Ile kosztuje pellet w październiku 2022? Aktualne ceny pelletu

2022-10-03 15:55
Pelety
Autor: Pellet.pl Pellet opałowy to sprasowane trociny różnych gatunków drewna

Ceny pelletów drzewnych nadal w górę! Sprawdzamy, ile kosztuje tona pelletu w październiku. Czy dopłata do pelletu zrekompensuje użytkownikom wzrost cen? Jak wygląda rynek pelletów? A może pellety z innej biomasy? Jakie pellety kupić na opał, żeby mieć czysto w kotłowni, sprawny kocioł i przede wszystkim ciepło w domu?

Pellety drzewne to paliwo odnawialne, które jest coraz popularniejszym surowcem energetycznym stosowanym w domach jednorodzinnych (i nie tylko). Kotły na pellety są nowoczesne, energooszczędne, zautomatyzowane. Można na nie uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze lub skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

W październiku w marketach budowlanych za dobrej jakości pellet trzeba zapłacić ok. 3000 zł za tonę.

We wrześniu rząd uchwalił przepisy o dodatku energetycznym do innych paliw, m.in. pelletów. Wynosi on 3000 zł na gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł albo kominek, piec na pellety. Sprawdź, jak dostać jednorazowy dodatek do ogrzewania pelletami.

Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej  Rady Pelletu informuje, że: - Według danych z rejestru Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) obecnie w Polsce jest zainstalowanych prawie 400 tys. instalacji dedykowanych do spalania pelletu drzewnego. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa średniorocznie 6-7 t pelletu drzewnego w zależności od tego, czy instalacja dostarcza tylko ciepło, czy ciepło wraz z podgrzewaniem całorocznym wody użytkowej.

Rynek pelletów

Polska jest znaczącym producentem pelletów. - Biorąc pod uwagę dane zbierane corocznie przez organizację Bioenergy, a więc Europejskie Stowarzyszenie ds. OZE - wyjaśnia Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu - a dokładniej, bazując na raportach rocznych składanych przez producentów certyfikowanych w systemach certyfikacji ENplus/DINplus, w 2021 r. Polska wyprodukowała 1,5 mln t pelletu drzewnego klasy A1 i tym samym plasujemy się na 4. miejscu [w Europie] pod kątem wolumenu oraz na 2. miejscu (tuż za Niemcami), jeśli chodzi o ilość producentów certyfikowanych (nie biorąc pod uwagę Rosji). Mamy również producentów którzy nie posiadają certyfikatów ENplus/DINplus, dlatego wielkość produkcji pelletu drzewnego z tych źródeł nie jest dokładnie znana, jednak szacunkowo przyjmuje się, że jest to około 1 mln t rocznie. Szacuje się, że jeszcze przed lutym 2022 r. Polska importowała około 500 tys. t pelletów z terenów Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Jednak w tej chwili na rynku są śladowe ilości pelletów z importu. Z kolei polscy producenci sprzedają pellety do innych krajów. Czy może zabraknąć tego opału w najbliższym sezonie grzewczym?

Tak skomentowała problem Agnieszka Kędziora-Urbanowicz. - Biorąc pod uwagę dane z CEEB, czyli 400 tys. instalacji na pellet drzewny i konsumpcję średnioroczną około 6-7 t, potrzebujemy jako Polska około 2,4 - 2,8 mln t, zatem liczby wyraźnie pokazują, że tego biopaliwa stałego może zabraknąć. Deficyty są wszędzie, nie musimy spoglądać daleko, bo już w Niemczech w zeszłym tygodniu (tydz. 28), index cenowy dla pelletu wzrósł o 90 EUR, co spowodowało ceny na poziomie 450 EUR za tonę tego biopaliwa, ale również spowodowało wzrosty cen pelletu drzewnego u największych przedstawicieli polskich producentów do poziomu 2850 zł brutto za tonę.

Czy można budować dom zimą? Jak uniknąć kosztownych błędów

Spis treści

 1. Rynek pelletów
 2. Pellet cena za tonę
 3. Jak dostać dodatek do pelletu 3000 zł
 4. Co to jest pellet drzewny
 5. Pellet opałowy - inne rodzaje biomasy
 6. Pellety z innej biomasy - cena w październiku
 7. Pellet drzewny parametry
 8. Pellet drzewny - ile 1 kg może dać energii cieplnej
 9. Certyfikaty dla pelletów
 10. Jak kupować pellet opałowy
 11. Ogrzewanie peletami jest ekologiczne

Pellet cena za tonę

W sezonie grzewczym pellety zaczęły gwałtownie drożeć. Jeszcze ubiegłej zimy cena pelletów wynosiła 1200-1300 zł/t. Na przedwiośniu, w związku z wojną na Ukrainie i embargiem na surowce z Rosji, ceny wszystkich surowców grzewczych zaczęły rosnąć. W tym także pelletów. Bardzo dużo pelletów sprowadza się z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Estonii. W związku z sytuacja polityczną są duże problemy z dostawami. W wielu miejscach towaru brakuje. Każda nowa partia towaru ma nową cenę.

Od kwietnia, kiedy za dobrej jakości, certyfikowane pellety klasy A1 trzeba było zapłacić mniej więcej 1600-1800 zł za tonę, ceny wciąż rosną. W czerwcu została przekroczona granica ceny palletów - 2000 zł za tonę. Zależnie od miejsca i kierunku, z którego sprowadza się pellety może to być 2100-2200 zł. Na koniec czerwca cena wzrosła nawet do 2500-2600 zł/t. W lipcu cena pelletu zbliżyła się do 3000 zł za tonę. W marketach budowlanych cena za worek pelletów o wadze 15 kg z certyfikatem już przekroczyła 35 zł, znajdziemy oferty w cenie prawie 40 zł za worek. To daje cenę tony pelletów na poziomie 2400-2600 zł. Na Allegro można znaleźć oferty pelletów w cenie 50 zł/15 kg. 

W październiku ceny pelletów z certyfikatem jakości zaczynają się od 2900-3000 zł/t. Za pellety uznanych marek z certyfikatem DIN Plus trzeba zapłacić nawet 3400 zł/t. W lokalnych składach można dostać pellety tańsze - po 2600-2900 zł/t, ale są to pellety bez oznaczeń producenta, więc można wydać pieniądze na towar złej jakości.

W supermarketach i na Allegro ceny pelletów w październiku są również wysokie. W Castoramie pellety klasy A1 kosztują 3350 zł/t. Podobna cena jest w Leroy Merlin. Znacznie tańszy pellet - za 2700 zł - został przez klienta, który go nabył, oceniony, jako bardzo niskiej jakości. W OBI pellety kosztują 3000 zł/t. Tańsze pellety na Allegro (po 2650 zł/t) okazują się pelletami klasy A2.

W sklepach internetowych oferujących pellety w podobnych cenach asortyment jest duży, ale w wielu przypadkach okazuje się, że towar nie jest dostępny obecnie w sprzedaży.

Przeczytaj też:

Trzeba uważać na bardzo tanie pellety bez żadnych oznaczeń producenta, bo mogą to być pellety przemysłowe, np. z odpadkami z przemysłu meblarskiego zawierającymi kleje. Lepiej nie kupować takiego opału, bo można zniszczyć palnik i zanieczyścić kocioł. Zdarzają się też tanie pellety, ale jest to materiał niższej klasy, który ma mniejszą kaloryczność i zostawia więcej popiołu.

Jak dostać dodatek do pelletu 3000 zł

Rząd objął systemem dopłat również pellety. To paliwo ekologiczne, odnawialne, promowane od pewnego czasu, dlatego też coraz popularniejsze. Kotły na pellety wybierają bardzo często inwestorzy poddający swoje domy termomodernizacji. Na taką wymianę urządzenia grzewczego zdecydowało się wiele osób. Pod koniec wrześnie sejm uchwalił przepisy o dopłatach do ogrzewania do innych źródeł ciepła niż węgiel. Jednorazowy dodatek do pelletu wynosi 3000 zł. Mogą go dostać Ci, którzy kocioł na pellet podali jako główne źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (deklaracja CEEB). Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu przeczytaj tutaj: Wniosek o dodatek do pelletu 3000 zł - wzór wniosku do pobrania. Jak go wypełnić, gdzie złożyć?

Polska Rada Pelletu - informuje Agnieszka Kędziora-Urbanowicz - intensywnie koresponduje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnikiem ds. Odnawialnych Źródeł Energii o dopłaty do pelletu drzewnego. Kiedy rząd zapowiedział wprowadzenie Tarczy antyinflacyjnej na początku 2022 r. , która m.in. obejmowała obniżki podatków na paliwa energetyczne, Adam Sarnaszek, prezes Polskiej Rady Pelletu, zwrócił się z wnioskiem, aby objąć tarczą również pellety, które są wykorzystywane jako ekologiczny opał w coraz większej liczbie domów.

Jednym ze sposobów zmniejszenia cen pelletów jest obniżenie stawki VAT na ten produkt - o co walczy od lat Polska Rada Pelletu. W Polsce obowiązuje najwyższa stawka 23%.

Co to jest pellet drzewny

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne stanowiące jeden z rodzajów biomasy. Jest to paliwo odnawialne produkowane z trocin uzyskanych z przerobu masy drzewnej oraz odpadów po produkcji. Pelety mają postać krótkich ruloników o średnicy 6-8 mm i długości 3-4 cm. Powstają one przez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Pellety są produkowane z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są:

 • pellety sosnowe,
 • pellety dębowe,
 • pellety dębowo-bukowe.

Pellet opałowy - inne rodzaje biomasy

Na rynku można znaleźć również pellety z innego rodzaju biomasy, np. słomy owsa, słomy rzepaku, łusek słonecznika. Są one tańsze od pelletów drzewnych, ale jednocześnie pozwalają uzyskać mniej energii cieplnej, ponieważ ich wartość opałowa jest niższa. Szybciej się spalają, więc częściej też wymagają doładowania kotła. Taką biomasę dodaje się również w produkcji pelletów drzewnych, żeby obniżyć ich cenę. Znajdziemy na przykład pellety z sosny, dębu i słomy.

Pellety z innej biomasy - cena w październiku

Jesienią w związku z kryzysem energetycznym pojawia się coraz więcej ofert pelletów z łusek słonecznika, owsa, wierzby energetycznej. Mają one znacznie mniejszą wartość opałową niż pellety drzewne - na poziomie poniżej 20 MJ/kg. One również są znacznie droższe niż przed kryzysem. 

W październiku za tonę pelletów z łusek słonecznika w big bagu trzeba zapłacić 2000 zł. Pellety ze słomy w big bagach mają cenę 1750-1850 zł/t. Paleta pelletów z łusek gryki i otrąb pszennych (pakowanych osobno) została wyceniona na 2500 zł. Owies opałowy w workach po 20 kg kosztuje 2950 zł/t.

Pelety
Autor: Pelletua.pl Pelety z łusek słonecznika

Pellet drzewny parametry

Ponieważ na rynku jest bardzo dużo peletów różnego pochodzenia, warto prosić sprzedawców o pokazanie dokumentow z badań potwierdzających ich jakość. Zależnie od składu pelety drzewne mogą mieć klasę A1, A2 lub B. Żeby je sklasyfikować, bada się zawartość wilgoci, popiołu, siarki, węgla, wodoru. Ale najważniejsza jest wartość opałowa, bo tylko pelety o wysokiej kaloryczności będą stanowiły efektywne źródło ciepła.

Pelety mogą być produkowane z różnego surowca. W klasie A1 trociny mogą pochodzić z pni drzewnych oraz pozostałości produkcyjnych niepoddanych obróbce chemicznej. Pelety klasy A2 produkuje się z grubszych i cieńszych gałęzi, kory drzewnej, a także odpadów niepoddanych obróbce chemicznej. Klasa B to wyroby powstałe z trocin z drewna z plantacji (np. wierzby energetycznej), jak również odpadów z przemysłu drzewnego, meblarskiego.

Pellet drzewny - ile 1 kg może dać energii cieplnej

 • Pellet Klasa A1 - wartość opałowa nie mniej niż 16,5 MJ/kg,
 • Pellet Klasa A2 - wartość opałowa nie mniej niż 16,5 MJ/kg,
 • Pellet Klasa B - wartość opałowa nie mniej niż 16,5MJ/kg.

Oprócz tego ważna jest, żeby pelety były suche i nie zawierały niepożądanych dodatków. Dzięki temu będą miały bardzo dobre te wskaźniki.

 • Zawartość wilgoci – 8-10%

Podział na klasy zależy od dodatków, zanieczyszczeń w masie drzewnej, które skutkują zwiększoną ilością popiołu, a także potencjalnym pojawianiem się złogów spieków, które mogą zanieczyścić palnik i komorę spalania.

 • Pellet Klasa A1 - zawartość popiołu - nie więcej niż 0,7%,
 • Pellet Klasa A2 - zawartość popiołu - nie więcej niż 1,2%,
 • Pellet Klasa B  - zawartość popiołu – nie więcej niż 2%.
Pelety
Autor: olczyk.pl Pellety Olczyk. Pelety klasy A1 z certyfikatemDIN. Cena 3000-3200 zł/1050 kg
Palety
Autor: Leroy Merlin Certyfikowane pelety klasy A1 z certyfikatem DIN. Cena 47-70 zł/15 kg

Certyfikaty dla pelletów

Warto wybierać pellety klasy A1, który ma certyfikat polski ENPlus lub jeszcze lepiej niemiecki DIN Plus gwarantujące, że opał jest produkowany z wysokiej jakości surowca, z przestrzeganiem procesu technologicznego i ma deklarowane wysokie parametry.

Wymogi wobec pelletów, które mają certyfikat DIN Plus są wyższe:

 • kaloryczność - nie mniej niż 18 MJ/kg,
 • zawartość popiołu - nie więcej niż 0,7%.

Jak kupować pellet opałowy

Pellety są sprzedawane w workach o wadze 15 kg, które są załadowane na paletę transportową. Mieści się na niej 65-70 worków, co daje łącznie mniej więcej tonę opału, dokładnie 975-1050 kg. Niektórzy sprzedawcy oferują również pellety luzem w bigbagach o masie 1000-1100 kg. U wielu dystrybutorów opału można kupić pellety w liczbie kilku-kilkunastu worków z odbiorem własnym albo zamówić dostawę do domu większej liczby, np. całej palety. Drożej zapłacimy, kupując pellety w workach na sztuki. Obecnie cena przekracza 20 zł za worek o wadze 15 kg, a w przypadku pelletów z certyfikatem DIN Plus dochodzi do 28-30 zł/15 kg. Pellety można zamówić przez internet u producentów lub dystrybutorów, co pozwala uzyskać niższą cenę, zwłaszcza jeśli kupuje się większą ilość, np. całą paletę. Jeśli dysponuje się miejscem na przechowywanie opału, można kupić przed zimą zapas – kilka ton pelletów na cały sezon grzewczy. Pozwoli te wynegocjować obniżkę ceny.

Mako Pellets Basic. Cena 2900 zł/990 kg
Autor: Mako Pellets
Kocioł na pellety (Czym ogrzewać dom)
Warto wiedzieć
Pelety

Autor: Rakoczy

W kotłowni z kotłem na pelety można łatwo zachować czystość

Ogrzewanie peletami jest ekologiczne

Kotły na pelety to nowoczesne urządzenia grzewcze, które spełniają wysokie wymagania co do efektywności energetycznej oraz skutecznego oczyszczania spalin. Jeśli stoimy przed wyborem źródła ciepłej wody grzewczej i użytkowej do swojego domu, warto rozważyć ich zastosowanie. To urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, więc są traktowane jako ekologiczne. Pozwalają uzyskać niski wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną Ep dla domu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowoczesne piece na pellety mogą być wysoce zautomatyzowane, a ich obsługa w niczym nie będzie przypominać pracy z kopciuchem.

Zakup pelletu w wielu gospodarstwach mocno nadwyręży w tym roku domowy budżet. Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak przygotować się na takie nieplanowane wydatki.

Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie