Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? Kiedy wymienić kocioł na pompę ciepła?

2019-04-02 14:31 Andrzej T. Papliński
Pompa ciepła
Autor: Andrzej T. Papliński Pompa ciepła zapewnia niski koszt ogrzewania i nie emituje spalin. Warunkiem uzyskania wysokiej efektywności pompy odbierającej ciepło z powietrza jest dobre ocieplenie domu

Ogrzewanie pompą ciepła budzi duże emocje. Głównie ze względu na wydatki jakie trzeba ponieść na inwestycję w ten system ogrzewania i oczekiwany okres zwrotu. A przecież ogrzewanie domu za pomocą urządzenia, do którego dostarczamy jedną jednostkę energii elektrycznej, a otrzymujemy trzy-cztery razy więcej energii w postaci ciepła, powinno tylko cieszyć...

Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła?

Podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła jako urządzenia do ogrzewania domu nie jest łatwe. Powodem jest wysoka cena instalacji – co najmniej trzydzieści tysięcy zł z montażem.

Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami. Liczą, że za ogrzewanie domu będą płacić miesięcznie kilkakrotnie mniej niż ci, którzy korzystają z kotłów na olej opałowy, gaz płynny, a zwłaszcza z grzejników elektrycznych. Dlaczego właśnie z tymi urządzeniami porównują pompę ciepła? Ponieważ pompy ciepła są zwykle instalowane w domach, w których nie ma możliwości ogrzewania względnie tanim gazem ziemnym. Bo jeśli można w prosty sposób doprowadzić do domu rurę z gazem, inwestowanie w pompę ciepła niekoniecznie się opłaca.

Pompa ciepła - sposób na skuteczne ogrzewanie
Autor: Piotr Mastalerz Pompa ciepła nie wymaga żadnej obsługi, nie produkuje spalin, a ciepło pobiera z otoczenia, więc ogrzewanie nią kosztuje niewiele. Ale ponieważ jest droga (od 25 tys. zł), decyduje się na nią niewiele osób

Inwestorzy próbują wyliczyć, po ilu latach pompa ciepła się zwróci. Porównują koszty inwestycji i ogrzewania pompą z innymi źródłami ciepła. Zwykle wychodzi na to, że okres zwrotu wynosi kilka lat. Pewnie niektórzy pomyślą, że paradoksalnie im dom lepiej zbudowany i ocieplony, tym czas zwrotu będzie dłuższy. Bo przecież dobrze zaizolowany budynek ma niskie zapotrzebowanie na ciepło, więc oszczędności z tytułu niższych kosztów ogrzewania nie będą duże. A gdy potrzeby cieplne domu są duże, wydajna pompa szybciej zarobi na siebie. Ale sprawa nie jest taka prosta, bo im większe są straty ciepła, tym większą moc musi mieć pompa, a przez to jest droższa.

Ważną rolę w decyzjach inwestorów odgrywa ekologia. Właściciele domów chcą żyć ze świadomością, że nie degradują środowiska. Bo choć energia elektryczna, która napędza pompę, wciąż jest produkowana z węgla, jej udział stanowi zaledwie 17%, a ponadto trzeba mieć świadomość że najbardziej uciążliwe jest w Polsce działanie tysięcy domowych kotłów węglowych - to one są przyczyną smogu.

Opłacalność zastosowania pompy ciepła

Wymiana starego systemu ogrzewania na pompę ciepła to częste działanie podczas remontu kotłowni lub generalnej termomodernizacji domu. Pompy typu powietrze-woda jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym - w odróżnieniu od systemów z pompami solanka-woda - nie wymagają wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. Współczesne pompy ciepła są w stanie odbierać ciepło z powietrza, którego temperatura spada poniżej zera – nawet do -20oC. Mimo wszystko moc cieplna pompy i jednocześnie jej efektywność spada wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz, dlatego warto rozważyć zastosowanie w systemie grzewczym dodatkowego źródła ciepła.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru sposobu ogrzewania, należy rozważyć kilka aspektów termomodernizacji i opłacalności takiej inwestycji, na przykład:

  • Pompa ciepła zapewni ogrzewanie budynku o ile istniejący system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania > 60oC. W takim przypadku trzeba wybrać pompę o wysokiej temperaturze zasilania systemu grzewczego nawet przy ujemnych temperaturach powietrza w przypadku pomp powietrznych.

  • Jeśli działka jest niewielkich rozmiarów, pompy ciepła powietrze-woda są dobrą alternatywa dla tych z wymiennikiem gruntowym.

  • Jeśli aktualnym sposobem ogrzewania są kotły opalane olejem lub propanem, pompa ciepła na pewno jest korzystnym rozwiązaniem – zarówno dla dobra portfela, jak i środowiska.

  • Jeśli nie ma w planach przeprowadzania całkowitej zmiany źródła ciepła, można wybrać pompy ciepła jako źródło współpracujące z zastanym już urządzeniem grzewczym. W takich przypadkach zainstalowanie powietrznych pomp ciepła pozwala na dużą redukcję kosztów ogrzewania – nawet o około 60%.
Dlaczego pompy ciepła są tanie w eksploatacji?
systemy grzewcze bosch

Autor: Buderus

Warto montować pompy ciepła zaawansowane technologicznie

Pompy ciepła to urządzenia pełniące głównie funkcje grzewcze, choć w ostatnim czasie wykorzystuje się je również do chłodzenia. Aby dostarczać ciepło do obiektu potrzebna jest energia cieplna. Większość energii w urządzeniach grzewczych pochodzi ze spalania paliw kopalnych: gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla lub przetwarzania energii elektrycznej w energię cieplną, za które trzeba zapłacić w zależności od zużycia. Pompy ciepła są również zasilane energią elektryczną, ale charakteryzuje je to, że z jednej jednostki energii elektrycznej potrafią wytworzyć cztery a nawet pięć jednostek energii cieplnej. „Sprawność” działania 400-500%. Skąd się to bierze? Pompy ciepła oprócz energii elektrycznej wykorzystują do swojej pracy naturalne, bezpłatne, powszechnie dostępne źródła ciepła, jakimi są powietrze lub grunt (w zależności od typu urządzenia). To z tych źródeł pochodzi około 70-80% energii potrzebnej do ogrzewania i to dlatego pompy ciepła są tanie w eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że pełny sukces z eksploatacji urządzenia uzyskuje się poprzez prawidłowe zaprojektowanie instalacji grzewczej oraz instalacji dolnego źródła, w przypadku pomp ciepła czerpiących ciepło z gruntu.

MATERIAŁ PARTNERA

Pompy ciepła. Kiedy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Autor: Andrzej T. Papliński Powietrznej pompy ciepła nie trzeba traktować jako ogrzewania uzupełniającego. Jedynie w czasie dużych mrozów może być potrzebne dogrzewanie domu innym źródłem ciepła

Zalety i wady pompy ciepła

Zwolennicy pomp ciepła podkreślają niski koszt ogrzewania, a także różne dodatkowe oszczędności. Na przykład nie trzeba budować komina (jeśli zastosujemy wentylację mechaniczną). A gdy go nie ma, nie płaci się za okresowe wizyty kominiarza.

Co jeszcze przemawia na plus? Ogrzewanie pompą ciepła zwalnia z zabiegania o dostarczenie i składowanie paliwa (węgla, drewna czy oleju opałowego). A skoro nie potrzeba miejsca na składowanie – jest kolejna oszczędność na etapie budowy. Dla zdumiewająco wielu osób pompa ciepła ma jeszcze tę zaletę, że... nie zmusza do wprowadzenia gazu do domu. Wciąż żywe jest uprzedzenie do tego wybuchowego paliwa. Kolejna oszczędność: pompa ciepła nie wymaga doprowadzania gazu, a koszt wykonania przyłącza bywa bardzo wysoki.

W dyskusjach na temat pomp ich przeciwnicy, ale również praktycy, dostrzegają pewne mankamenty. Koszty inwestycji zwiększa automatyka do regulacji ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe – bardzo dobrze współpracujące z pompami – ma dużą bezwładność cieplną. Jeśli chcemy szybciej uzyskać żądaną temperaturę, trzeba dodatkowo włączyć w pompie grzałkę elektryczną – a to kosztuje. Pewną trudność może sprawić optymalne ustawienie działania pompy ciepła. Należy uwzględnić wiele czynników: parametry domu, oczekiwania mieszkańców. Co jeszcze? W przypadku pompy, której dolnym źródłem jest ziemia, w tańszym wariancie z poziomym gruntowym wymiennikiem ciepła część działki zostaje w pewnym sensie przez niego zablokowana, bo na terenie nad nim można urządzić właściwie tylko trawnik, warzywniak lub rabatkę kwiatową, ponieważ kolektor poziomy musi mieć dostęp do słońca i wody deszczowej.

W oczach zwykłych ludzi często widać powątpiewanie: ciepło z zimnego otoczenia... Czy to może działać? Dla właścicieli pomp ciepła udowadnianie ich zalet staje się rodzajem misji.

Rozwiąż OUIZ: ile wiesz o pompach ciepła?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE