Spis treści
Pan Tomasz napisał na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: w tym roku zamierzamy zacząć budowę domu, powierzchnia parteru około 90 m2, piętra około 80 m2. Zastanawiam się nad wyborem źródła ciepła: pompa ciepła, kocioł na pellet czy na gaz? Gazu nie mamy na działce, jest w odległości około 100 m od granicy działki. Obawiam się więc, że przyłącze gazu będzie drogie. Sąsiad dostał zgodę na przyłączenie gazu, z tym że gaz jest na działce sąsiadującej z jego działką, więc ma mniejsze koszty przyłączenia. Przeszukując internet, rozpytując po znajomych, spotykam się ze sporą rozbieżnością opinii. Z jakich źródeł ciepła korzystacie? Jakie macie koszty ogrzewania?
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:
Koszty ogrzewania pompą ciepła i gazem są podobne
- W przypadku nowego, czyli dobrze ocieplonego domu, koszt ogrzewania przez kocioł gazowy czy pompę ciepła będzie zbliżony.
- Przy takim metrażu to czy gazem, czy pompą ciepła, roczny koszt ogrzewania wyniesie około 4 tys. zł z ciepłą wodą użytkową.
- Jak jest gaz ziemny, to można pomyśleć o gazie, a jak nie ma, to pompa ciepła.
- Proponuję najpierw wystąpić do operatora o warunki przyłączenia gazu, żeby się dowiedzieć, ile to będzie kosztować.
- Pamiętaj, że pompę ciepła trzeba dobrać dokładnie, a kocioł gazowy tak, żeby jego moc minimalna była na poziomie 1,8-2 kWh. I koniecznie ogrzewanie podłogowe.
- W moim domu 330 m2 (powierzchnia podłóg) pobór energii przez pompę ciepła za cały 2024 r. za ogrzewanie (temperatura w pokojach 21-23oC, w garażu 18oC) i c.w.u. dla trzech osób wyniósł 3486 kWh.
- Pompa ciepła to wygoda, pellet jest tańszy w użytkowaniu.
- Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe i w nowych domach tanie. Pellet musisz kupować, składować i dorzucać. Pewnie w końcu zostanie objęty podatkiem, bo to prawie tak ekologiczne jak ekogroszek.
- Pompa ciepła, a na bardzo zimne dni i dla klimatu - kominek z płaszczem wodnym.
Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Koszty ogrzewania w 2025 r.
Ekspert Muratora dopowiada:
Zapotrzebowanie na ciepło nowo wznoszonych domów szacuje się na nie więcej niż 50 kWh/m²/rok. Ceny paliw i energii zmieniają się, niestety, dynamicznie i nie da się ich przewidzieć w dłuższej perspektywie. W podejmowaniu decyzji o wyborze źródła ciepła do domu można się posłużyć aktualnymi kosztami. W pierwszym kwartale 2025 r. wynoszą one w przybliżeniu:
- Pompa ciepła gruntowa - 0,29 zł/kWh
- Pompa ciepła powietrzna - 0,38 zł/kWh
- Grzejniki elektryczne - 1,15 zł/kWh
- Gaz ziemny - 0,40 zł/kWh
- Gaz płynny (propan) - 0,39 zł/kWh
- Pelety drzewne - 0,35 zł/kWh
- Węgiel kamienny - 0,30 zł/kWh
- Drewno opałowe - 0,38 zł/kWh
Najmniejsze koszty ogrzewania przy obecnych cenach zapewnia zastosowanie gruntowej pomp ciepła. W przypadku pompy powietrznej oraz kotłów gazowych i na pellet koszty ogrzewania są zdecydowanie wyższe.
- Przeczytaj też: Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2025 r.?
- Przejdź do galerii: Montaż pompy ciepła krok po kroku
