Do czego służy kocioł jednofunkcyjny, a do czego kocioł dwufunkcyjny?

2018-06-13 2:00
Jaki kocioł do Twojego domu?
Autor: Piotr Mastalerz Jaki kocioł do Twojego domu? Jeśli używa się w nim dużo ciepłej wody, to dobrym rozwiązaniem będzie wiszący kocioł jednofunkcyjny i zasilany przez niego duży pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.

Decyzja o tym, czy kupimy kocioł jednofunkcyjny, czy kocioł dwufunkcyjny, musi być poprzedzona odpowiedzią na pytanie, do czego chcemy piec gazowy wykorzystywać. Kocioł jednofunkcyjny zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania. Dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, przygotowuje dodatkowo ciepłą wodę użytkową.

Wszystkie kotły na paliwa stałe i prawie wszystkie na olej opałowy to urządzenia jednofunkcyjne. Bardzo popularne są jedynie dwufunkcyjne piece gazowe. Dlatego przed dylematem jedno- czy dwufunkcyjny stają przeważnie osoby, które chcą ogrzewać dom gazem. Jaką więc podjąć decyzję? Który kocioł będzie dla nas odpowiedni?

Kocioł jednofunkcyjny Kocioł dwufunkcyjny
 - jest tańszy od dwufunkcyjnego, ale trzeba do niego dokupić drogi podgrzewacz wody użytkowej;- może podgrzewać wodę zgromadzoną w zasobniku, dzięki czemu można magazynować jej dużo i korzystać z niej prawie bez ograniczeń; - zasobnik umożliwia zastosowanie cyrkulacji, więc po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż dopłynie do niego ciepła woda;- zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest bardziej kłopotliwe niż dwufunkcyjnego ze względu na większą liczbę elementów, które muszą się znaleźć w tej instalacji; - można go kupić w tańszej wersji wiszącej albo w wersji stojącej, z bardzo trwałym, solidnym żeliwnym wymiennikiem ciepła, który najlepiej nadaje się do zamontowania w instalacjach grzewczych starego typu; - woda zgromadzona w zasobniku współpracującym z kotłem jednofunkcyjnym stygnie, więc musi być powtórnie ogrzewana, co jest przyczyną większego zużycia energii.  - jest tańszy od zestawu złożonego z kotła jednofunkcyjnego i podgrzewacza wody;- zajmuje niewiele miejsca;- podgrzewa tylko tyle wody, ile w danej chwili potrzebujemy;- strumień ciepłej wody przygotowywany w podgrzewaczu przepływowym jest ograniczony; - temperatura ciepłej wody w kranie jest niestabilna – może się zmieniać wraz z wielkością strumienia, na przykład na skutek wahań ciśnienia wody w instalacji czy odkręcenia w tym samym czasie innego kranu;- aby podgrzewacz się uruchomił, potrzebny jest silny strumień wody, co nie sprzyja jej oszczędzaniu;- w instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody, więc gdy kran jest bardzo oddalony od kotła, na ciepłą wodę trzeba czekać nieraz nawet kilkadziesiąt sekund.
Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego
Ważne

Nie do każdej instalacji

Zanim kupimy kocioł dwufunkcyjny wyposażony w przepływowy podgrzewacz wody, sprawdźmy, czy nasza instalacja wodna spełnia warunki stawiane przez jego producenta. Niedogodności w użytkowaniu takiego kotła mogą się pojawić, gdy występują wahania ciśnienia wody, na przykład przy korzystaniu z urządzenia hydroforowego. Ponadto, aby podgrzewacz w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć przy wymaganym minimalnym przepływie odpowiednio wysokie ciśnienie. Takie wymagania są określone przez producenta kotła i zapisane w instrukcji urządzenia.

Do jakiego domu kocioł gazowy jedno- lub dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne są z założenia przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się blisko kotła. Ważne jest, by z ciepłej wody rzadko korzystały jednocześnie dwie osoby. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domów z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Kocioł powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby był jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż dopłynie ona z kotła do kranu.

Gdy punkty poboru wody są od siebie oddalone (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody zmarnuje się, spływając do kanalizacji, kiedy będzie się czekało na jej podgrzanie. Jeżeli długość rury, którą woda płynie z kotła do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania jest już dokuczliwie długi.Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami, w którym mieszkają więcej niż trzy osoby, powinno się wybrać kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Tylko wtedy mieszkańcom nie będzie dokuczać niestabilna temperatura wody i jej ograniczona wydajność. Możliwe będzie także zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody, bez której trudno się obejść w dużej instalacji.Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym jest utrzymywana zadana temperatura. Wobec tego woda w rurach również ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna od razu po odkręceniu kranu.Do wymuszenia przepływu wody w instalacji cyrkulacyjnej służy specjalna niewielka pompa (współczesne pompy cyrkulacyjne są bardzo ciche i zużywają niewiele energii). Zastosowanie zegara sterującego jej pracą umożliwia automatyczne wyłączanie cyrkulacji, kiedy nie jest potrzebna, na przykład w nocy. Funkcję sterowania pompą cyrkulacyjną mają niektóre sterowniki kotłów.Na wybór na pewno wpłynie też cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół znacznie tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, będzie to na pewno decydujący argument.

QUIZ - co wiesz o kotłach grzewczych? Rozwiąż i sprawdź swoją wiedzę

Pojemnościowy podgrzewacz wody. Jaką ma pojemność?

Częstym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest instalowanie kotła jednofunkcyjnego z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Pewną trudność może sprawić dobór odpowiedniej pojemności zasobnika. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE