Krzywa grzewcza - co to jest, jak ją ustawić? O czym decyduje ten wykres?

2025-04-10 10:38

Optymalnie ustawiona krzywa grzewcza zapewni komfort cieplny w domu oraz zminimalizuje koszty ogrzewania. Co to jest krzywa grzewcza? Jak się ustawia krzywą grzewczą? Od czego zależy przebieg krzywej grzewczej?

Krzywa grzewcza

i

Autor: AD

Spis treści

  1. Optymalne dopasowanie ogrzewania do pogody
  2. Co to jest krzywa grzewcza?
  3. Kiedy i kto ustawia krzywą grzewczą?
  4. Różne nachylenia krzywej grzewczej
  5. Korekty krzywej grzewczej

Optymalne dopasowanie ogrzewania do pogody

Nowoczesne urządzenia grzewcze mogą pracować ze zmienną mocą zależnie od pogody. Można je zaprogramować tak, żeby dostarczały tyle ciepła, ile jest potrzebne w danym momencie – gdy jest mróz, zwiększą moc, gdy przyjdzie ocieplenie, będą pracować z mniejszą mocą. To oznacza, że zależnie od temperatury na zewnątrz domu będzie się zmieniała temperatura zasilania urządzeń grzewczych. Do takiej regulacji pracy pompy ciepła, kotła gazowego lub kotła na pelety służy krzywa grzewcza. Ustawienia krzywej grzewczej zależą także od parametrów budynku, jego usytuowania oraz zastosowanego systemu ogrzewania. Grzejniki wymagają zasilania wysokotemperaturowego, ogrzewanie podłogowe – niskotemperaturowego. Ważna jest nawet wielkość odbiorników ciepła, na przykład grzejników.

Pompa ciepła fakty i mity: Obsługa pomp ciepła
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Co to jest krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza to wykres pokazujący, jak powinna się zmieniać temperatura zasilania grzejników lub ogrzewania podłogowego w zależności od temperatury zewnętrznej. Dlatego regulację systemu ogrzewania za pomocą krzywej grzewczej nazywa się też regulacją pogodową. Na osi pionowej wykresu jest temperatura wody grzewczej, na osi poziomej – temperatura na zewnątrz. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura wody grzewczej, i odwrotnie. Krzywa grzewcza sprawi, że sterownik będzie tak kierował pracą pompy ciepła lub kotła, żeby temperatura zasilania nigdy nie była niższa niż zaprogramowana dopuszczalna najniższa albo wyższa niż zadana temperatura maksymalna. Dobrze ustawiona krzywa grzewcza to optymalna praca systemu ogrzewania i najniższy możliwy koszt ciepła w domu. Warto również pamiętać, że sterowanie ogrzewaniem za pomocą dobrze ustawionej krzywej grzewczej to także dłuższe życie urządzeń.

Kiedy i kto ustawia krzywą grzewczą?

Pierwszego ustawienia powinien dokonać instalator, który montował urządzenie grzewcze, zgodnie z zaleceniami jego producenta. Korektę powinno się robić, dopiero gdy ocenimy efekt pracy systemu ogrzewania. Po wprowadzeniu zmian trzeba obserwować działanie systemu grzewczego przez dzień lub dwa i dokonać ewentualnie kolejnej korekty.

Krzywa grzewcza

i

Autor: AD

Różne nachylenia krzywej grzewczej

Nachylenie krzywej grzewczej zależy od rodzaju systemu ogrzewania, usytuowania (strefy klimatyczne w Polsce), stopnia izolacji budynku, a nawet wielkości grzejników. Krzywa grzewcza dla grzejników jest bardziej stroma niż dla podłogówki, ponieważ wymagają one wyższej temperatury wody grzewczej.

Sterownik pozwala wybrać odpowiednie wartości nachylenia krzywej. Do ustawienia krzywej można skorzystać z dostępnych online kalkulatorów, do których wprowadza się dane dotyczące naszej instalacji. Generalnie przyjmuje się, że w dobrze ocieplonym domu z ogrzewaniem podłogowym wartość nachylenia krzywej grzewczej (numer krzywej pokazywany przez sterownik) powinna wynosić 0,2–0,5, gdy są grzejniki nachylenie wzrasta nawet do 1-1,2. W starym słabo ocieplonym budynku z grzejnikami wartość nachylenia krzywej grzewczej to 1,3–1,6.

Korekty krzywej grzewczej

Oto kilka przykładów typowych zmian ustawienia krzywej grzewczej.

Jeśli po rozpoczęciu ogrzewania w domu jest za ciepło, należy obniżyć całą krzywą grzewczą (przenieść wszystkie jej punkty w dół).Gdy jest za zimno, należy podnieść całą krzywą.Jeżeli jest za ciepło, gdy temperatura na dworze wzrasta, ale odpowiednio podczas mrozów, należy obniżyć krzywą tylko w prawej części wykresu.Gdy jest zbyt zimno podczas mrozów, a odpowiednio ciepło, gdy temperatury są na plusie, trzeba podnieść krzywą w lewej części.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Murator Google News