Piec na pellety: jaki wybrać do ogrzewania domu? Kotły na pellety: opinie i ceny

2020-10-06 20:32
kotły na pellety
Autor: Andrzej Szandomirski

Piec na pellety to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tys. zł. Jaki wybrać kocioł na pellety i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak wygląda jego obsługa? Opinie i ceny: kotły na pellety.

Pellety to paliwo, którego mimo całej masy zalet, wciąż nie potrafimy docenić. Nowoczesne kotły na pellety gwarantują ekologiczne ogrzewanie domu, a samo paliwo jest znacznie wygodniejsze w użyciu od węgla. Dowiedz się więcej o ogrzewaniu domu pelletami i urządzeniach, jakie do tego służą. Większość kotłów na pellety to urządzenia jednofunkcyjne – zasilają tylko instalację grzewczą. By mogły przygotowywać wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik c.w.u. Rzadkością są kotły z wbudowanym zasobnikiem.

W naszym poradniku znajdziesz:

 1. Dla kogo kocioł na pellety
 2. Kocioł na pellety ceny
 3. Jak dobrać moc grzewczą kotła na pellety
 4. Obsługa kotła na pellety
 5. Jak działa palnik w kotle na pellety
 6. Co decyduje o sprawności kotła na pellety
 7. Co sprawdzić przez zakupem kotła na pellety
 8. Co to są pellety?
 9. Gdzie kupić pellety dobrej jakości?
 10. Kocioł na pellety opinie

Ogrzewanie pelletami kosztuje wprawdzie o 20% więcej niż węglem, ale za to o co najmniej 20% mniej niż olejem opałowym czy propanem i o ponad połowę mniej niż grzejnikami elektrycznymi.

Dla kogo kocioł na pellety?

Montaż kotła na pellety powinny wziąć pod uwagę osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i ze względu na koszty chcą ogrzewać domu paliwami stałymi. Jednak szukają innego rozwiązania niż wybór węgla kamiennego. Uzyskanie niskich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wysokiej efektywności energetycznej jest nieco łatwiejsze w przypadku spalania pelletów niż węgla. Wiele kotłów na pellety spełnia wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 i coraz więcej otrzymuje europejski certyfikat Ecodesign. Ponadto kocioł na pellety to rozwiązanie dla osób, które mają możliwość na wygospodarowanie w domu pomieszczenia na kotłownię, minimum 2 x 3 m. Większość kotłów na pellety jest fabrycznie wyposażonych w zasobnik paliwa, w którym mieści się jego zapas na 3-4dni. Jeśli to dla kogoś za mało, może dokupić większy – niektórzy producenci dają możliwość takiego wyboru przy zamawianiu kotła, w innych przypadkach możliwe jest zastosowanie dodatkowego zasobnika. Gdy w kotłowni nie ma miejsca na duży zasobnik, problem rozwiązuje wykorzystanie podajnika pneumatycznego transportującego pelety na znaczną odległość. Piec na pellety to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą się zajmować rozpalaniem i dokładaniem drewna. Jednorazowy zasyp paliwa umożliwia działanie pieca od 30 godzin do 5 dni (w zależności od zapotrzebowania na moc pieca i wielkości zasobnika na paliwo), a nad procesem spalania czuwa elektronika.

Kotły na pellety: ile mogą kosztować?

Ceny kotłów na pellety zaczynają się od ok. 8 tys. zł - tyle zapłacimy za najprostsze modele o nominalnej mocy cieplnej rzędu 10 kW – odpowiedniej do ogrzewania niewielkich domów (do 100 m2). Im większa moc tym wyższa cena kotła, lecz koszty nie wzrastają wprost proporcjonalnie, czasami wystarczy dopłacić 1 tys. zł (nie oznacza to, że lepiej kupić kocioł o większej mocy „na wszelki wypadek”, bo za duża moc zazwyczaj powoduje znacznie niższą sprawność). 8-10 tysięcy złotych to ceny za modele kotłów stosunkowo proste lub starsze. Nowoczesny kocioł na pellet, wyposażony w nowinki techniczne związane głównie z układem automatycznego sterowania działaniem palnika, kosztuje powyżej 9 tys. zł.

Jak czyścić kocioł na paliwa stałe? Pokazują kominiarze
MATERIAŁ PARTNERA
Kompaktowy kocioł c.o. na pellet

Kocioł  ONYKS z wbudowanym zasobnikiem to nowość w ofercie kotłów pelletowych firmy Zębiec. Urządzenie wyróżnia kompaktowa, nowoczesna i estetyczna budowa. Dzięki niewielkim rozmiarom zajmuje niewiele miejsca i zmieści się praktycznie w każdej nawet najmniejszej kotłowni. Kocioł wyposażony jest w wbudowany zasobnik na pellet z możliwością powiększenia go o nadstawkę, dzięki której zwiększy się pojemność zasobnika. Istnieje również możliwość zmiany strony otwierania osłony drzwiczek, w celu optymalizacji miejsca w kotłowni.

ŁATWE CZYSZCZENIE
Wystarczy zaledwie kilka prostych ruchów rączką umiejscowioną pod pokrywą zasobnika aby mechanicznie wyczyścić wymiennik ciepła. Palnik natomiast czyści się automatycznie po wygaszeniu kotła lub co 8 godzin ciągłej pracy.

PROSTA KONSTRUKCJA
Nowoczesna trójciągowa budowa kotła oparta jest na bazie pionowego płomieniówkowego wymiennika ciepła. Spalanie pelletu odbywa się poprzez samoczyszczący, automatyczny palnik wrzutkowy. Kocioł na pellet ONYKS wyposażony jest w sterownik Lider Kolor Pellets, który steruje pracą 4 pomp i zaworem mieszającym. Automatykę można rozbudować poprzez podłączenie dodatkowych modułów zaworu mieszającego. Sterownik współpracuje z panelem pokojowym, pogodowym i modułem internetowym.

KOCIOŁ NA DOFINANSOWANIE
Kocioł na pellet ONYKS spełnia rygorystyczne wymagania 5 klasy i Ecodesign w zakresie czystości spalin. Jest więc doskonałym wyborem przy wymianie źródła ciepła na nowe korzystając z możliwych dofinansowań (np.: Program Czyste Powietrze).

Co decyduje o sprawności kotła na pellety?

Wysoką sprawność procesu spalania osiąga się dzięki utrzymywaniu optymalnego składu mieszanki paliwowo-powietrznej. W kotłach na pellety odpowiada za to układ automatyki z odpowiednimi czujnikami (sondą lambda, czujnikiem temperatury i ciśnienia w komorze spalania) współpracujący z podajnikiem i wentylatorem. Z im większą precyzją można regulować ich wydajność, tym większą sprawność osiąga kocioł.

W unoszących się nad rusztem spalinach wciąż są jeszcze substancje, które można spalić i dzięki temu uzyskać sporą ilość ciepła – jest to tak zwany gaz drzewny. Aby go spalić, do kotła musi być doprowadzone powietrze nazywane wtórnym – w odpowiednim miejscu i w określonej ilości. Dopracowany układ doprowadzenia powietrza jest kluczem do ekonomicznej pracy kotła. Jest on inny w kotłach na pellety, a inny w tych na węgiel. Z tego względu zakup kotła na ekogroszek (bez specjalnych dysz doprowadzających powietrze wtórne) w celu palenia w nim pelletami to niezbyt dobry pomysł – nie uzyska się tak wysokiej sprawności jak w kotle przeznaczonym do stosowania tego paliwa.Na sprawność spalania ma wpływ także możliwość wygaszenia płomienia i ponownego rozpalenia paliwa przez grzałkę. W kotłach na ekogroszek, w których grzałki nie ma, sterownik podtrzymuje płomień dzięki uzupełnianiu paliwa w palniku, przez co może być ono zużywane niepotrzebnie.

Co sprawdzić przed zakupem kotła na pellety?

Przed zakupem sprawdźmy, ile mamy miejsca w kotłowni. Piec na pellety wraz ze zbiornikiem paliwa, a często też zasobnikiem c.w.u. może zajmować sporo miejsca, tym bardziej że trzeba wokół niego zachować wolną przestrzeń umożliwiającą wygodny dostęp.

Jeżeli wybrany przez nas kocioł ma zbyt duże wymiary, lepiej poszukać innego – w ofercie producentów można znaleźć urządzenia o nietypowych wymiarach, na przykład bardzo wąskie. Dostępne są dzisiaj również urządzenia o bardziej kompaktowych wymiarach typowo do małych kotłowni, a dodatkowo z możliwością podłączenia z tyłu lub od góry do przewodu kominowego.

Upewnijmy się też, jaka jest średnica komina. Producenci kotłów na pellety podają dokładne informacje dotyczące średnicy i wysokości komina, z którym mogą współpracować ich urządzenia. Trzeba sprawdzić, czy nasz komin jest odpowiedni.

Sprawdźmy, gdzie jest najbliższy serwis. Do kotła na pellety powinno się raz w roku wzywać serwisanta, który zrobi przegląd urządzenia, wyczyści je i wyreguluje. Oczywiście to nie zwalnia nas z obowiązku przeprowadzania okresowego czyszczenia kotła zgodnie z instrukcją użytkowania załączoną przez producenta. To zapewni jego bezawaryjną pracę przez długie lata.

Co to są pellety: biomasa

Zapewne nie do wszystkich trafiają argumenty o ekologicznych walorach biomasy, lecz jej zalety się na nich nie kończą. Wbrew pozorom biomasa może być paliwem praktyczniejszym niż węgiel. Palenie w kotle gałęziami czy słomą może się kojarzyć z kłopotliwym transportem, przechowywaniem i przygotowaniem ich do użycia jako paliwa oraz z koniecznością częstego uzupełniania ich w palenisku. Tak było kiedyś i z tego względu niektórzy wciąż myślą, że palili nimi tylko ci, których nie było stać na węgiel i że drewno jest dobre do okazjonalnego palenia w kominku „dla zabawy”. Ale dziś trzeba ten sposób myślenia zmienić, bo do spalania biomasy konstruuje się zaawansowane technicznie urządzenia, a tego typu paliwo jest dostępne w formie praktycznych pelletów. To właśnie dzięki nim ogrzewanie biomasą może być wygodniejsze niż węglem.

Pellety to granulat z trocin, wiórów i zrębków drzewnych sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ta operacja sprawia, że w stosunkowo niewielkiej objętości znajduje się sporo substancji, z której w wyniku spalenia uwalnia się ciepło. Z kilograma pelletów wysokiej jakości otrzymuje się go co najmniej 16,5 MJ, czyli 4,6 kWh przy pomiarach zgodnych z normami europejskimi, a według DIN nawet 18 MJ. Pellety zawierają znacznie mniej wilgoci niż typowe sezonowane drewno opałowe, a ponieważ są sprzedawane w workach foliowych, łatwo ten stan utrzymać.

Oprócz dobrych parametrów energetycznych ważną zaletą pelletów są ich właściwości użytkowe. Pellety są łatwo zapalne, do zainicjowania ich zapłonu wystarczy grzałka elektryczna. Forma granulatu o średnicy poniżej 1 cm i długości do 4 cm została przyjęta po to, żeby można go było łatwo dozować automatycznymi podajnikami stosowanymi nie tylko w kotłach grzewczych, ale także we wkładach i wolno stojących piecach kominkowych. Mogą to być znane również z kotłów na ekogroszek podajniki ślimakowe (spiralne), a dzięki niewielkiej masie pelletów z powodzeniem stosuje się też podajniki pneumatyczne, umożliwiające ich transport na dużą odległość. Wtedy zapas pelletów można zgromadzić poza kotłownią, nawet w osobnym budynku gospodarczym lub zbiorniku ustawionym na dworze, i może on być tak duży, żeby przez cały sezon grzewczy nie trzeba go było uzupełniać.

Gdzie kupić sprawdzone pellety?

Jest dużo zakładów produkujących pellety, ale nie wszystkie oferują produkty wysokiej jakości, spełniające jakiekolwiek normy. Niektóre pellety z założenia są dalekie od ideału, bo są przeznaczone do spalania w kotłach przemysłowych – mogą zawierać różne zanieczyszczenia i powodować odkładanie się zgorzeliny czy spieku blokującego palnik oraz mechanizm czyszczący kotła małej mocy. Ponieważ mają niewielką odporność mechaniczną, mogą się rozpadać i blokować podajniki ślimakowe, przez co nie udaje się spalić paliwa w całości. W tej sytuacji nawet bardzo atrakcyjna cena pelletów nie przekłada się na niski koszt ogrzewania. Dlatego kupując pellety do zastosowań domowych, lepiej wybierać te najlepsze, mimo że są droższe!

Świadectwem wysokiej jakości pelletów są: certyfikaty DIN Plus i nowszy europejski EN Plus A1 przyznawany paliwu wyprodukowanemu z czystego drewna, o wysokiej wartości opałowej, niskiej zawartości popiołu oraz jego niewielkiej spiekalności, dzięki czemu nie przylega do palnika. Certyfikat EN Plus A1 jest gwarancją, że pellety spełniają normy, do których dostosowują się producenci, konstruując kotły na pellety do domów jednorodzinnych. DIN Plus świadczy, że pellety mają wyższą jakość, niż wymagają normy. Podstawowe informacje o pelletach na ogół są umieszczone na ich opakowaniach. Tam też powinien pojawić się certyfikat EN Plus lub DIN Plus.

 • Pellety w klasie A1 -wymagania normy EN Plus w klasie A1 spełniają pellety o średnicy 6 mm z tolerancją 1 mm, długości 3,15-40 mm, gęstości nie mniejszej niż 600 kg/m3, zawartości wilgoci nie większej niż 10%, zawartości popiołu poniżej 0,7%, temperaturze jego topnienia co najmniej 1200oC i wartości opałowej minimum 16,5 MJ/kg.
 • Pellety w klasie A2 - mogą mieć większą zawartość popiołu (do 1,5%) i niższą temperaturę jego topnienia (1100oC) – są przeznaczone do stosowania w większych instalacjach.
 • Pellety w klasie EN B - niespełniające tych wymagań mogą być jeszcze zakwalifikowane jako klasa EN B. Użytkownicy domowych kotłów raczej nie będą z nich zadowoleni.

Kotły na pellety opinie

Użytkownicy kotłów na pellety chwalą je nie tylko za mniej pracochłonną obsługę niż w przypadku węglowych, ale i za większą czystość w kotłowni – brak uciążliwego pyłu. Zobacz opinie na temat kotłów na pellety na Forum muratordom.pl >>>

"Kocioł na pellet - jestem bardzo zadowolony. Sterownik ma sporo funkcji pozwalających mi oszczędzić paliwo, szczególnie w okresach jesienno-wiosennych (pogodówka). Fajnie się pali. Bardzo niska temperatura spalin z racji dobrej sprawności. W tej chwili ogrzewam tylko wodę, mam ustawione kiedy ma ją grzać, kiedy utrzymywać niższe temperatury. Ma zapalarkę i kiedy jest potrzeba się uruchamia. W tej chwili miesięcznie idzie mi około 80 kg pellet."

____________________________"Przy pellecie nie powinno się znacznie "przewymiarowywać" kotła, jeśli potrzebujesz kotła małej mocy z małym wymiennikiem - żeby był efektywny to musi być to rurowy z zawirowaczami.- Kostrzewa mini BIO- Cichewicz Compact Pellet- LazarTo są kotły, które BEZPIECZNIE będą pracować z mocą nawet poniżej 10 kW - mają efektywne, ale kompaktowe wymienniki oraz zespolone kosze - bo rozumiem, że skoro dom nie jest za duży to miejsca na kocioł też nie ma za dużo."____________________________

"Wydaje mi się, że sam piec to nie wszystko. Jeszcze trzeba dobrać dobry pellet. Jak będzie słabej jakości, mokry to będzie słabo się palił, co spowoduje że będzie trzeba go dużo używać." ___________________________

"Z tego co wiem to pellet jest ekologicznym rozwiązaniem. Może uda się dostać jakieś dofinansowanie z gminy."____________________________

"W ciągu sezonu grzewczego w popielniku kotła zbierają się zaledwie dwa-trzy wiadra popiołu, którego łatwo się pozbyć – nadaje się do wykorzystania w ogrodzie jako nawóz."

Kocioł na pellety jak działa: wideo

Pellety z biomasy to paliwo praktyczne i ekologiczne. Jest parę powodów, dla których warto ich używać, głównie zamiast węgla. W kolejnym odcinku naszego cyklu wideo: Czym ogrzewać dom - prezentujemy takie rozwiązanie. Poznaj możliwości ekologicznych kotłów - jesteśmy w kotłowni, gdzie użytkowany jest kocioł z palnikiem ORTE na pellety.

Warto wiedzieć

Warto wybrać piec na pellety z zabezpieczeniami

Warto, by kocioł na pellet miał automatyczną zapalarkę. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy podgrzewa on wodę do mycia poza sezonem grzewczym – nie trzeba go przed każdą kąpielą rozpalać ręcznie.

Jeżeli zamierzamy zostawiać kocioł bez dozoru na dłużej, powinien być wyposażony w samoczynny system gaszenia płomienia i mieć zabezpieczenie przed cofaniem się go do zbiornika paliwa. Warto sięgnąć także po inne rozwiązania - palników pelletowych z systemem podawania złożonym z zespołu ślimaków z kanałem przesypowym. Konstrukcja ta zabezpiecza skutecznie przed cofaniem się paliwa i zapaleniem.

Praca kotła będzie bardziej ekonomiczna, jeśli będzie miał sondę lambda, która kontroluje poziomu tlenu w spalinach i automatycznie dostosowuje pracę wentylatora nadmuchującego powietrze do paleniska oraz podajnika do aktualnych warunków w pomieszczeniu i na zewnątrz. Dzięki temu zużycie paliwa jest mniejsze.

Rozwiąż nasz QUIZ. Co wiesz o kotłach grzewczych?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie