Grupy pompowe: jak szybko i bezbłędnie wykonać instalacje

2018-06-08 9:41

Grupy pompowe to urządzenia łączące kilka elementów instalacji dotychczas montowanych oddzielnie. Fabrycznie dobrane i połączone układy elementów stanowią nowoczesne rozwiązanie, mające zapewnić szybkość montażu i sprawność działania instalacji.

Grupy pompowe ESBE
Autor: materiały prasowe ESBE Zastosowanie grup pompowych pozwala wprowadzić ład w instalacji i poprawia estetykę kotłowni.

Wyboru elementów grupy pompowej dokonują doświadczeni fachowcy spośród produktów światowych liderów danej branży. W grupach pompowych wykorzystuje się urządzenia niezawodne i najlepiej sprawdzające się w danym zastosowaniu. Również ich parametry użytkowe są dobrane optymalnie. Zastosowanie grup pompowych eliminuje ryzyko przewymiarowania instalacji. Grupy pompowe są zaprojektowane z myślą o łatwym i szybkim montażu oraz wygodnym serwisowaniu instalacji. Dlatego zapewniają bezpieczne i długotrwałe funkcjonowanie układu grzewczego.

Warto szukać grup pompowych

Na rynku można kupić wiele grup pompowych przeznaczonych do różnych typów instalacji. Mogą to być grupy pompowe do instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, ogrzewania podłogowego, solarnych. Najpopularniejsze są grupy pompowe składające się z typowych elementów niezbędnych do połączenia kotła z instalacją centralnego ogrzewania albo grupy pompowe mieszające z rozdzielaczem do instalacji ogrzewania podłogowego. Często jednak są to układy opracowane z myślą o sytuacjach nietypowych, trudnych, wymagających zastosowania specjalnych elementów dodatkowych, np. zestaw mieszający z by-passem do obsługi obiegu ogrzewania podłogowego na pojedynczej kondygnacji - przydatny w sytuacji, gdy w instalacji grzewczej oprócz ogrzewania podłogowego są także zwykłe grzejniki.

Grupy pompowe ESBE
Autor: materiały prasowe ESBE Grupy pompowe to pompy z niezbędnym osprzętem instalacji hydraulicznych umieszczone we wspólnej obudowie. Pozwalają przyspieszyć montaż instalacji grzewczej lub wodnej.

Zalety grup pompowych: szybciej

Elementy wchodzące w skład grupy pompowej można kupić oddzielnie i zainstalować po kolei, ale zajmuje to więcej czasu ekipie wykonawczej. Teraz, gdy staramy się budować jak najszybciej, czas pracy jest niezwykle cenny, a układ instalacyjny zawierający dużo obiegów pompowych ekipa wykonawcza może zbudować nawet dwa razy szybciej, niż gdyby robiła to tradycyjnie.

Zalety grup pompowych: lepiej

Podczas montażu wielu drobnych podzespołów można popełnić błędy. Elementy grupy pompowej są zamontowane fabrycznie - zostały szczelnie skręcone z zastosowaniem odpowiednich materiałów izolacyjnych. Dzięki dobrze izolowanej termicznie i akustycznie obudowie grupy pompowej instalacja działa oszczędniej i ciszej. Łatwa jest też jej obsługa, bo w grupach pompowych elementy elektryczne znajdują się zwykle poza izolacją. Wystarczy więc zdemontować tylko jej część, żeby uzyskać dostęp do najważniejszych elementów.

Zalety grup pompowych: taniej

Grupy pompowe są przygotowane do pracy z możliwie największą energooszczędnością. Są wyposażone, w zależności od modelu, w termostatyczne zawory mieszające, sterowniki, siłowniki czy progresywne zawory mieszające. Zwykle też gotowe grupy pompowe są tańsze, niż ich odpowiedniki składające się z elementów kupowanych osobno.

Grupy pompowe ESBE
Autor: materiały prasowe ESBE Grupy pompowe są bardzo estetyczne. Zostały wymyślone np. do instalacji obok kotła grzewczego umieszczonego w łazience.

Zalety grup pompowych: ładniej

Elementy grupy pompowej są dobrane optymalnie pod względem wielkości. Mogą być specjalnie pod tym kątem zaprojektowane. Dzięki temu zajmują mniej miejsca niż montowane oddzielnie. Są umieszczane w estetycznych obudowach. Na zewnątrz są umieszczone jedynie elementy wskaźnikowe i ewentualnie przełączniki. Zapewniają więc nowoczesny i atrakcyjny wygląd układów instalacyjnych. Są nawet zgłaszane do konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i je wygrywają.

Warto wiedzieć

5 powodów, dla których warto stosować grupy pompowe w kotłowni

  1. Łączą w jednej obudowie kilka elementów instalacji.
  2. Pozwalają przyspieszyć i ułatwić montaż instalacji.
  3. Są zbudowane z elementów najwyższej jakości.
  4. Mają nowoczesny i atrakcyjny wygląd.
  5. Sprzyjają energooszczędności.
Nasi Partnerzy polecają