Drewno do sauny. Jakie drewno zastosować do budowy sauny?

2021-02-02 14:54

Jakie wybrać drewno do budowy sauny? Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów. Dowiedz się, jakie gatunki drewna będą odpowiednie do sauny, a także z jakich materiałów oprócz drewna można wykonać podłogę, drzwi czy ławki w saunie.

Dobre miejsce na saunę
Autor: Piotr Mastalerz Osłony maskujące między dolnym a górnym poziomem ławek mają znaczenie jedynie dla estetyki kabiny, oparcia i podgłówki – dla wygody korzystania z niej

W saunie panują dość ekstremalne warunki dla materiałów używanych do wykończenia wnętrz – poza wysoką temperaturą (nawet do 120-130°C) także bardzo zróżnicowany poziom wilgotności względnej. Materiały użyte do konstrukcji sauny muszą być na takie parametry odporne. Drewnianą konstrukcję sauny od zewnątrz można obudować dowolnym materiałem. 

Podłoga w saunie

W trakcie kąpieli na podłodze sauny może się zebrać woda (np. rozlana podczas polewania kamieni w piecu). Dlatego dół kabiny należy zabezpieczyć przed jej wchłanianiem. Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabiny na specjalnych profilach, na przykład z anodowanego aluminium. Podłogę najczęściej wykłada się terakotą lub wykładziną z tworzywa sztucznego. Materiały muszą być odporne na wysoką temperaturę i wodę. Powierzchnia podłogi nie może być śliska, nawet po rozlaniu wody. Odpływ wody w saunie nie jest konieczny, ale jeżeli jest taka możliwość, w podłodze warto umieścić kratkę odpływową. To ułatwi utrzymanie sauny w czystości i szybkie pozbycie się wody w razie rozlania, zwłaszcza wtedy, gdy lubimy, jak podczas kąpieli w saunie jest duża ilość pary wodnej i często zraszamy kamienie. Kratka odpływu nie powinna być zainstalowana bezpośrednio pod piecem. Odpływ musi być zawsze wyposażony w syfon, ale najlepiej umieścić go poza sauną. Dzięki temu do kabiny nie będą zasysane nieprzyjemne zapachy z kanalizacji.

Drzwi do sauny

Specjalne drzwi do sauny wykonane z odpowiednich materiałów to gwarancja ich trwałości, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas saunowania. Drzwi robi się z drewna lub ze szkła hartowanego. Zamontowany w nich zamek powinien gwarantować otwarcie się drzwi po ich lekkim pchnięciu. Drzwi nigdy nie są w pełni szczelne i muszą się zawsze otwierać na zewnątrz. Jeżeli w drzwiach sauny lub ścianie jest szyba, dolną listwę wykończeniową należy pokryć lakierem i połączenie między szkłem a tą listwą uszczelnić wodoodpornym silikonem. To zabezpieczy drewno przed wnikaniem w nie wilgoci.

Drewno do sauny: z czego ściany i sufit w saunie

Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna, grubości co najmniej 12 mm. Do budowy sauny najczęściej stosuje się:

  • świerk skandynawski,
  • jodłę kanadyjską
  • cedr, który jest idealnym materiałem na saunę.

Ważne jest, aby drewno do sauny miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy (aby zapewnić komfort użytkownikom). Pod warstwą paneli drewnianych znajduje się izolacja termiczna, najlepiej z wełny mineralnej. Jej grubość może wynosić od 45 do 100 mm. Styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę, nie powinno się więc wykonywać izolacji z płyt styropianowych. Odpowiednia izolacja jest bardzo ważnym elementem kabiny sauny. Sprawia, że czas nagrzewania skraca się do minimum, kosztów eksploatacji. Sauny mogą być również wykonywane z pełnych bali drewnianych – wtedy izolacja z wełny mineralnej nie jest konieczna.

Sauna wewnątrz domu nie musi mieć dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Wbrew obiegowym opiniom jest najbardziej suchym pomieszczeniem w całym domu. Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykończone dowolnym materiałem – drewnem, płytami pilśniowymi lub gipsowymi. Aby zabezpieczyć drewniane elementy ścian w saunie przed wchłanianiem wody zbierającej się na podłodze sauny powinno się ustawić je na przykład na aluminiowych profilach.

Drewno na ławki w saunie

Ławki w saunie powinny być zrobione z gatunków drewna, które się zbyt szybko nie nagrzewają. Takie właściwości mają na przykład:

  • osika,
  • olcha
  • egzotyczny abachi.

Szerokość ławek w zależności od wielkości sauny waha się od 31 do 55 cm. Ich ładnym i praktycznym uzupełnieniem są pionowe osłony wypełniające przestrzeń między rzędami oraz oparcia, które robi się z tych samych gatunków drewna co ławki. Ponieważ niezbędna jest możliwość sprzątnięcia podłogi pod ławkami powinny być one tak skonstruowane, aby dało się je łatwo podnieść lub usunąć na czas czyszczenia. Po zakończeniu montażu oraz średnio raz na pół roku należy zaimpregnować wszystkie poziome powierzchnie w saunie specjalnym olejkiem.

Jakie materiały poza drewnem do wykończenia sauny

Na zewnątrz sauna może być wykończona dowolnym materiałem, na przykład drewnem, płytą pilśniową, płytą gipsowo-kartonową albo płytkami ceramicznymi. Choć drewno nadal jest podstawowym budulcem saun, coraz częściej stosowane są także inne materiały. Bardzo popularne jest szkło w formie całych przeszklonych ścian lub narożników oraz aluminium w postaci dekoracyjnych elementów konstrukcji. Stosowane są też szyby gięte. Duże przeszklenia w saunie powiększają optycznie kabinę i wpuszczają więcej światła z zewnątrz. Jednocześnie nadają saunie nowoczesny wygląd i ułatwiają wkomponowanie jej w istniejące wnętrze.

Rodzaje saun: sauna fińska, sauna parowa czy sauna infrared?
Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie