Papryka chili – uprawa papryczki chili w doniczce na balkonie i w ogrodzie

2016-03-07 13:16

Papryka chili to ceniona ostra przyprawa. Jednocześnie papryka chili to roślina o dekoracyjnych owocach, która nadaje się do tworzenia zielonych aranżacji balkonów, tarasów i ogrodów. Podpowiadamy, jak uprawiać papryczkę chili w doniczkach na balkonie i w ogrodzie.

Paprykę chili powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Optymalne są podłoża żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne, łatwo nagrzewające się. Papryka chili nie lubi zalania – wtedy łatwo dochodzi do gnicia korzeni. Gatunek jest mało odporny nie tylko na mróz, ale także na umiarkowanie chłodne temperatury.

Uprawa papryki chili: siew nasion

Nasiona papryki chili najlepiej wysiewać w mutliplatach lub tackach od połowy lutego. Wcześniej warto namoczyć je przez 24godziny w wodzie. W jednym otworze umieszcza się kilka nasion, po wykiełkowaniu trzeba dokonać przerywki pozostawiając 1–2 siewki. Pojemniki po siewie ustawia się w ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu (o temperaturze powyżej 20 st. C). Można je przykryć folią perforowaną. Temperatura nie powinna spadać poniżej 14 st. C. Pierwsze wschody pojawiają się po 1–2 tygodniach.

>>Przeczytaj też: Marzec w ogrodzie: przygotowanie rozsady pomidora i papryki

Uprawa papryki chili: sadzenie rozsady w ogrodzie lub doniczkach

Początkowo rośliny najlepiej uprawiać w szklarni lub na słonecznym parapecie. Młode sadzonki warto hartować wiosną wystawiając na zewnątrz na kilka godzin. Na stałe do ogrodu przenosi się je pod koniec maja lub w czerwcu. Jeśli będą uprawiane w doniczkach, należy zadbać o odpowiedni, solidny drenaż. W okresie wiosny na noc można przenosić je do domu.

Uprawa papryki chili: pielęgnacja

Papryczkę chili powinno się regularnie podlewać i nawozić (najlepiej nawozami bogatymi w mikroelementy). Roślinę można uszczykiwać i usuwać jej kwiaty, aby lepiej rozkrzewiła się i osiągnęła większe rozmiary. Później papryczkom można ułatwić zapylanie muskając je delikatnym pędzelkiem. Rośliny z reguły nie wymagają przycinania. Należy dbać o regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Uprawa papryki chili: ochrona

Paprykę chili należy chronić przed chorobami i szkodnikami. Szczególnym utrapieniem są mszyce i grzyby. W uprawie hobbystycznej dobrze sprawdzają ekologiczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych lub przyrządzane samodzielnie.

Zobacz film: Uprawa papryki na balkonie

Warzywa na balkon - papryka

QUIZ: Słodko, lekko pikantnie, bardzo ostro... Papryka w roli głównej!

Pytanie 1 z 10
Jak sie nazywa słodka papryka, występująca w różnych kolorach, popularna w Polsce?
Papryka
Nasi Partnerzy polecają