Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła. Czy jest droga? Zużywa dużo prądu? Sprawdzi się w zimie?...

2018-03-18 12:48
Daikin Altherma
Autor: Daikin

Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników. Wiele opinii na ich temat jest pozytywnych, ale znajdą się i takie, które mówią, że pompy ciepła, szczególnie te powietrzne, nie sprawdzają się w polskim klimacie. Warto więc zgłębić temat i poznać fakty oraz mity na temat powietrznych pomp ciepła.

Pompa ciepła jest droga - MIT

Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych. Dla domu o powierzchni do 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-35 tys. zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek nieco mniejszy, ale trzeba jeszcze uwzględnić koszt przyłącza gazu. Gdy gazociąg jest znacznie oddalony od działki, koszt przyłącza może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że dzięki tej technologii (energia pochodzi z powietrza) oszczędzamy na budowie dodatkowego źródła ciepła potrzebnego w przypadku pomp gruntowych (wymiennika gruntowego).

Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach - MIT

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie wartości temperatury powietrza: od -25oC do +45oC.

Kiedyś powietrzne pompy ciepła przestawały działać, gdy temperatura powietrza spadała poniżej -5oC, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Obecnie są dostępne powietrzne pompy ciepła o konstrukcji zaprojektowanej specjalnie do panujących u nas warunków zimowych, działające nawet w największy mróz - tak jak pompy gruntowe.

Kluczowe elementy takiej konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator z elektronicznie sterowanym zaworem.

Moc grzewcza pompy powietrznej spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej - FAKT

Powietrzna pompa ciepła osiąga największą efektywność wtedy, gdy jest ciepło. Należy jednak coś wyjaśnić – ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273°C (zero bezwzględne). Choć wraz z temperaturą spada efektywność energetyczna pompy ciepła (tzw. COP), to nawet przy dużym mrozie bilans jest dodatni: z 1 kWh energii elektrycznej włożonej w wyprodukowanie ciepła uzyskujemy więcej niż 1 kWh energii końcowej. Dzięki tej nadwyżce możemy ogrzać wodę taniej niż w zwykłym bojlerze.

Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie - MIT

Pompy od wielu lat są używane i z powodzeniem działają w krajach o surowym klimacie np. w Szwecji. W Polsce, gdzie wielkie mrozy są rzadkością, tym bardziej nie powinniśmy mieć obaw o działanie tych urządzeń. Według danych statystycznych podanych przez Atlas Klimatu Polski wydanym przez IMiGW: średnia temperatura w styczniu z ostatnich 30 lat wynosi od -1 do 0°C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) to łącznie 1 dzień w roku.

Pompa powietrzna podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja - FAKT

Są powietrzne pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej - zastępujące tradycyjne bojlery elektryczne. Efektem działania takiej pompy jest chłodzenie powietrza, z którego odbiera ciepło. Jeśli wiec wydmuchiwane przez nią powietrze skierujemy do pomieszczenia, będzie ono chłodzone. Latem na pewno warto z takiej możliwości skorzystać.

Pompy ciepła służące do ogrzewania pomieszczeń mogą je również chłodzić, jeśli są wyposażone w taką dodatkową funkcję (są to tak zwane pompy rewersyjne).

WIDEO: Mieszkamy w domu pasywnym - powietrzna pompa ciepła

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pompa ciepła zużywa dużo prądu, więc kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne - MIT

Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania jej sprężarki. Z każdej pobranej kilowatogodziny zyskujemy nawet do 5 kWh ciepła (ta ilość zależy od temperatury powietrza będącego źródłem ciepła). Istnieje możliwość skonfigurowania urządzenia tak, aby funkcjonowało wyłącznie podczas obowiązywania tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii dało się wykorzystywać w ciągu dnia. Nie ma zatem wątpliwości, że za ogrzewanie pompą ciepła płaci się mniej niż za ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi.

Montaż pompy powietrznej jest prostszy niż gruntowej, jest też mniej awaryjna - FAKT

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, dzięki czemu uniknąć można wielu błędów związanych z jego wykonaniem i działaniem. Jednocześnie zmniejsza się ilość elementów mogących w przyszłości ulec awarii. 
Montaż powietrznej pompy jest również korzystny finansowo (koszt budowy dolnego źródła przy pompie gruntowej waha się od 15 do nawet 30 tys. zł) i nie wymaga ingerencji w działkę, na której mamy już np. zagospodarowaną przestrzeń.

Zobacz, co polecamy:

Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła?
Kamil Rosa, ekspert Immergas
Kamil Rosa, ekspert od pomp ciepła, Immergas

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła to z pewnością rozwiązanie, które przyniesie inwestorowi dużo korzyści i to nie tylko finansowych. Kocioł węglowy to źródło ciepła, które wymaga zaangażowania i pracy związanej z przygotowaniem i magazynowaniem „paliwa” do kotła oraz jego codzienną obsługą. To czynności, na które użytkownicy tego typu kotłów w ciągu roku tracą dużą część swojego czasu. Do tego dochodzi nam „zanieczyszczenie” kotłowni opałem, jak również zanieczyszczenie środowiska w postaci emisji to atmosfery pyłów i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. Pompa ciepła to z kolei urządzenie bezobsługowe, dzięki któremu zapominamy o wszystkich powyższych czynnościach, które towarzyszą użytkownikom kotłów węglowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem, które nie generuje do atmosfery zanieczyszczeń oraz co ważne dla inwestora, jest źródłem ciepła, które na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej pochłania w ciągu roku mniejsze koszty od kotłów węglowych.

Gdy mróz trwa długo, pompa przestaje działać i nie ma czym ogrzewać domu – MIT

Kolejny mit. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w awaryjne grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej granicy opłacalności ich działania, np. -25oC, urządzenie takie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie ma więc obaw o zbyt małą wydajność ogrzewania. Warto dodać, że potrzeba uruchomienia grzałek może nie wystąpić nawet przez cały sezon grzewczy.

Rozwiąż QUIZ. Ile wiesz o pompach ciepła?

Nie przegap
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie mniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Paweł Święch
|

Zero bezwzględne (temperatura zera bezwzględnego, zero absolutne) – temperatura równa zero w termodynamicznej skali temperatur, czyli jest to temperatura, w której wszystkie elementy układu termodynamicznego uzyskują najniższą z możliwych energii. Temperatura ta odpowiada −273,15 °C = 0 K.

Paweł Święch
|

Stanley wiesz kiedy jest bezwględne zero ?
Zero bezwzględne (temperatura zera bezwzględnego, zero absolutne) – temperatura równa zero w termodynamicznej skali temperatur, czyli jest to temperatura, w której wszystkie elementy układu termodynamicznego uzyskują najniższą z możliwych energii. Temperatura ta odpowiada −273,15 °C = 0 K.

czyli jednak na tej fizyce miałeś złego nauczyciela

Paweł Pilarski
|

Jaką pompę ciepła polecacie i jak dużą? Powierzchnia do ogrzania to 200mkw z garażem.

Ja
|

Ta instalacja gazowa to rozumiem, w złotych rurkach jest prowadzona czy nawet platynowych. Moja kotłownia domowa z piecem kondensacyjnym, zasobnikiem, podłogówką i kaloryferami oraz wszelkie podłączenia kranów i kanaliza wyszła za 30k PLN. Nie wiem co musiało by być w kotłowni żeby tylko ona kosztowała 55k. Autor to jakiś mistyk zafiksowany na punkcie pomp ciepła.

Konrad Bielecki
|

Pompa ciepła nie wykorzystuje tych 2kW do produkcji 4-6 kW tylko do przetransportowania ciepła. Powietrze na wylocie z wymiennika na zewnątrz się schładza oddając swoje kW czyli przykładowo na polu za oknem masz -1'C, a na wywiewie z wymiennika dajmy na to -5'C. W wymiennika następuje odparowanie czynnika pobranie ciepła z otoczenia , para jest sprężyna w sprężarce (praca na którą marnujemy 2kW) w procesie sprężania do cieczy odbieramy ciepło i takim sposobem z 2 robi się na ten przykład 4-6 kW.

Ps.Dane są poglądowe za cytowanym przykładem. Opis działania uproszczony do minimum bo tłumaczenie co to jest adiabata czy izochora nie ma sensu.

Sokal
|

Jako praktyk , pompa powietrzna nie zapewnia 100% mocy w Polsce szczegolnie w III strefie klimatycznej .Wypowiedzi typu czasem włączy się grzałka są mylące .A żyłowanie sprężarki aby przy niskiej temperaturze osiągnąć potrzebny efekt skróci jej żywot i to konkretnie .Stabilna i trwała praca urządzenia to pompa gruntowa . Każdy ma swój rozum więc powinien wybrać rozwiązanie dla siebie . Aby nie jak kredyt frankowy ....

znafca
|

a widziałeś na oczy lodówkę? Też perpetum mobile - w pokoju mam ciepło a w lodówce zimno. Pompa ciepła to to taka odwrotna lodówka. Cudów faktycznie nie ma. Jest fizyka.

Janke795
|

Widać z Fizyki miałeś pewnie dwóje a o budowie i działaniu PC nie masz bladego pojęcia. Jeśli zużyjesz 2kWh a dostajesz ciepło 4-6kWh to też widać z matematyką u ciebie kiepsko.

Stanley
|

Na fizyce uczono mnie, że z zimna nie da się zrobić ciepła bez dostarczenia energii, a tu proszę - normalnie, perpetum mobile ;) Ludzie, cudów nie ma, tak naprawdę, to zakamuflowane ogrzewanie elektryczne.

Leszek
|

Już 7 lat eksploatuje pompę powietrze-woda ok 9kW. Nie podam tu jakiej marki. Dwa razy padł w tym czasie czujnik temperatury zewn. (termistor za kilka złotych) przez co się nie odszraniała. I to wszystko. Ma wbudowane dwie grzałki (chyba po 2 KW, już nie pamiętam) na wypadek dużych mrozów, ale skonfigurowane tak, że włącza się tylko jedna z nich przy -20. Z tego co zauważyłem, to w ciągu tych kilku lat może 2-3 razy włączyła się grzałka, jak na zewnątrz było -25stC. Przez pierwszą zimę byłem przerażony, bo w domu było 16st, na szczęście jeszcze nie mieszkaliśmy, ogrzewanie zostało uruchomione ok. 20grudnia. Następna zima była mroźniejsza, ale już nie było problemu z utrzymaniem temperatury 20-21st. Chyba o prostu budynek już wysechł, i nie ma już takiej ilości wilgoci do odparowania. Tak więc nie ma czego się bać. Warunek: dobrze zaprojektowana instalacja niskotemperaturowa, podłogówka i dobrze ocieplony budynek. Poza tym obowiązkowy jest dobry rekuperator. Ja mam ok 170m2 i naprawdę przyzwoite koszty energii (taryfa nocna-weekendowa). Nie mam kominka a całą zimę mam 20-22st w salonie. Jeśli ktoś "zamarza", jak August poniżej, to chyba jest coś źle zrobione, że bilans energetyczny jest ujemny.