Pompa obiegowa: co trzeba o niej wiedzieć? Poradnik

Pompa obiegowa
Autor: Piotr Mastalerz Pompę trzeba zamontować zgodnie ze strzałką na korpusie, która wskazuje wymagany kierunek przepływu wody,  tak aby oś pompy była w położeniu poziomym i co bardzo ważne, w miejscu łatwo dostępnym.

Pompy obiegowe są kompatybilne z większością nowych kotłów do c.o. Co więcej, niektóre z kotłów są już fabrycznie wyposażone w pompy obiegowe. Gdy kocioł nie ma pompy, montuje się ją w instalacji. Oto, co musisz wiedzieć o pompie obiegowej w instalacji c.o.

Najwyższy bieg, najwyższa sprawność

Większość pomp obiegowych wyposażona jest w silniki z regulacją prędkości obrotów – trzystopniową lub czterostopniową. Regulacja ta może być ręczna lub automatyczna. Producenci zalecają, aby pompa przez większość czasu pracowała na najwyższym biegu, bo wtedy osiąga największą sprawność. Silniki pomp o mocy do 100 W nie wymagają dodatkowych zewnętrznych zabezpieczeń. Produkowane są w wersji jednofazowej lub trójfazowej.

Jak poprawnie zamontować pompę?

Pompę można zainstalować na przewodzie zasilającym lub na przewodzie powrotnym. Montuje się ją bezpośrednio na rurociągu za pomocą dwuzłączek gwintowanych (śrubunków).

Pompę trzeba zamontować:

  • zgodnie ze strzałką na korpusie, która wskazuje wymagany kierunek przepływu wody;
  • tak aby oś pompy była w położeniu poziomym;
  • w miejscu łatwo dostępnym.

Przed i za pompą powinny być zamontowane zawory odcinające. Dzięki temu podczas przeglądu i ewentualnej wymiany pompy nie trzeba będzie opróżniać z wody całej instalacji. Na rynku dostępne są pompy obiegowe z wbudowanymi zaworami odcinającymi: pompa i zawory odcinające znajdują się w jednej obudowie.

Ważne parametry pompy obiegowej

Natężenie przepływu to zapotrzebowanie na moc cieplną danego budynku, podzielone przez ciepło właściwe i różnicę temperatury wody w przewodzie zasilającym i powrotnym.

Wysokość podnoszenia pompy jest równa stracie ciśnienia podczas przepływu wody przez całą instalację, czyli jest to suma oporów tarcia przepływającej cieczy, oporów miejscowych zaworów, grzejników, kotła itp.

Wartość obu tych parametrów powinna być obliczona w projekcie instalacji c.o. Wykres zależności natężenia przepływu i wysokości podnoszenia, zwany charakterystyką, jest inny dla każdej pompy. Można go znaleźć w katalogu pompy.

Gdy w instalacji są zawory termostatyczne...

Większość instalacji c.o. wyposaża się w zawory termostatyczne. W takich instalacjach wzrost temperatury w pomieszczeniu ponad wartość nastawioną na głowicy termostatu powoduje przymykanie zaworu. Konsekwencją tego jest wzrost ciśnienia w instalacji. Często jest to przyczyną głośnej pracy instalacji. Aby temu zapobiec można przestawić pompę na niższy bieg.

Warto stosować pompy wyposażone w elektroniczne układy regulacji różnicy ciśnienia, czyli pompy z płynną (elektroniczną) regulacją obrotów silnika. Dostosowują się one samoczynnie do zmiennych przepływów wody w instalacji grzewczej i utrzymują stałą zadaną wartość ciśnienia.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, ile wiesz o pompach ciepła

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adam P
|

Witam,
Mam problem, otoz kupilem 9 letni dom, zadnej dokumentacji, wiec ta droga prosilbym o pomoc.
W domu tym zainstalowana jest pompa cyrkulacyjna firmy lainge S1- 15/700 BU.
Dziala dobrze, ale podlaczona jest 24h/d.
Pompa ta posiada na tarczy taimera takie "bolce" ktore sie wciska, jak sie domyslam w zakresach co pol godziny. I co znow sie domyslam tymi bolcami ustawia sie okresy czasu kiedy pompa ma pracowac. Ustawilem miedzy 4,30 a 8,00 i miedzy 21,30 a 22,30. W kazdym razie tak mi sie wydaje, ze to jest to. Ale, no wlasnie jest ale skad ten taimer wie ktora jest aktualnie godzina? Ustawienia godzina jak chocby w mikrofalowce nie ma. Wiec pewnie moje domysly co do ustawien sa bledne.
Bardzo prosze o pomoc osoby ktore maja taka pompe i potrafia ja ustawiac na pozycji timer. A moze ktos mógłby podrzucic instrukcje obslugi.
Pozdrawiam
Adam

Wojciech Lipowski
|

Wilo jest naprawdę okej. Wydasz trochę więcej niż na marketową, ale masz instalację porządną. Wykonanie przez hydraulika poprawnie montażu to druga sprawa. U mnie jest wilo yonos pico 25/1-4. Można ją spokojnie montować nawet przy większych powierzchniach. Jest solidna, dobrze wykonana, zwarta konstrkucja więc przy montażu nie ma kłopotów. Działa u mnie od dwóch lat, 0 problemów, a mam też właśnie oprócz gazowego 2 funkcyjnego kocioł 14kw drzewno-węglowy.

neo
|

są pompy, których nie trzeba montować w poziomie