też na glebę wiosną, ponieważ przyspiesza jej ogrzewanie się.
  • W formie granulowanej spotkać możemy również obornik świński, który nadaje się szczególnie dobrze do zasilania oraz poprawiania jakości i zwięzłości gleb piaszczystych.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie?

Jak i kiedy stosować obornik granulowany?

Ten rodzaj naturalnego nawozu można z powodzeniem stosować do nawożenia wielu różnych roślin ogrodowych (także w uprawach ekologicznych) oraz uprawianych w donicach i innych pojemnikach. Ogromną zaletą obornika granulowanego jest możliwość stosowania go przez większość sezonu wegetacyjnego roślin (obornik świeży zwykle tylko jesienią), ale najkorzystniej jest zasilać nim rośliny wczesną wiosną lub jesienią (październik/listopad). Warto zasilać glebę i rośliny obornikiem w tej formie nawet 2-3 razy w sezonie, a na pewno nie rzadziej niż co 3-4 lata.

Po rozsypaniu zalecanej przez producenta dawki pod roślinami lub na całej rabacie (zwykle 2-3 garście na 1 m²), należy zmieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby, a najlepiej przekopać całą rabatę lub grządkę. Zazwyczaj nawozy granulowane stosujemy równomiernie na całej zasilanej powierzchni, a jeśli nawozimy punktowo pojedyncze rośliny nie należy zwiększać zalecanej dawki, aby nie potęgować stężenia granulatu.

Można także rozpuszczać obornik granulowany w wodzie i stosować jako nawóz rozpuszczalny wraz z podlewaniem roślin. Wystarczy zalać granule wodą w dużej beczce (lub podobnym większym pojemniku) i pozostawić na około dwa tygodnie. Następnie powstały roztwór trzeba dokładnie wymieszać i można od razu bezpiecznie stosować go do podlewania i jednocześnie zasilania roślin.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany