Jaki kocioł gazowy wiszący wybrać do nowego lub remontowanego domu?

2022-08-16 12:02

Gazowy kocioł wiszący będzie dobry do niedużego domu nowo budowanego lub remontowanego . Na jakie cechy kotłów gazowych zwrócić uwagę?

kocioł gazowy
Autor: BOSCH Wiszący kocioł gazowy wygląda ładnie, nie brudzi i nie hałasuje, więc nie musi być schowany w kotłowni

Gazowy kocioł wiszący zajmuje niewiele miejsca, a mimo to jest efektywny energetycznie i może zaopatrywać w ciepło niemal każdy dom. Jego kompaktowe wymiary i możliwość powieszenia na ścianie liczą się zwłaszcza wtedy, gdy w domu nie ma wiele miejsca, które można bez żalu przeznaczyć na zaplecze techniczne.

Wiszący kocioł gazowy można przymocować do ściany w jednym z pomieszczeń dodatkowych, a nawet w kuchni.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania - tylko takie są dzisiaj dopuszczone do sprzedaży - można instalować nawet w małych przestrzeniach, o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m3. Kotły o małej mocy można nawet zabudować albo umieścić w szafce.

Kocioł gazowy to urządzenie w estetycznej obudowie, w której są schowane wszystkie podzespoły. Na zewnątrz wystają tylko króćce przyłączeniowe. Modele wiszące, o których wiadomo, że często instaluje się je poza tradycyjną kotłownią czy pomieszczeniem technicznym, są produkowane ze szczególną dbałością o wygląd. Stalowa obudowa jest malowana, lakierowana, pokrywana warstwą żywicy epoksydowej lub laminatu szklanego. Najczęściej jest w kolorze białym, choć można znaleźć też modele w dizajnerskim stylu, na przykład czarne.

Kocioł gazowy kondensacyjny o mocy modulowanej

Wielką zaletą kotłów gazowych kondensacyjnych jest modulacja mocy palnika, czyli możliwość pracy ciągłej zarówno z mocą maksymalną, jak i znacznie zmniejszoną, a nawet minimalną. Im większy jest stosunek mocy minimalnej do maksymalnej, tym lepiej.

Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej potrzebna jest nieco większa moc kotła gazowego.

Podczas pracy z mocą mniejszą od nominalnej wzrasta sprawność spalania. Gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, kocioł gazowy zamiast włączać się i wyłączać, co jest nieekonomiczne i może się przyczynić do szybszego wyeksploatowania jego podzespołów, odpowiednio obniża temperaturę wody w obiegu c.o. Takie działanie sprzyja z kolei kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. W kotłach kondensacyjnych mają one temperaturę 30-60oC i dąży się do jej obniżania.

Najwyższą temperaturę - ok. 70oC - spaliny mają wtedy, gdy kocioł gazowy pracuje z maksymalną mocą. Spaliny dłużej krążą w komorze spalania, więc oddają do obiegu więcej ciepła, także dzięki wykorzystaniu ciepła utajonego kondensacji pary wodnej. Podczas tego procesu następuje też lepsze oczyszczenie spalin, więc i emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest mniejsza. Efektywność takiego działania wzrasta wraz z obniżaniem temperatury zasilania systemu ogrzewania. Dlatego do współpracy z kotłami kondensacyjnymi są polecane nieskotemperaturowe systemy grzewcze, na przykład ogrzewanie podłogowe. Korzyścią wynikającą z takiego skomponowania układu centralnego ogrzewanie jest mniejsze zużycie paliwa i mniejsze rachunki za gaz.

Dostępne są trzy rodzaje kotłów gazowych wiszących:

  • dwufunkcyjne przepływowe,
  • dwufunkcyjne z wbudowanym niewielkim zasobnikiem
  • jednofunkcyjne, przygotowane do współpracy z dodatkowym zasobnikiem - podgrzewaczem, także umożliwiającym podgrzewanie wody użytkowej, lecz w nieco inny sposób.
kocioł gazowy
Autor: Małgorzata Góra Jeśli pomieszczenie ma kubaturę co najmniej 6,5 m3, kocioł wiszący można nawet schować w szafce
Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Kocioł gazowy wiszący dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny dostarcza ciepłą wodę do obiegu centralnego ogrzewania oraz użytkową - do kranów. Ma dwa wymienniki ciepła spaliny-woda, jeden podgrzewający wodę do instalacji c.o. i drugi – pracujący na rzecz c.w.u. Podgrzewanie wody użytkowej odbywa się na bieżąco, to znaczy rozpoczyna się dopiero po odkręceniu któregoś z kranów i kończy, gdy pobór ciepłej wody ustaje (krany zostaną zakręcone). Jeśli pobór wody jest duży kocioł może nie nadążyć z jej produkcją. Zwłaszcza gdy w tym samym czasie ciepła woda jest potrzebna np. do zmywania i kąpieli.

Wadą kotła dwufunkcyjnego jest także niemożność dostarczenia gorącej wody do baterii natychmiast po uruchomieniu wypływu. W instalacji ciepłej wody nie da się zastosować cyrkulacji, przez co trzeba się liczyć z koniecznością oczekiwania na ciepłą wodę do czasu, aż z rur wypłynie zalegająca z nich woda zimna.

Przeczytaj też: Ogrzewanie gazowe w domu. Plusy i minusy ogrzewania gazem

Ulepszoną wersją kotła gazowego dwufunkcyjnego jest jego odmiana z wbudowanym niedużym, zwykle kilkudziesięciolitrowym, zasobnikiem ciepłej wody. Wymiennik ciepła takiego kotła podgrzewa wodę użytkową, która „układa się” warstwowo (ciepła u góry, chłodniejsza na dole) w jego niewielkim zasobniku. Kiedy woda jest potrzebna (ktoś odkręca kran), jest w pierwszej kolejności pobierana z zasobnika – od góry, czyli z miejsca, w którym jest najcieplejsza. W instalacji z taką wersją kotła można też podłączyć cyrkulację c.w.u.

Kocioł gazowy wiszący jednofunkcyjny

Kocioł gazowy wiszący jednofunkcyjny produkuje tylko ciepłą wodę do ogrzewania domu. Aby mógł także podgrzewać wodę użytkową trzeba go doposażyć w osobny zasobnik c.w.u., którego objętość można dopasować do potrzeb mieszkańców. Z tego względu zakup kotła jednofunkcyjnego z dodatkowym zasobnikiem jest zwykle większym wydatkiem niż wybór kotła dwufunkcyjnego.

Do niedużego domu przeciętnej rodziny może wystarczyć zasobnik o pojemności 200-300 l. Trzeba jednak mieć na niego miejsce. Najczęściej taki kocioł gazowy wiesza się na ścianie, a zasobnik ustawia pod nim lub obok niego.

kocioł gazowy
Autor: BOSCH Wewnątrz niedużej obudowy są gęsto upakowane podzespoły kotła: palnik, wentylator, wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze itp.

Moc i klasa energetyczna kotłów gazowych wiszących

Do ogrzewania niedużego domu, spełniającego obowiązujące wymagania energooszczędności, wystarczy kocioł gazowy wiszący o mocy mniejszej niż 10 kW. Jednak żeby urządzenie było w stanie dostarczyć potrzebną w takim domu ilość ciepłej wody użytkowej i zapewniło komfortowe korzystanie z niej, potrzeba znacznie więcej mocy - co najmniej 20-25 kW.

Standard wyposażenia wiszących kotłów gazowych

Kocioł gazowy wiszący może obsługiwać wiele obiegów grzewczych. Można go doposażyć w zestaw umożliwiający zasilanie zarówno grzejników, jak i ogrzewania podłogowego, które powinno być zasilane wodą o temperaturze niższej niż grzejniki.

Elektroniczne sterowanie pozwala optymalizować proces spalania zależnie od zapotrzebowania na ciepło i temperatury w domu oraz na zewnątrz. Kotły mogą być wyposażone w sterowanie pogodowe z użyciem czujników lub aplikacji internetowych. Producenci oferują możliwość sterowania kotłem z poziomu zainstalowanej na smartfonie lub tablecie aplikacji firmowej.

Nasi Partnerzy polecają