Montaż baterii umywalkowej. Bateria stojąca jednouchwytowa bez tajemnic
Zainstalowanie baterii najlepiej zlecić instalatorowi z doświadczeniem, ale nie jest to bardzo trudne zadanie, więc można także zmierzyć się z nim samodzielnie. Bateria umywalkowa montaż krok po kroku - jak zrobić to dobrze.
Jeśli instalacja doprowadzająca wodę do baterii jest gotowa i zależy nam na tym, by nie trzeba jej było przerabiać, zanim kupimy konkretną baterię umywalkową, powinniśmy zmierzyć odległość od jej podstawy (od otworu na baterię w umywalce) do wystających ze ściany pod nią końcówek zaworów kątowych na przewodach doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Może się bowiem okazać, że wybrana pochopnie bateria będzie miała za krótkie wężyki i nie da się jej podłączyć. Niektórzy producenci montują wężyki (lub sztywne rurki) do połączenia z instalacją do korpusów baterii w taki sposób, że ich wymiana przez użytkownika na dłuższe nie jest możliwa. W niektórych bateriach wężyki są też zakończone gwintem M8x1. Kiedy kupuje się baterię, należy też sprawdzić średnicę nakrętek przyłączeniowych. Większość baterii ma nakrętki z gwintem 3/8 cala, lecz zdarzają się takie z gwintem 1/2 cala.
Gwint na nakrętkach przyłączeniowych w wężykach musi być taki sam jak na zaworach kątowych odcinających dopływ wody do baterii, a te ostatnie mają najczęściej gwint 3/8 cala. Jeśli wężyki będą miały nakrętki 1/2 cala, trzeba będzie dokupić przedłużki redukcyjne i nakręcić je na zawory kątowe.
Bateria umywalkowa montaż: jak ją solidnie przymocować
Baterie umywalkowe stojące mają zwykle średnicę 28–35 mm. Umieszcza się je w otworach wykonanych w umywalce.
Przed przystąpieniem do montażu baterii rury instalacji wodociągowej należy przepłukać silnym strumieniem wody.
W przypadku baterii jednootworowej w specjalne gniazda znajdujące się w podstawie wkręca się przewody doprowadzające wodę (wężyki elastyczne) i gwintowaną szpilkę montażową (lub szpilki). Wkręca się je wkrętakiem, wykorzystując do tego nacięcie na końcu szpilki lub chwytając ją kluczem zaciskowym jak najbliżej korpusu.
Szpilek nie wolno wkręcać do korpusu na siłę, gdyż mogą one odkształcić (wybrzuszyć) mosiężną powierzchnię, na której jest osadzona podstawa mieszacza ceramicznego. Wówczas mieszacz może zostać zablokowany i nie będzie się poruszał. W najgorszym wypadku może nawet ulec uszkodzeniu.
Przed wkręceniem wężyków do korpusu baterii dobrze jest zwilżyć zewnętrzne powierzchnie oringów uszczelniających oraz gwint końcówki specjalnym smarem silikonowo-teflonowym do armatury. W gniazdo w spodzie korpusu wkłada się oring uszczelniający baterię u podstawy. Zamiast oringu można użyć uszczelki płaskiej. Średnica uszczelki w korpusie musi być większa od otworu w przyborze sanitarnym co najmniej o kilka milimetrów.
Kolejnym krokiem w montażu baterii umywalkowej jest wsunięcie wężyków do otworu montażowego w umywalce i ustawienie korpusu baterii dokładnie w osi otworu. Żeby to sobie ułatwić sobie, warto zaznaczyć na powierzchni urządzenia sanitarnego cztery skrajne wychylenia korpusu.
Jeśli odległość baterii od ściany jest zbyt mała, należy jeszcze przed dokręceniem urządzenia wprowadzić w otwór w korpusie cięgło zaworu spustowego.
Na wystającą od spodu gwintowaną szpilkę (lub szpilki) nakłada się specjalną gumową podkładkę w kształcie półksiężyca i zabezpiecza ją dodatkową podkładką o podobnym kształcie, tyle że metalową.
Jedną ręką trzeba trzymać korpus baterii, drugą - uzbrojoną w odpowiedni klucz rurkowy - dokręcać nakrętki ściągające na szpilkach.
Niektóre modele baterii mają dodatkowo chromowaną podkładkę z tworzywa sztucznego, którą umieszcza się między otworem w umywalce a baterią. Podczas montowania baterii umywalkowej trzeba ułożyć ją nad otworem przed wprowadzeniem do niego wężyków podłączeniowych. Podkładka maskuje otwór w umywalce, gdy okazuje się on zbyt duży, i korzystnie wpływa na estetykę podłączenia.
Wydłużona nakrętka (lub nakrętki) zapewni stabilne zamocowanie baterii i pozwoli wyeliminować ewentualne przecieki wody.
Ostatnim krokiem przy montażu baterii jest połączenie za pomocą nakrętek wężyków przyłączeniowych (lub sztywnych rurek) z końcówkami zaworów kątowych na przyłączach wody zimnej i ciepłej. Dobrze, jeśli zawory kątowe mają filtr siatkowy uniemożliwiający przedostawanie się do baterii ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych niesionych wraz z wodą wodociągową.
Polecany artykuł:
Wężyki lub sztywne rurki: montaż baterii
Długość wężyków do połączenia baterii z instalacją wodną powinna być tak dobrana, aby po zamontowaniu nie były one ani naciągnięte, ani zagięte. Muszą się układać łagodnie i bez załamań.
Jeśli do połączenia baterii z instalacją wodną zamiast elastycznych wężyków używa się wkręcanych lub mocowanych za pomocą lutowania rurek miedzianych, zanim obetnie się je na wymaganą długość, należy je delikatnie wygiąć w palcach w kierunku gniazd zaworów kątowych.
Przed włożeniem rurek miedzianych do gniazd zaworów kątowych trzeba najpierw nasunąć na przewód miedziany nakrętkę zaciskową. Powinna ona być elementem wyposażenia zaworu kątowego. Na tak przygotowany przewód należy nasunąć plastikową pierścieniową uszczelkę z miękkiego tworzywa i całość ściągnąć nakrętką zaciskową.
Przeczytaj też:
Jeśli bateria ma rurki fabrycznie wlutowane w korpus i są one za krótkie, można je „przedłużyć” elastycznymi gumowymi wężykami zakończonymi z jednej strony nakrętką z gniazdem do rurek miedzianych i pierścieniem zaciskowym, a z drugiej – standardową nakrętką przyłączeniową z gwintem 1/2 lub 3/8 cala.
Polecany artykuł:
Kontrola szczelności: sprawdzamy czy dobrze zamontowaliśmy baterię
Test szczelności pokaże, czy montaż baterii się powiódł. Najlepszym sprawdzianem będzie odkręcenie zaworów kątowych i puszczenie strumienia wody. Ewentualne przecieki będą widoczne gołym okiem.
Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. Szczególnie narażone na zniszczenie są te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze objawy nieszczelności widać gołym okiem. Na powierzchni baterii zaczyna się pojawiać osad z kamienia. To znak, że czas najwyższy wymienić uszkodzone elementy.
Montaż baterii umywalkowej: zawór spustowy
Po przymocowaniu korpusu baterii i połączeniu go z instalacją wodociągową przychodzi kolej na zainstalowanie zaworu spustowego w dnie umywalki i ucięcie na odpowiednią długość cięgła uruchamiającego korek w spuście. Dotyczy to również dźwigni poziomej. Zbyt długa może się ocierać o ścianę, jeśli krawędź przyboru sanitarnego znajduje się blisko niej.
Cięgło powinno pracować luźno i bez zacięć. W przypadku dużych umywalek może się okazać konieczne wygięcie cięgła, aby nadać mu odpowiedni kształt.
Na zakończenie należy wyregulować śrubę w korku automatycznym w taki sposób, aby wysuwał się na odpowiednią wysokość i prawidłowo opadał do gniazda zaworu. Dobrze jest również nasmarować przegub kulisty cięgła poziomego smarem silikonowo-teflonowym znajdującym się w zaworze spustowym.
Na koniec oczywiście należy podłączyć zawór spustowy do półsyfonu, a następnie całość do podejścia kanalizacyjnego.
Zanim jeszcze doprowadzimy wodę do korpusu baterii, polecam odkręcenie perlatora w wylewce i przepłukanie baterii silnym strumieniem ciepłej i zimnej wody. Po przepłukaniu perlator trzeba ponownie wkręcić do wylewki.
Instrukcje i porady z cyklu Zrób to sam: