Spis treści
- Jak zwiększyć plony pomidorów - zastosuj sprawdzony patent
- Jak działa kurzy obornik?
- Jak stosować kurzy obornik?
- Jak wzmocnić działanie kurzego obornika?
Jak zwiększyć plony pomidorów - zastosuj sprawdzony patent
Kiedy już wykopiesz dołek pod sadzonkę pomidora, na jego dno wysyp niewielką ilość kurzego obornika. Nawóz należy równomiernie rozsypać, wymieszać z glebą i obficie podlać. To kurzy obornik sprawi, że plony będą dużo większe niż do tej pory. Dlaczego?
Jak działa kurzy obornik?
Obornik dostarcza roślinom podstawowych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor i potas. Oprócz tego zawiera także wapń, magnez, bor i żelazo, które czasem są niedostępne w nawozach mineralnych. Kurzy obornik dodatkowo zawiera wyjątkowo dużą ilość azotu. To bardzo skoncentrowany nawóz, który dostarczy naszym pomidorom dużą dawkę składników odżywczych. Pamiętajmy, że pomidory mają długi okres wegetacji, a kurzy obornik, ze względu na swą moc zapewni im długotrwałe nawożenie.
Przy stosowaniu obornika kurzego może zajść ryzyko przenawożenia roślin. Zaleca się go rozcieńczać i stosować niewielkie dawki (ok. 100 g pod jednego pomidora).
Jak stosować kurzy obornik?
Obornik można stosować w formie:
- świeżej,
- przekompostowanej,
- suszonej
- granulowanej.
Obornika świeżego nie możemy stosować bezpośrednio przed sadzeniem pomidorów. Taki obornik należy wymieszać z podłożem już jesienią.
Obornik przekompostowany (powinien poleżeć na pryzmie przynajmniej jeden rok) lub granulowany można stosować zarówno jesienią jak i wiosną. Taki właśnie obornik zastosujmy przed posadzeniem pomidorów.
Jak wzmocnić działanie kurzego obornika?
Gdy pojawią się pierwsze grona pomidorów, można podlewać krzaczki wcześniej przygotowaną gnojówką z pokrzywy. Gnojówka wzmocni działanie nawozu. Więcej o tym jak zrobić gnojówkę z pokrzyw piszemy w artykule: Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić? Do jakich roślin stosować? Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?