Wszystkie kotły na paliwa stałe i prawie wszystkie na olej opałowy to urządzenia jednofunkcyjne. Bardzo popularne są jedynie dwufunkcyjne piece gazowe. Dlatego przed dylematem jedno- czy dwufunkcyjny stają przeważnie osoby, które chcą ogrzewać dom gazem. Jaką więc podjąć decyzję? Który kocioł będzie dla nas odpowiedni?
Kocioł jednofunkcyjny | Kocioł dwufunkcyjny |
---|---|
- jest tańszy od dwufunkcyjnego, ale trzeba do niego dokupić drogi podgrzewacz wody użytkowej;- może podgrzewać wodę zgromadzoną w zasobniku, dzięki czemu można magazynować jej dużo i korzystać z niej prawie bez ograniczeń; - zasobnik umożliwia zastosowanie cyrkulacji, więc po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż dopłynie do niego ciepła woda;- zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest bardziej kłopotliwe niż dwufunkcyjnego ze względu na większą liczbę elementów, które muszą się znaleźć w tej instalacji; - można go kupić w tańszej wersji wiszącej albo w wersji stojącej, z bardzo trwałym, solidnym żeliwnym wymiennikiem ciepła, który najlepiej nadaje się do zamontowania w instalacjach grzewczych starego typu; - woda zgromadzona w zasobniku współpracującym z kotłem jednofunkcyjnym stygnie, więc musi być powtórnie ogrzewana, co jest przyczyną większego zużycia energii. | - jest tańszy od zestawu złożonego z kotła jednofunkcyjnego i podgrzewacza wody;- zajmuje niewiele miejsca;- podgrzewa tylko tyle wody, ile w danej chwili potrzebujemy;- strumień ciepłej wody przygotowywany w podgrzewaczu przepływowym jest ograniczony; - temperatura ciepłej wody w kranie jest niestabilna – może się zmieniać wraz z wielkością strumienia, na przykład na skutek wahań ciśnienia wody w instalacji czy odkręcenia w tym samym czasie innego kranu;- aby podgrzewacz się uruchomił, potrzebny jest silny strumień wody, co nie sprzyja jej oszczędzaniu;- w instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody, więc gdy kran jest bardzo oddalony od kotła, na ciepłą wodę trzeba czekać nieraz nawet kilkadziesiąt sekund. |
Nie do każdej instalacji
Zanim kupimy kocioł dwufunkcyjny wyposażony w przepływowy podgrzewacz wody, sprawdźmy, czy nasza instalacja wodna spełnia warunki stawiane przez jego producenta. Niedogodności w użytkowaniu takiego kotła mogą się pojawić, gdy występują wahania ciśnienia wody, na przykład przy korzystaniu z urządzenia hydroforowego. Ponadto, aby podgrzewacz w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć przy wymaganym minimalnym przepływie odpowiednio wysokie ciśnienie. Takie wymagania są określone przez producenta kotła i zapisane w instrukcji urządzenia.
Do jakiego domu kocioł gazowy jedno- lub dwufunkcyjny?
Kotły dwufunkcyjne są z założenia przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się blisko kotła. Ważne jest, by z ciepłej wody rzadko korzystały jednocześnie dwie osoby. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domów z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Kocioł powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby był jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż dopłynie ona z kotła do kranu.
Gdy punkty poboru wody są od siebie oddalone (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody zmarnuje się, spływając do kanalizacji, kiedy będzie się czekało na jej podgrzanie. Jeżeli długość rury, którą woda płynie z kotła do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania jest już dokuczliwie długi.Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami, w którym mieszkają więcej niż trzy osoby, powinno się wybrać kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Tylko wtedy mieszkańcom nie będzie dokuczać niestabilna temperatura wody i jej ograniczona wydajność. Możliwe będzie także zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody, bez której trudno się obejść w dużej instalacji.Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym jest utrzymywana zadana temperatura. Wobec tego woda w rurach również ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna od razu po odkręceniu kranu.Do wymuszenia przepływu wody w instalacji cyrkulacyjnej służy specjalna niewielka pompa (współczesne pompy cyrkulacyjne są bardzo ciche i zużywają niewiele energii). Zastosowanie zegara sterującego jej pracą umożliwia automatyczne wyłączanie cyrkulacji, kiedy nie jest potrzebna, na przykład w nocy. Funkcję sterowania pompą cyrkulacyjną mają niektóre sterowniki kotłów.Na wybór na pewno wpłynie też cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół znacznie tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, będzie to na pewno decydujący argument.
QUIZ - co wiesz o kotłach grzewczych? Rozwiąż i sprawdź swoją wiedzę
Częstym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest instalowanie kotła jednofunkcyjnego z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Pewną trudność może sprawić dobór odpowiedniej pojemności zasobnika.