Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania gazowego

2018-09-10 16:02 Agata Kosiarska
Kocioł gazowy
Autor: GettyImages Jednoczesne przygotowywanie wody na potrzeby c.o. i c.w.u. to częste rozwiązanie w przypadku kotłów gazowych

Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego chwali sobie to rozwiązanie. Są i tacy, którzy nie chcą ogrzewać domu gazem, ponieważ uważają, że są na to inne, lepsze rozwiązania. Niezdecydowanym przedstawiamy najważniejsze argumenty za i przeciw. Sprawdź, jakie są plusy i minusy ogrzewania gazowego.

Jeśli chcesz ogrzewać dom gazem masz dwie możliwości:

  • podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej
  • lub korzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce.

Gaz trzeba doprowadzić do domu, wykonując przyłącze (odpowiednio – od zewnętrznej sieci gazowej lub od zbiornika z gazem) oraz instalację gazową wewnętrzną, którą gaz będzie doprowadzony do źródła ciepła (kotła gazowego). Ciepło wytwarzane w kotle jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, która dystrybuuje je po całym domu.

Ogrzewanie gazowe: wygoda

Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe - zwykle wystarczy im jedynie coroczny przegląd. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie musisz się nią zajmować, oprócz corocznych przeglądów kotła. Pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Także do podgrzewania wody do mycia nie musisz mieć osobnego urządzenia.

Zobacz koniecznie:

Kotły gazowe: wysoka sprawność urządzeń

Kotły gazowe to nowoczesne, wysokosprawne i oszczędne urządzenia grzewcze. Obecnie niemal wszystkie nowe kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne, których konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności - odniesiona do wartości opałowej paliwa (wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej) wynosi ponad 100%. Dzięki temu z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Przekłada się to na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie.

Sprawdź też:

Rozwiąż nasz QUIZ. Co wiesz o kotłach grzewczych?

WIDEO. Zalety ogrzewania gazem

Ogrzewanie gazowe: oszczędność miejsca w domu i czystość

Nowoczesne kotły gazowe mają jeszcze inne zalety – są czyste w porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno i nie zajmują dużo miejsca. Jeśli masz miejsce i ustawisz je w kotłowni, nic nie stoi na przeszkodzie, by pełniła ona również funkcję schowka lub pralni. Nie ma, jak w przypadku urządzeń na paliwa stałe, brudzącego pyłu z węgla czy drewna, nie powstają odpady stałe takie jak popiół, żużel. Ale co najważniejsze - spalaniu gazu towarzyszy znacznie mniejsza emisja tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla w porównaniu z węglem i olejem opałowym.

Sprawdź też:

Jeśli zdecydujesz się na kocioł kondensacyjny o mocy nie większej niż 30 kW, nie masz obowiązku umieszczenia kotła w kotłowni – można go ustawić w kuchni, łazience, przedpokoju. Jest to istotne w przypadku niewielkich domów, gdzie ciężko jest wygospodarować na kotłownię osobne pomieszczenie spełniające określone wymagania.

Sprawdź też:

W przypadku gazu ziemnego nie potrzeba miejsca na składowanie opału, jak ma to miejsce w przypadku węgla, drewna.

WIDEO: Modernizacja kotłowni – kocioł gazowy zamiast węglowego

Modernizacja kotłowni – kocioł gazowy zamiast węglowego

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ogrzewanie gazowe: wysokie koszty inwestycyjne

Niestety ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych inwestycyjnie rozwiązań - wykonanie kotłowni gazowej kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć zaprojektowanie i wykonanie przyłącza, czyli kolejne kilka tysięcy. Można jednak liczyć, że koszty eksploatacyjne ogrzewania gazem ziemnym będą na akceptowalnym poziomie – wprawdzie wyższe niż ogrzewanie paliwami stałymi lub pompą ciepła, ale niższe niż energią elektryczną i olejem opałowym.

Sprawdź też:

Ogrzewanie gazem płynnym nie jest pod tym względem tak atrakcyjne, ale można je wybrać jako rozwiązanie przejściowe, gdy w perspektywie kilku lat jest planowana budowa sieci gazowej w pobliżu Twojej działki.

Ograniczenia w dostępności gazu

By móc korzystać z gazu, trzeba podłączyć dom do sieci gazowej. Nie wszędzie jest to technicznie możliwe albo opłacalne. W zabudowie rozproszonej, w dużej odległości od sieci gazowej, Operator Systemu Dystrybucyjnego może uznać, że podłączenie pojedynczego gospodarstwa domowego do sieci jest nieekonomiczne, albo technicznie niemożliwe. Wówczas pozostaje zamontowanie zbiornika z gazem płynnym. W tym celu konieczne jest wygospodarowanie miejsca na działce na ustawienie zbiornika. Trzeba przy tym zachować wymagane przepisami odległości od innych obiektów na działce.

Uciążliwe formalności przyłączenia do sieci gazowej

W przypadku gazu ziemnego w zakładzie gazowym trzeba złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej i czekać na ich wydanie. Później masz rok na zawarcie umowy o przyłączenie do niej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji. Trzeba też złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Konieczne jest również wykonanie projektu (co kosztuje) oraz uzgodnienie go w ZUD-zie (na co się czeka).

Jeśli przyłącze realizuje zakład gazowniczy może się to wiązać z oczekiwaniem, nawet kilkumiesięcznym na jego realizację. Powyższych formalności nie trzeba załatwiać, gdy zdecydujemy się na gaz ze zbiornika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mario
|

Dom 172 m pow uzytkowej.
Podlogowka po calosci ,dwa pietra,
Styro 15cm na zewnatrz,rockwool 18 na poddaszu.Okna Krispol 3 szybowe.
Kocioł Viessman vitodens 200 26KW.Rekuperacja Bartosz + gruntowa linia,kuchnia indykcyjna
Woda- podgrzewacz/ pompa Viessman vitocal 300l
Miesieczny koszt za gaz 220zł .
Gaz wychodzi tanio

Smakor
|

Na zdjęciu niezbyt optymalnie urządzona kotłownia... Są lepsze rozwiązania. Ale ogólnie nie ma nic lepszego niż gaz. W zasadzie totalnie bezobsługowe ogrzewanie. Mój dom 240 m2, aktywnie grzane ok 180 m2 (piwnica sama wyciąga z domu ile potrzebuje, jest tam zwykle ok 18-20), garaż przy największych mrozach odkręcę grzejnik na "1", zwykle tam jest ok 14-16. Temperatury dół 23-24 stopnie, góra ok 22, łazienki 26 wychodzi średnio rocznie z ciepłą wodą 350 zł. Zwykle ogrzewamy od września do kwietnia/maja. Nie lubimy zimna :)

Marcinxl
|

ogrzewanie gazowe to obecnie wg mnie jedno z najekonomiczniejszych i wygodniejszych rozwiązań. Oczywiście jeśli mamy odpowiednio dobrany kocioł gazowy kondensacyjny do instalacji. Warto przeczytać https://czips.pl/jak-optyma...

Piotr
|

Dom 270m ogrzewam 180 bo odpada piwnica 1 grzejnik i garaż. Koszt całoroczny ogrzewanie + gotowanie+woda kąpiel 300zł. Temp w dzień 20 stopni w nocy 18. Pięć vaiilant ecoplus

steff
|

Mieszkanie 95 m, zwykłe ale przewymiarowane kaloryfery, piec kondensacyjny, dom ocieplony, nieocieplona podłoga od nieogrzewanej piwnicy, cały rok za wszystko ok. 3600 zł.

ql
|

Zapomniałem dopisać że wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

ql
|

220m2 powierzchni grzewczej, w tym 1 pokój nad garażem nie grzany bo nie używany. Podłogówka na parterze i w dużej łazience na piętrze. Na ścianach styropian grafitowy 20cm, pod dachem 40cm wełny z jak najlepszym współczynnikiem (2 lata temu) w miarę rozsądnej cenie, okna 3-szybowe. Kotłownia Weishaupt. W domu roczne dziecko więc musi być ciepło. Roczny pełny koszt z cwu 3.300 zł. Kuchnia na prąd.

mike
|

230m2 podłogówki + 60 m2 garaż z kotłownią -3 grzejinki płytowe. okna 3-szybowe +rolety. Ściany 15cm 038 , dach 25 cm wełny 033. W domu cały czas 22 st. C, w garażu ok. 15-17 st. C. od 1 września 2016 do 30 kwietnia 2017 3800 złotych , w tym woda użytkowa i kuchenka gazowa. Żadnej ściemy mogę przesłać zrzut z konta w pgnige.

adacho11
|

Słyszałam jedną opinię użytkownika: 140 m2, żadnych oszczędności i 4000 zł. rocznie. Dwa warunki: dobra izolacja termiczna i 100% podłogówki. Ja też stoję przed tym wyborem. Hydraulicy radzą gaz. Pomóżcie dokonać właściwego wyboru. Gaz mam pod ręką, wcześniej brałem pod uwagę pellet. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam!
Adam

Kamil
|

Właśnie stoję przed wyborem systemu ogrzewania w domu. Rozważam kocioł kondensacyjny i kwota 4500 zł rocznie za gaz wyglada bardziej realnie niż 1950 zł jak pisał ktoś wyżej.