Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru umywalki nablatowej i podblatowej oraz łączenia jej z baterią umywalkową

2019-11-08 11:42

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy wolimy umywalkę nablatową, czy też podblatową, następnie dobrać do niej odpowiednią baterię umywalkową i dopasować rozmiar umywalki do wielkości łazienki. Spokojna głowa - dzięki naszemu PORADNIKOWI wybór wygodnej umywalki do łazienki to pestka!

Dwie umywalki w łazience
Autor: Piotr Mastalerz Umywalki ustawione na drewnianym blacie pięknie eksponują swoje kształty. Na wygodne ustawienie dwóch umywalek obok siebie potrzeba jednak sporo miejsca – przynajmniej 150 cm. Projekt wnętrz: Marta Sobieszek / S-Line Studio

Materiały, z których wykonuje się umywalki, sedesy i bidety, powinny być odporne na wysoką temperaturę oraz środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym. Dlatego od lat popularnością cieszy się ceramika.

Jaką wybrać umywalkę?

Umywalki ceramiczne mogą być nieszkliwione lub szkliwione (bardziej odporne na zniszczenie). Szkliwa nowej generacji, którymi pokrywa się powierzchnie umywalek, skutecznie zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń, a osady wapniowe i mineralne są łatwe do usunięcia. Dodatkowo wielu producentów oferuje swoje wyroby ze specjalną powłoką, która utrudnia tworzenie się zacieków i ułatwia utrzymanie ceramicznych powierzchni w czystości. Najtańsze są wyroby z najmniej szlachetnego fajansu, a znacznie droższe porcelanowe. Średnia półka to wyroby z porcelitu. Ceramika sanitarna oferowana jest w seriach, w skład których wchodzą umywalka i sedes, najczęściej także bidet. W niektórych kompletach mamy do wyboru umywalki różnej wielkości i różnym sposobie montażu, miskę ustępową stojącą lub przeznaczoną do powieszenia na stelażu instalacyjnym. Wszystkie elementy z serii utrzymane są w tej samej stylistyce i mają dokładnie taki sam kolor. Idealnie do siebie pasują. W ofercie dostępnej w sklepach przeważa biała ceramika. U różnych producentów może różnić się odcieniem, co widać, gdy urządzenia ustawi się obok siebie. Dlatego do jednej łazienki najlepiej wybrać elementy z jednego kompletu. Dostępne są też umywalki w innych kolorach, ale najczęściej nie od ręki, tylko na zamówienie.

W ofercie producentów znajdziemy też umywalki z innych materiałów. Mogą być umywalki ze szkła, kolorowe i o fantazyjnych kształtach. Szkło jest higieniczne, ale łatwo się tłucze i wymaga pielęgnacji, bo widać na nim ślady wody. Inną alternatywą są konglomeraty kamienne. Powstają one ze zmielonego kamienia (jednego lub kilku rodzajów) zespolonego żywicą. Dzięki temu można nadać mu prawie dowolną formę i kolor, a co ważne – dużą wytrzymałość można uzyskać przy mniejszej grubości elementów. Bez trudu uzyskuje się umywalki o kanciastych kształtach, co w przypadku ceramiki jest bardzo trudne.

Umywalka w łazience: ważne wymiary

Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę, potrzebujemy na nią minimum 70 cm, by można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Optymalna jest więc umywalka klasyczna lub meblowa szerokości 60-70 cm (plus po 5 cm z każdej strony).

Umywalki na blat, umywalki podwieszane lub umywalki wpuszczane mogą być węższe, nawet o średnicy 40-45 cm, gdyż część ich funkcji przejmuje blat lub konsola będąca podporą umywalki. Zasada jest taka – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Wtedy będzie użyteczna i wygodna.

Umywalka podwójna
Autor: ANTADO Podwójna umywalka ma wielu zwolenników, którzy lubią wspólnie korzystać rano z łazienki, ale też przeciwników twierdzących, że to dodatkowy, niepotrzebny wydatek (fot. ANTADO).

Dwie umywalki czy jedna duża?

Dwie umywalki w łazience są modne i naprawdę wygodne. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się też we wspólnej łazience dzieci. Ale ma przeciwników. „Czy to naprawdę taka frajda pluć pastą do zębów we dwoje?” – ironizowała w wywiadzie projektantka Patricia Urquiola. Dwie umywalki zajmują minimum 140 cm (licząc dwie po 60 cm + 10 cm przestrzeni między nimi i po 5 cm po lewej i prawej). Jednak żeby było naprawdę wygodnie, optymalna odległość między nimi to 30 cm i po 30 cm od ścian, czyli w sumie 210 cm.

Dwie umywalki można zastąpić jedną podwójną lub pojedynczą z dwiema bateriami. Dzięki temu potrzeba będzie mniej miejsca. Zwykle jednak takie umywalki są za wąskie i nie gwarantują komfortu dwóm osobom korzystającym z nich jednocześnie albo wymagają dodatkowej przestrzeni po bokach. Jeśli więc nie masz dość miejsca, zastąp dwie umywalki jedną, ale za to dużą z miejscem do odkładania kosmetyków. Będzie bardziej użyteczna i tańsza, bo zaoszczędzisz na jednej baterii i syfonie.

Zobacz też:

Umywalka nablatowa czy podblatowa?

Umywalka nablatowa oznacza więcej miejsca pod blatem – można tam umieścić szafkę. Umywalka podblatowa odwrotnie, oznacza zdecydowanie mniej miejsca pod blatem, ale też mniej trudno dostępnych zakamarków między umywalką a blatem, a więc znacznie łatwiej ją utrzymać w czystości.

Gdy syfon będzie widoczny, warto wybrać model dekoracyjny. Jeśli pod blatem umieścimy szafkę, to dobrze, by syfon zajmował jak najmniej cennego miejsca. Rozwiązaniem jest syfon membranowy (Purus) z silikonową membraną, która nie przepuszcza nieprzyjemnych zapachów, nie pozwala na cofanie się wody i działa jak zawór napowietrzający.

Umywalka nablatowa
Autor: Maria Miklaszewska Umywalkę można oprzeć na blacie. Jest on przedłużony aż do ściany, dzięki czemu zyskano wygodne miejsce na kosmetyki. Pod blatem znalazła miejsce pojemna szafka
Warto wiedzieć

Umywalka do małej łazienki

Na rynku są umywalki głębokości od 22 cm (Proiezioni – Catalano, Quattro – Koło). Wymagają one baterii z odpowiednio krótką wylewką montowanych na ścianie. Niektóre z nich mogą być szerokości nawet do 100 cm (Verso – Catalano, Concept – Globo, Area – Hatria). Baterię montuje się wówczas na krótszym boku, na ścianie po stronie krótszego boku lub na blacie. Inny pomysł to umywalki wąskie, od blisko 30 cm, ale za to głębokie (Visit i 4U – Keramag, C1 – Catalano, Piano – Ar t Ceram, Vero – Duravit).

WIDEO: Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Jak wybrać baterię umywalkową?

Nie ma uniwersalnej zasady. Proponujemy taką kolejność.

  • Decydujemy, czy bateria będzie naścienna, czy sztorcowa (co często determinuje istniejąca instalacja wodna).
  • Następnie wybieramy umywalkę dostosowaną do takiego rodzaju baterii, a na końcu model baterii pasujący do umywalki.

Baterie dzielą się na tradycyjne z dwoma kurkami (dwu- lub trzyotworowe) i z mieszaczem (jednootworowe), a także na mocowane na ścianie i stojące (sztorcowe) do montażu na umywalce lub na blacie. Umywalki bez otworów są przeznaczone do baterii naściennych. Umywalki zwykle mają jeden otwór na baterię sztorcową, ale także możliwość wybicia dwóch dodatkowych.

Niektóre baterie z kurkami mają nowoczesne głowice ceramiczne i perlatory. Głowice ceramiczne zapewniają trwałość (z takiej baterii woda nie kapie), a perlator – napowietrzony strumień i znaczne ograniczenie zużycia wody. W dobrych bateriach poziom przepływu wody wynosi tylko 5 l/minutę! Przewagą mieszacza są wygoda i oszczędność, które wynikają z szybszej regulacji temperatury i wielkości strumienia.

Różne typy baterii mają odmienne wylewki różniące się nie tylko długością, ale także kątem nachylenia i rodzajem strumienia wody. Wysokość baterii i długość wylewki dobieramy do wielkości umywalki oraz indywidualnych potrzeb. Jednak warto pamiętać, że aby umyć ręce, odległość między końcem wylewki a dnem umywalki powinna wynosić co najmniej 15 cm.

Niskie baterie sztorcowe z krótką wylewką można montować przy małych umywalkach. Są idealne do mycia rąk, zębów, sprawdzą się podczas golenia. Wyższe pozwolą również nalać wodę do wazonu czy umyć głowę. Wymagają jednak większej umywalki, by woda nie rozchlapywała się na boki.

Jak uniknąć błędów przy wyborze baterii umywalkowej?

  • Bateria ustawiona zbyt blisko ściany będzie bardzo trudna do utrzymania w czystości. Baterię ścienną montujemy 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki.
  • Warto zainwestować w dobre baterie, bo to najciężej pracujące urządzenia w łazience. Najtańsze to pozorna oszczędność, po roku czy dwóch bateria może się nadawać do wyrzucenia.
  • Wzornictwo baterii powinno współgrać z formą umywalki i ze stylem łazienki. Wszystkie baterie do łazienki kupujmy z tej samej serii, by się nie różniły.
Stylowa umywalka
Autor: Marcin Grabowiecki Do stylowej łazienki będzie pasowała finezyjna umywalka okształcie nawiązującym do wzorów sprzed lat. Projekt wnętrz: Izabela Olszewska / Pracownia Wielkie Rzeczy
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie