Montaż baterii termostatycznej - poradnik z instrukcją i galerią zdjęć

2019-04-11 13:54

Zobacz, jak zamontować baterię termostatyczną! Baterie termostatyczne są bardzo intensywnie eksploatowane. Wybierając je, zwykle zwracamy uwagę na wygląd i cenę, ale warto przyjrzeć się także ich walorom technicznym, by były jak najwygodniejsze w użyciu i jak najdłużej nam służyły.

Bateria termostatyczna w łazience
Autor: Bernard Białorucki Najpopularniejsze baterie umywalkowe to stojące jednouchwytowe z mieszaczem. Wybierzmy takie, które mają funkcję oszczędzania wody

W łazience potrzebujemy zazwyczaj kilku baterii – co najmniej dwóch, gdy mamy małą łazienkę (z umywalką i natryskiem), a niekiedy nawet pięciu, kiedy jest komplet przyborów sanitarnych (wanna, natrysk, bidet) i dwie umywalki. W sklepach z armaturą sanitarną, i tych tradycyjnych, i internetowych, znajdziemy setki pojedynczych baterii termostatycznych bądź całych serii armatury w różnym stylu, rozmiarze, rodzaju wykończenia i cenie. Można więc, choć nie bez trudu, dobrać odpowiedni model do każdego typu urządzenia sanitarnego i każdej instalacji.

Bateria termostatyczna do umywalki

Umywalka jest najczęściej używanym sprzętem łazienkowym, więc wybór odpowiedniej do niej baterii jest sprawą kluczową. Warto zacząć od ustalenia sposobu zamontowania baterii do instalacji, zwłaszcza gdy ta jest gotowa i nie zamierzamy jej przerabiać. Do instalacji poprowadzonej w ścianie w tradycyjny sposób z króćcami do podłączenia baterii wyprowadzonymi ze ściany 20-30 cm nad krawędzią umywalki odpowiednia będzie bateria ścienna. Odległość między rurami ciepłej i zimnej wody umożliwiająca podłączenie to około 15 cm. Każda bateria ścienna ma mimośrodowe łączniki, które pozwalają na skorygowanie tej odległości o +/- 2 cm w pionie iw poziomie. Do instalacji poprowadzonej w podłodze lub w ścianie, lecz zakończonej zaworami mniej więcej 50 cm nad podłogą, nadają się baterie stojące (tak zwane sztorcowe) mocowane na blacie albo obrzeżu umywalki. Ten rodzaj baterii jest dzisiaj bardzo popularny. Łączy się je z instalacją elastycznymi wężykami w oplocie metalowym lub cienkimi sztywnymi rurkami miedzianymi.

Są jeszcze, choć jest ich zdecydowanie mniej i są drogie, baterie podłogowe, przeznaczone do specjalnych modeli umywalek. Podłącza się je do instalacji wodnej poprowadzonej w warstwie wylewki pod posadzką. Każdy rodzaj baterii może być dwuuchwytowy – z dwoma osobnymi kurkami do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody – lub jednouchwytowy – z mieszaczem obsługiwanym jedną dźwignią służącą do regulacji i strumienia, i temperatury. W bardziej wyszukanych i rzadziej spotykanych modelach baterii sztorcowych uchwyt (uchwyty) do regulacji strumienia oraz temperatury wody nie są zamocowane na korpusie (tak jest w bateriach jednootworowych), ale stanowią osobne elementy, które montuje się w oddzielnych otworach. Są to baterie tak zwane dwu- i trzyotworowe.

Montujemy baterię termostatyczną

Baterie termostatyczne podobnie jak zwykłe są oferowane w wielu wariantach (do umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, jako ścienne, stojące czy podtynkowe) i podobnie montowane. W zależności od ich rodzaju przygotowuje się podejście instalacyjne jeszcze przed etapem prac wykończeniowych. Ważne jest, aby rura z zimną wodą była po prawej stronie, a z ciepłą – po lewej. Tylko wtedy termostat będzie działał poprawnie. Odpływ do kanalizacji powinien znaleźć się poniżej podejścia wodnego. Uwaga! Jeśli ciepła woda podgrzewana jest w piecyku gazowym, mogą wystąpić problemy z zapaleniem i utrzymaniem płomienia wtedy, gdy natężenie przepływu wody spadnie poniżej wartości minimalnej ustalonej przez producenta palnika. Bateria termostatyczna może wtedy nie zapewniać ustawionej na podziałce temperatury wody.

Montaż baterii termostatycznej powinien zająć nam około 40 minut. Będziemy potrzebować zestawu kluczy płaskich i klucza francuskiego.

Jak zamontować baterię termostatyczną?
Autor: Andrzej T. Papliński Już na pierwszy rzut oka widać, że baterie termostatyczne są inne – na jednym z pokręteł mają podziałkę temperatury. Ale najważniejszy element – termostat – kryje się w korpusie
Koszt montażu baterii termostatycznej

x bateria termostatyczna Ferro TA2 – ok. 670 złx dwa zawory odcinające kątowex głowica ceramiczna – ok. 27 zł/szt.x taśma izolacyjna – ok. 5 złx syfon umywalkowy rurowy – od 45 złkorek automatyczny click-clack – ok. 25 zł

Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie