Hydrofor – musisz go mieć, jeśli w twojej okolicy nie ma wodociągu. Dowiedz się jak działa i jaki wybrać odpowiedni do twojego domu

2018-08-06 9:31
Hydrofor
Autor: Wiktor Greg W domach jednorodzinnych najczęściej są montowane zestawy hydroforowe z pompą zainstalowaną na zbiorniku wody

Hydrofor jest potrzebny w domach jednorodzinnych niepodłączonych do sieci wodociągowej, w których woda jest czerpana z własnej studni. W połączeniu z pompą oraz wyłącznikiem ciśnieniowym sprawia, że w domowej instalacji wodociągowej woda jest pod odpowiednio wysokim i stabilnym ciśnieniem. Po odkręcieniu dowolnego kranu sprawnie i dynamicznie z niego wypływa w odpowiedniej ilości.

Hydrofor to zbiornik wodno-powietrzny, w którym gromadzi się woda pobrana ze studni i sukcesywnie jest przekazywana do instalacji w chwili jej poboru. Jest on wyposażony w wyłącznik ciśnieniowy, który steruje pracą pompy pobierającej wodę ze studni. Hydrofor sprawia, że pompa nie włącza się przy każdym odkręcieniu kranu tylko w razie takiej potrzeby.

Spis treści

  1. Hydrofor – zasada działania
  2. Zestaw hydroforowy lub hydrofor
  3. Hydrofor – jakiego rodzaju
  4. Hydrofor: ochrona pompy
  5. Hydrofor cena
Hydrofor
Autor: Omnigena Nowoczesne zbiorniki przeponowe mają kompaktową budowę

Hydrofor – zasada działania

Nad wodą w hydroforze znajduje się poduszka sprężonego powietrza. Kiedy odkręcamy kran, woda jest pobierana ze zbiornika. Towarzyszy temu rozprężanie się poduszki powietrznej, co powoduje wypchnięcie wody do instalacji. Ciśnienie w zbiorniku spada aż do momentu, gdy osiągnie minimalną ustaloną wartość. Wtedy włącza się pompa i pobiera wodę ze studni tak długo, aż powietrze sprężające się pod naporem wody osiągnie ustalone ciśnienie maksymalne. Wówczas pompa się wyłącza. Włączaniem i wyłączaniem pompy steruje wyłącznik ciśnieniowy zamontowany na przewodzie połączonym z częścią powietrzną zbiornika hydroforowego. Ciśnienie, przy którym następuje uruchomienie bądź zatrzymanie pompy, jest ściśle określone przez jej producenta. Ma gwarantować ekonomiczną pracę pompy, czyli pracę z najwyższą sprawnością. Praca pompy jest niezależna od cykli poboru wody, a liczba jej włączeń na godzinę zależy od zakresu ciśnienia powietrza nastawionego na wyłączniku.

Hydrofor
Autor: Hydro Vacuum Tradycyjne zbiorniki bez przepony maja zwykle dużą objętość, nawet 300 l

Zestaw hydroforowy lub hydrofor

Pokłady wody nadającej się do picia zwykle znajdują się na niedużej głębokości. W naszych domach najczęściej więc montuje się zestawy hydroforowe obejmujące także pompę samozasysającą, która może pobierać wodę z głębkości kilku metrów. Może być ona zainstalowana nad lub pod zbiornikiem. Zestaw hydroforowy umieszcza się w domu lub w betonowej studzience w pobliżu studni. Jeśli na działce mamy wywierconą studnię głębinową, to pompę instaluje się poniżej zwierciadła wody w studni. Wtedy w domu potrzebny jest tylko hydrofor.

Hydrofor
Autor: Wimest Wielkość zestawu hydroforowego można dopasować do liczby mieszkańców i ilości zużywanej wody
Pamiętaj, że

Hydrofor może przydać się także w domu podłączonym do wodociągu. Jeśli ciśnienie w instalacji jest zbyt niskie i woda nie wypływa z punktów poboru pod odpowiednim ciśnieniem. Może się tak dziać zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Zainstalowanie hydroforu sprawi, że woda pobrana wcześniej z wodociągu trafi do zbiornika, a następnie będzie wielką strugą pod wysokim ciśnieniem lecieć z kranu.

Hydrofor – jakiego rodzaju

Produkuje się dwa rodzaje hydroforów. W tradycyjnych zbiornikach, zwykle ocynkowanych lub emaliowanych, woda ma bezpośredni kontakt ze zgromadzonym w nim powietrzem. Zbiorniki są pionowe, stojące albo poziome. Mają kształt walca o pojemności co najmniej 100 l. Najczęściej współpracują z pompami wirowymi samozasysającymi. Nowsze konstrukcje przeponowe to zbiorniki emaliowane z całkowicie szczelnym workiem gumowym, w którym gromadzi się woda. Guma stanowi przeponę (membranę) oddzielającą wodę od poduszki sprężonego powietrza. Są znacznie mniejsze od tradycyjnych, mają zwykle pojemność od 20-60 do 80-150 l. Są najczęsciej stosowane w zestawie z pompami samozasysającymi lub głębinowymi, mają przewód łączący pompę ze zbiornikiem oraz wyłącznik ciśnieniowy. Są mniej hałaśliwe podczas pracy i gwarantują wysoki komfort użytkowania. Materiał membrany i powłoka wewnętrzna zbiornika muszą mieć atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną.

Hydrofor
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli mamy studnię głębinową, pompa jest zainstalowana na jej dnie. Wtedy w domu jest nam potrzebny tylko hydrofor, czyli zbiornikpowietrzno-wodny

Hydrofor: ochrona pompy

Hydrofor pracuje cyklami. Jeden cykl to jednorazowy czas pracy pompy i postój. Każda pompa zależnie od konstrukcji ma określoną dopuszczalną liczbę cykli pracy w ciągu godziny. W przypadku pomp do instalacji zaopatrujących w wodę domy jednorodzinne jest ich zwykle 20-30 na godzinę. Jeśli pompa będzie się włączała częściej, jej silnik przedwcześnie się zużyje. Można temu zapobiec przez ograniczenie liczby włączeń, czyli wydłużenie okresów postoju między nimi. To właśnie zadanie dla zestawu hydroforowego, w którym gromadzi się zapas wody pod ciśnieniem wystarczający do pokrycia zapotrzebowania na nią podczas przerw w pracy pompy.

Warto wiedzieć

Hydrofory do domu jednorodzinnego wytrzymują ciśnienie robocze 0,6 MPa, więc pompy powinny być tak dobrane, aby wytwarzały ciśnienie nieprzekraczające tej wartości. Jeśli pompa może wytworzyć ciśnienie większe od dopuszczalnego, to zgodnie z przepisami Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na zbiorniku lub na przewodzie tłocznym pompy należy zamontować zawór bezpieczeństwa z odpływem podłączonym do kanalizacji.

Hydrofor
Autor: Piotr Mastalerz Nieodłącznym elementem hydroforu jest manometr, który uruchamia lub wyłącza pompę zależnie od ciśnienia powietrza w zbiorniku

Hydrofor cena

Tradycyjny ocynkowany zbiornik hydroforowy o pojemności 200-300 l kosztuje 800-900 zł, zbiornik emaliowany w wesji membranowej o pojemności 100 l kosztuje ok. 300-1000 zł. Zestaw hydroforowy ze zbiornikiem o pojemności 100 l, pompą i przyrządowaniem kosztuje mnie więcej 500-1000 zł, ze zbiornikiem 50-litrowym – 400-900 zł, a z 24-litrowym – 320-570 zł. Zestaw hydroforowy ze zbiornikiem o pojemności 200 l, pompą oraz oprzyrządowaniem kosztuje 1500 zł. Koszt zestawu zależy od jakości i trwałości materiału, z którego jest wykonany zbiornik oraz mocy i wydajności silnika, a także materiału, z jakiego został wykonany wirnik.

Jak zapewnić płynną i cichą pracę hydroforu?
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE