Budowa sauny. Co warto wiedzieć planując budowę sauny w domu?

2021-02-02 15:14

Budowa sauny jest możliwa niemal w każdym domu, a nawet i mieszkaniu. Jak to prawidłowo zrobić? Co należy uwzględnić podczas projektowania i budowy sauny w domu?

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet

W nowo powstającym domu miejsce na saunę najlepiej zarezerwować już podczas powstawania projektu. W istniejącym można ją zbudować przy okazji remontu. Domowa sauna nie ma dużych wymagań. Powszechny jest brak świadomości inwestorów, że można ją zainstalować niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Do budowy sauny wystarczą niewielka powierzchnia (od 1,5 m²) oraz możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania pieca. Budowa sauny trwa 2-3 dni, a przy odrobinie umiejętności i chęci do majsterkowania można ją zrealizować samodzielnie. Taka sauna nie jest też kosztowna. Jednak żeby była komfortowa, bezpieczna i służyła przez wiele lat, trzeba ją dobrze zaprojektować, a podczas budowania przestrzegać kilku zasad.

Gdzie umieścić saunę w domu

Jeśli chce się mieć w domu saunę, najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie jego projektowania i wybrać dla niej taką lokalizację, żeby w pobliżu były natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli oraz przestrzeń (najlepiej dodatkowe pomieszczenie), w której będzie można odpocząć w trakcie i po kąpieli, na przykład na leżakach. Dodatkowym atutem jest możliwość wyjścia z pomieszczenia z sauną bezpośrednio na zewnątrz domu – do ogrodu, na balkon lub taras.

Sauna w łazience. Jeśli nie ma oddzielnego pomieszczenia, można to rozważyć. Po usunięciu wanny zrobi się miejsce na kabinę prysznicową i obok niej małą kabinę sauny.

W niepotrzebnej sypialni. Na przykład zwolnionej przez dzieci, które się wyprowadziły. W wygospodarowanym pokoju można oprócz sauny zainstalować natrysk i urządzić minisiłownię. Atutem jest możliwość zrobienia bezpośredniego wyjścia na świeże powietrze po kąpieli, na przykład na taras lub balkon.

Sauna na poddaszu. W pomieszczeniu ze skośnym dachem można zbudować saunę z widokiem do ogrodu przez okno lub przynajmniej doświetloną naturalnym światłem przez okno połaciowe.

Sauna poza domem. W małym, osobnym domku na posesji, który może być również wykorzystywany jako domek dla gości. Jeżeli w ogrodzie nie ma przyłącza elektrycznego do zasilania pieca, można zainstalować piec na drewno.

Popularnym rozwiązaniem są dziś tak zwane domowe spa, możliwe do ulokowania nawet w niezbyt dużej łazience. W skład takiego spa wchodzą mała sauna oraz kabina kąpielowa z funkcją prysznica. Wspólnie tworzą jedną bryłę zajmującą powierzchnię od mniej więcej 3 m² .

Wielkość sauny

Producenci saun oferują kabiny sauny o dowolnych wymiarach i praktycznie wszelkich możliwych kształtach, także ze ściętymi narożnikami, o podstawie trójkąta, koła lub według całkowicie indywidualnych projektów.

Kabina sauny o standardowych wymiarach. W sprzedaży dostępne są kabiny o standardowych wymiarach od 1,2 x 1,2 m do nawet 3 x 2,5 m. Montaż takiej sauny można zlecić specjalistycznej firmie albo wykonać go we własnym zakresie, przy użyciu jedynie kilku podstawowych narzędzi.

Kabina sauny według indywidualnego projektu. Można także zamówić u producenta przygotowanie elementów o wymiarach innych niż standardowe, według indywidualnego projektu. Choć zapewne ich koszt będzie wtedy większy. Ponieważ najbardziej komfortowe jest saunowanie w pozycji leżącej (ciało nagrzewa się wtedy równomiernie), przynajmniej jeden bok sauny powinien mieć nie mniej niż dwa metry. W bardzo małych pomieszczeniach instaluje się jednak sauny mniejsze, w których kąpieli można zażywa wyłącznie na siedząco. Można przyjąć, że przy tym sposobie kąpieli dla jednej osoby należy przewidzieć na ławce miejsce o szerokości mniej więcej 60 cm.

Wymiary sauny

Domowa sauna powinna pozwalać na jednoczesny pobyt w niej przynajmniej trzech osób (średniej wielkości rodzina). Dlatego wymiary najczęściej instalowanych prywatnych saun to 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm. Górnej granicy wymiarów w zasadzie nie ma, choć z mojej praktyki wynika, że w domach jednorodzinnych nie montuje się kabin większych niż 3 x 3 m. Przy ustalaniu wielkości sauny warto mieć na uwadze także to, że do mniejszej sauny jest potrzebny mniejszy piec,a to oznacza mniejsze zużycie prądu. Ważna jest także wysokość sauny. Żeby było komfortowo wewnątrz kabiny, powinna wynosić 200-220 cm (wyjątkiem są sauny ze ściętym sufitem, montowane na poddaszu). Poza tym każdy producent pieców do saun określa również minimalną wysokość sauny w miejscu, gdzie ma być piec. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa pożarowego.

Kupować gotową czy budować saunę od podstaw

Większość firm produkujących sauny domowe oferuje dwie możliwości – wykonanie sauny na miejscu w domu klienta albo zmontowanie jej z elementów prefabrykowanych.

  • Wykonanie sauny na miejscu w domu

To rozwiązanie jest stosowane wtedy, kiedy saunę buduje się w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu (zamkniętym z czterech stron ścianami) oraz w sytuacji, gdy układ pomieszczenia wymusza wykonanie licznych załamań ścian i sufitu w saunie. W takim przypadku wszystkie elementy sauny są robione na wymiar, a więc wszelkie prace – montaż konstrukcji sauny, izolowanie ścianek i sufitu, budowa ławek itp. – muszą być prowadzone na bieżąco na „placu budowy”. Takie przedsięwzięcie trzeba powierzyć specjalistycznej firmie zajmującej się budową saun.

  • Sauna w technologii modułowej

Saunę w technologii modułowej (prefabrykowaną) składa się z modułów (ścian, sufitu, podłogi, ławek) przygotowanych wcześniej u producenta. .

Sauna w domu? Zobacz etapy budowy sauny
Warto wiedzieć

Projekt sauny

Budowę sauny warto zlecić specjalistycznej firmie. We własnym zakresie można jednak przygotować wstępne założenia projektu kabiny. Należy przy tym przestrzegać czterech prostych zasad. Odnoszą się one do sauny z grawitacyjnym układem wentylacji. W zaprojektowanej zgodnie z nimi saunie będą odpowiednia temperatura i właściwa wentylacja. Ławki nie będą się przegrzewać, a drewniane panele długo zachowają estetyczny wygląd.

  1. Piec i drzwi najlepiej umieścić na tej samej ścianie sauny. Piec wymusza cyrkulację powietrza w kabinie, więc jeśli drzwi będą w tej samej ścianie co on, powietrze, które dostanie się do sauny, kiedy drzwi zostaną otwarte, szybko się nagrzeje. Jeśli na jednej ścianie nie ma dostatecznie dużo miejsca na piec i drzwi, wyjątkowo można ulokować piec na ściance bocznej, ale możliwie najbliżej drzwi. Wokół pieca trzeba przewidzieć miejsca na ewentualne prace konserwacyjne.
  2. W saunie bardzo ważne są dobra wentylacja i skuteczna wymiana powietrza. Wlot powietrza należy umieścić bezpośrednio pod piecem. Powierzchnia przekroju wlotu powietrza dla saun do użytku domowego wynosi mniej więcej 125 cm². Wlot musi być zawsze w pełni otwarty. Powietrze zasysane przez wlot powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co to, które dostaje się przez drzwi. Jednym słowem, cyrkulacja powietrza do i z sauny powinna się odbywać w obiegu zamkniętym.
  3. Wylot powietrza z sauny należy umieścić jak najdalej od wlotu, wysoko na ścianie lub w suficie. Powietrze wylotowe powinno być kierowane z powrotem do pomieszczenia, z którego było pobierane, ale nigdy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Aby uzyskać jak największą odległość między wlotem a wylotem powietrza, najlepiej rozmieścić je po przekątnej w stosunku do siebie. Taki sposób termicznej wymiany powietrza jest energooszczędny i w pełni niezależny. Powietrze znajdujące się między sufitem sauny a sufitem pomieszczenia powinno mieć możliwość wymiany z powietrzem z pomieszczenia.
  4. Do projektowania wnętrza sauny – ławek oraz oświetlenia – należy przystąpić dopiero wtedy, gdy piec, drzwi, wlot i wylot są prawidłowo rozmieszczone. Ławki mogą być na jednym lub na różnych poziomach, dolny poziom na wysokości mniej więcej 42 cm nad podłogą. Taka sama odległość powinna być między poszczególnymi rzędami ławek. Koniecznie zależy zachować określone przez producenta pieca odległości bezpieczeństwa między piecem a elementami w saunie (ławkami, ścianką itp.). Tradycyjne oprawy oświetleniowe w saunie umieszcza się na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu (co najmniej 30 cm). Nigdy nie należy montować oświetlenia bezpośrednio nad piecem. Oprawy oświetleniowe można osłonić specjalnymi abażurami lub zamontować pod ławkami lub za oparciami. Do oświetlenia saun najchętniej są stosowane źródła ledowe, zarówno punktowe, jak i w postaci taśm oświetleniowych.
Budowa sauny
Autor: Piotr Mastalerz Coraz więcej osób docenia zdrowotne i relaksacyjne walory kąpieli w saunie i chce z nich korzystać także we własnym domu

Jaki układ wnętrza sauny

W ostatnich latach w projektowaniu wnętrza saun wiele się zmieniło. Dawniej kabiny były stosunkowo proste. Dwa lub trzy poziomy ławek były ułożone w linii prostej lub w kształcie litery L. Obecnie producenci oferują bardzo różne rozwiązania. Ławki mogą być umieszczone na jednym poziomie. Przy wejściu do takiej sauny są 2-3 schodki, następnie drewniana podłoga, a ławki ułożone są w kształcie litery U. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie pieca w środku sauny. Osoby kąpiące się siedzą wtedy wokół skupiającego uwagę wszystkich „ogniska”.

Rodzaje saun: sauna fińska, sauna parowa czy sauna infrared?
Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie