Modernizacja instalacji c.w.u. Jak obniżyć koszty podgrzewania wody użytkowej?
Główne cele modernizacji systemu c.w.u. to zapewnienie komfortu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów podgrzewania wody użytkowej.
Ciepła woda użytkowa może być podgrzewana przez to samo źródło ciepła, które pracuje na potrzeby ogrzewania, albo niezależnie – w podgrzewaczu przepływowym lub pojemnościowym (gazowym lub elektrycznym). Podstawowy zakres modernizacji c.w.u. to wymiana starego urządzenia na jego nowocześniejszy odpowiednik, ale możliwości jest więcej – czasami warto zupełnie zmienić sposób podgrzewania wody albo rozważyć wykorzystanie w domowej instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Taka modernizacja c.w.u. pomoże obniżyć koszty oraz zwiększy komfort korzystania z instalacji.
Modernizacja instalacji c.w.u. - wspólne źródło ciepła
Jednoczesne przygotowywanie wody na potrzeby c.o. i c.w.u. to częste rozwiązanie w przypadku kotłów gazowych. Mogą to być urządzenia dwufunkcyjne albo jednofunkcyjne z zasobnikiem (podgrzewaczem pojemnościowym), w którym gromadzona jest ciepła woda użytkowa.
Zasobnik może być osobnym urządzeniem albo być zintegrowany z kotłem. Dzięki stosowanej w nowoczesnych kotłach technice kondensacyjnej mają wysoką sprawność, a płynna regulacja mocy sprawia, że pracują bardzo ekonomicznie, zapewniają więc rozsądne koszty podgrzewania c.w.u. Są bezpieczne – proces spalania jest odizolowany od pomieszczenia, w którym są zamontowane, i mają wiele funkcji czuwających nad prawidłową pracą urządzenia. Jest to rozwiązanie wygodne i zapewniające komfort użytkownikom. Kotły na paliwa stałe i na olej to urządzenia jednofunkcyjne, więc jeśli mają przygotowywać c.w.u., potrzebny jest zbiornik na magazynowanie wody. Choć zapewniają niskie koszty wytwarzania ciepła, to dużą niedogodnością jest konieczność ich uruchamiania poza sezonem grzewczym, by pracowały na potrzeby c.w.u. Można tego uniknąć, wyposażając zasobnik w grzałkę elektryczną albo – jeszcze lepiej – włączając do instalacji kolektory słoneczne. Kolektory pozyskują energię słoneczną, za którą nie trzeba płacić – najwięcej w okresie od maja do września. W instalacjach z kolektorami stosuje się zasobniki z dwiema wężownicami, z których każda jest zasilana energią cieplną pozyskaną w inny sposób (jedną zasila kocioł, a drugą energia z kolektorów słonecznych).
Gdy podczas modernizacji instalacji c.w.u. zostanie zamontowana pompa ciepła (jako zamiennik starego kotła albo jego uzupełnienie), również ją można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Także wtedy konieczny jest duży zasobnik, w którym będzie gromadzony zapas c.w.u. Niezależnie od tego, jakim źródłem ciepła zasilany jest zasobnik c.w.u., trzeba tak ustawić urządzenie, aby woda nie była podgrzewana do temperatury wyższej niż 55°C. System grzewczy warto wyposażyć w automatyczną regulację z programatorem czasowym. Dzięki takiej modernizacji instalacji c.w.u. można sterować nie tylko ogrzewaniem pomieszczeń, ale również przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, na przykład zaprogramować okresy, w których nie będzie podgrzewana. Dzięki temu nie traci się energii na przygotowywanie c.w.u. nocą i podczas dłuższej nieobecności domowników.
Polecany artykuł:
Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej - osobne urządzenie
Ciepła woda może też być podgrzewana niezależnie od systemu grzewczego, w osobnym urządzeniu. Dawniej były to przede wszystkim piecyki gazowe oraz termy elektryczne. Podczas modernizacji instalacji c.w.u można je zastąpić nowocześniejszymi odpowiednikami – o wyższej sprawności, zapewniającymi większe bezpieczeństwo i komfort. Jednak w przypadku urządzeń gazowych musi być spełnionych wiele wymogów związanych z zapewnieniem ich bezpiecznej pracy: prowadzenie instalacji gazowej, wymagania odnośnie do wentylacji i kubatury pomieszczeń, w których można je umieścić. Z kolei urządzenia elektryczne są prostsze w montażu, ale koszty ich eksploatacji są wyższe. W takiej sytuacji rozsądną alternatywą jest wybór powietrznej pompy ciepła do c.w.u. To łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie urządzenie, na które bez trudu znajdziemy miejsce w modernizowanym domu. Wykorzystuje ciepło z powietrza z otoczenia. Jest to urządzenie znacznie tańsze niż pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Wynika to przede wszystkim z tego, że pracuje w bardziej stabilnych warunkach (temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduje i skąd pobiera ciepło jest w miarę stała), a do podgrzania wody zmagazynowanej w zasobniku wystarczająca jest znacznie mniejsza moc cieplna.
W systemie z centralnym podgrzewaniem wody trzeba także zadbać o ograniczenie strat ciepła podczas dostarczania wody do kranów. Łazienki, toalety i kuchnie powinny być tak rozmieszczone, aby instalacja była jak najkrótsza. Rury należy zaizolować otuliną, którą bez trudu można zamocować bez przeróbek instalacji. Kolejny ważny element to pompy obiegowe wymuszające przepływ wody. Warto wymienić je na energooszczędne, z samoczynną regulacją wydajności – uzyskujące wysoką sprawność i pracujące przy niewielkim poborze energii elektrycznej. Gdy mamy instalację cyrkulacyjną (dodatkową rurę zamontowaną równolegle do tej dostarczającej ciepłą wodą, która umożliwia krążenie podgrzanej wody w instalacji i zapewnia jej dostępność zaraz po odkręceniu kranu), odpowiednio zaprogramowany regulator włączy pompę cyrkulacyjną tylko w określonych godzinach, co również przyczynia się do znacznych oszczędności energii.
Modernizacja instalacji c.w.u. może być częścią remontu łazienki. Zobacz przydatne artykuły na ten temat!
- Jaki jest koszt remontu łazienki? Ile zapłacisz za robociznę, ile za materiały? >>>
- Remont łazienki za nieduże pieniądze. Efekt - od ponurej jaskini do świetlistej aranżacji >>>
- 5 dylematów związanych z remontem łazienki >>>
- Odnawiamy podłogę i ściany w łazience. Sprawdź, jak zrobić to dobrze i tanio >>>