Silikonowanie umywalki, brodzika oraz wanny. Zasady uszczelnienia silikonem
Silikonowanie: jak wykonać je prawidłowo? Po zamontowaniu umywalki, wanny lub brodzika, styk między nimi a ścianą trzeba uszczelnić silikonem sanitarnym lub silikonem neutralnym. Zobacz, jak powinno przebiegać uszczelnianie silikonem.
Niemal wszystkie czynności, jakie wykonujemy w łazience, wiążą się z użyciem wody. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie tego pomieszczenia przed szkodliwym działaniem wilgoci. Chociaż hydroizolacja całej łazienki jest zadaniem dla profesjonalistów, to niektóre prace uszczelnieniowe, takie jak np. położenie fugi silikonowej wokół urządzeń sanitarnych, możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie.
Skąd się bierze ciemny nalot grzybów i pleśni na silikonie?
Na dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni w łazience składa się kilka czynników. Jeśli przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze w granicach 25-30°C nasza wentylacja będzie nieskuteczna, doprowadzi to do szybkiego pojawienia się szpecących wykwitów. Charakterystyczne ciemne naloty tworzą się często na fugach glazury, w narożnikach kabiny prysznicowej czy też na styku umywalki i ściany. Nie tylko szpecą one pomieszczenie, ale również stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby się przed nimi chronić, wszelkie zakamarki i wgłębienia należy skutecznie zabezpieczyć przed wnikaniem wody. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne silikony sanitarne.
Polecany artykuł:
Przygotowanie do silikonowania
Miejsce, w którym ma być robiona spoina z silikonu powinno być czyste i zupełnie suche. Zanim zaczniesz silikonowanie, brzegi przyszłej spoiny ogranicz pasami taśmy malarskiej. Taśmę nakleja się wszędzie tam, gdzie będzie odbywać się silikonowanie, czyli wokół wszystkich krawędzi przylegających do ścian lub podłogi.
Nanoszenie silikonu
Kartusz z silikonem umieszcza się w wyciskarce i odcinamy czubek dyszy. Silikon rozprowadzaj delikatnie naciskając spust wyciskarki. Silikon musi dostać się w głąb szczeliny. Zanim zacznie schnąć, fugę wyprofiluj specjalną plastikową lub gumową szpachelką zwilżoną np. wodnym roztworem mydła lub dedykowanymi preparatami. Po uformowaniu spoiny, od razu usuwa się taśmę, zanim silikon zdąży związać.
Podczas prac uszczelniających z zastosowaniem silikonu w łazience powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na urządzenia sanitarne. Należą do nich przede wszystkim umywalka, kabina prysznicowa, wanna oraz kompakt WC. Praktycznie każdego dnia urządzenia te zasilane są wodą, która z łatwością może przedostać się do znajdujących się wokół nich szczelin. Precyzyjne wypełnienie łączenia pomiędzy wanną, a ścianą czy też brodzika z kabiną prysznicową pozwoli nam uniknąć kosztownych problemów.
Jakiego silikonu użyć?
Silikon sanitarny kwaśny – silikon octowy, polecany do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których może panować wysoka wilgotność powietrza. Zawiera sporo dodatków o działaniu biobójczym, więc wykonane z niego spoiny nie porastają pleśnią. Jest też bardziej odporny na agresywne środki czyszczące niż inne silikony. Niektóre z silikonów sanitarnych, tak zwane szybkie, wiążą już w 5 minut od nałożenia. Silikon sanitarny neutralny lub silikon neutralny – jest alternatywą dla sanitarnego silikonu octowego. Przewyższa go jednak pod tym względem, że dobrze przylega do tworzyw sztucznych. Można nim także spoinować stal, aluminium, lustra. Ma dobrą przyczepność do podłoża. Nie ścieka podczas nakładania. Jest bardzo odporny na promienie UV, wodę i korozję chemiczną, więc można stosować go także na zewnątrz.
Polecany artykuł:
Nieprzyjemny zapach silikonu
Kto używał tradycyjnego silikonu budowlanego, ten wie, że ma on dość nieprzyjemny zapach octu, który utrzymuje się w pomieszczeniach długo po zakończeniu silikonowania. Większość silikonów ma bowiem odczyn kwaśny i nazywa się je silikonami o utwardzaniu octowym lub kwaśnym. Nazwa bierze się stąd, że procesowi wiązania towarzyszy wydzielanie się kwasu octowego. Takie silikony mają dobrą przyczepność do gładkich powierzchni, są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Mogą jednak powodować korozję niektórych metali i betonu, który ma odczyn zasadowy. Odznaczają się też słabą przyczepnością do produktów wykonanych z niektórych tworzyw sztucznych, na przykład wanien i brodzików akrylowych. Na szczęście sprzedawane są też silikony o utwardzaniu neutralnym. Podczas ich wiązania kwas octowy się nie wydziela, więc nie ma też nieprzyjemnego zapachu. Dobrze przylegają do większości materiałów, w tym do tworzyw sztucznych. Nie powodują korozji metali. Charakteryzują się dużą elastycznością.