Pellet cena: ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pelety

2020-09-09 13:57
Pelety
Autor: Pellet.pl Pellet opałowy to sprasowane trociny różnych gatunków drewna

Sprawdzamy, jak są ceny pelletów, ile trzeba zapłacić za tonę. Kotły na pelety są coraz bardziej popularne. Radzimy, jakie pelety kupić jako opał, żeby mieć ciepło w domu, czysto w kotłowni i sprawny kocioł.

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne stanowiące jeden z rodzajów biomasy. Jest to paliwo odnawialne produkowane z trocin uzyskanych z przerobu masy drzewnej oraz odpadów po produkcji. Pelety mają postać krótkich ruloników o średnicy 6-8 mm i długości 3-4 cm. Powstają one przez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Pellety są produkowane z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są:

 • pellety sosnowe,
 • pellety dębowe,
 • pellety dębowo-bukowe.
Pelety
Autor: Pelletua.pl Paleta peletów zajmuje dość dużo powierzchni

Spis treści

 1. Pellet opałowy: inne rodzaje biomasy
 2. Pellet drzewny: parametry
 3. Pellet drzewny: ile 1 kg może dać energii cieplnej
 4. Certyfikaty dla pelletów
 5. Pellet drzewny: cena za tonę
 6. Jak kupować pellet opałowy:
 7. Ogrzewanie peletami jest ekologiczne
MATERIAŁ PARTNERA
Nowoczesny kocioł na pellet AGAT

Kocioł na pellet AGAT należy do najnowocześniejszych kotłów centralnego ogrzewania spełniających rygorystyczne wymagania normy PN EN 303-5:2012 w zakresie emisji spalin i sprawności. Piec został przebadany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i uzyskał parametry określone wyżej wymienioną normą, odpowiadające najwyższej 5 KLASIE oraz ECODESIGN.

Najwyższa sprawność cieplna
Trójciągowa budowa wymiennika, w powiązaniu z doskonałą izolacją kotła pozwoliła na uzyskanie sprawności do 95,5%. Innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne palnika pozwoliło na uzyskanie najlepszych na rynku parametrów dot. emisji pyłów do atmosfery.

W pełni automatyczna praca
Sterowanie pracą kotła na pellet odbywa się poprzez nowoczesny sterownik Lider Kolor Pellets. Sterownik posiada możliwość sterowania czterema pompami, zaworem mieszającym trój- lub czterodrogowym (z możliwością rozbudowy o dwa dodatkowe). Oraz kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi, sterowanie za pomocą panelu pokojowego, internetu, sterowanie pogodowe itp.

Innowacyjny algorytm modulacji mocy
Zastosowany w sterowniku algorytm regulacji automatycznie steruje pracą palnika (automatyczne rozpalanie i czyszczenie), ilością podawanego paliwa oraz mocą nadmuchu. Automatyczna modulacja mocy palnika oparta na innowacyjnej technologii – obniża ilość spalanego paliwa nawet do 20%, a także zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Pellet opałowy: inne rodzaje biomasy

Na rynku można znaleźć również pellety z innego rodzaju biomasy, np. słomy owsa, słomy rzepaku, łusek słonecznika. Są one tańsze od pelletów drzewnych, ale jednocześnie pozwaląją uzyskać mniej energii cieplnej, ponieważ ich wartość opałowa jest niższa. Szybciej się spalają, więc częściej też wymagają doładowania kotła. Taką biomasę dodaje się również w produkcji peletów drzewnych, żeby obniżyć ich cenę. Znajdziemy na przykład pellety z sosny, dębu i słomy.

Pelety
Autor: Pelletua.pl Pelety z łusek słonecznika

Pellet drzewny: parametry

Ponieważ na rynku jest bardzo dużo peletów różnego pochodzenia, warto prosić sprzedawców o pokazanie dokumentow z badań potwierdzających ich jakość. Zależnie od składu pelety drzewne mogą mieć klasę A1, A2 lub B. Żeby je sklasyfikować, bada się zawartość wilgoci, popiołu, siarki, węgla, wodoru. Ale najważniejsza jest wartość opałowa, bo tylko pelety o wysokiej kaloryczności będą stanowiły efektywne źródło ciepła.

Pelety mogą być produkowane z różnego surowca. W klasie A1 trociny mogą pochodzić z pni drzewnych oraz pozostałości produkcyjnych niepoddanych obróbce chemicznej. Pelety klasy A2 produkuje się z grubszych I cieńszych gałęzi, kory drzewnej, a także odpadów niepoddanych obróbce chemicznej. Klasa B to wyroby powstałe z trocin z drewna z plantacji (np. wierzby energetycznej), jak również odpadów z przemysłu drzewnego, meblarskiego.

Pellet drzewny: ile 1 kg może dać energii cieplnej

 • Pellet Klasa A1 - wartość opałowa około 19 MJ,
 • Pellet Klasa A2 - wartość opałowa około 17 MJ,
 • Pellet Klasa B - wartość opałowa około 13 MJ.

Oprócz tego ważna jest, żeby pelety były suche i nie zawierały niepożądanych dodatków. Dzięki temu będą miały bardzo dobre te wskaźniki.

 • Zawartość wilgoci – 8-10%
 • Zawartość popiołu – 0,5-1,5%
Pelety
Autor: Pelletem.pl Pellet Extra. Pelety klasy A1 z certyfikatem. Cena 950 zł/t

Certyfikaty dla pelletów

Warto wybierać pellety klasy A1, który ma certyfikat polski ENPlus lub niemiecki DIN Plus gwarantujące, że opał jest produkowany z wysokiej jakości surowca, z przestrzeganiem procesu technologiczne i ma deklarowane wysokie parametry.

Palety
Autor: Barlinek Certyfikowane pelety Barlinek klasy A1. Cena 1188 zł/990 kg

Pellet drzewny: cena za tonę

Za dobrej jakości, certyfikowane pelety klasy A1 trzeba zapłacić mniej więcej 1000-1200 zł za tonę. Tona peletów klasy A2 albo bez dokumentów potwierdzających badania będzie kosztować 800-900 zł. Cena peletów ze słomy lub innej biomasy jest na poziomie 500-600 zł. Za tonę peletów klasy B zapłacimy 400-500 zł. Trzeba uważać, bo mogą to być pelety przemysłowe, np. zawierające odpadki z przemysłu meblarskiego zawierające kleje. Lepiej nie kupować takiego opału, bo można zniszczyć palnik i zanieczyścić kocioł.

 • Pellet Klasa A1 - cena 1000-1200 zł za tonę
 • Pellet Klasa A2 - cena 800-900 zł za tonę
 • Pellet ze słomy - cena 500-600 zł za tonę
 • Pellet Klasa B - cena 400-500 zł za tonę

Jak kupować pellet opałowy:

Pellety są sprzedawane w workach o wadze 15 kg, które są załadowane na paletę transportową. Mieści się na niej 65-70 worków, co daje łącznie mniej więcej tonę opału, dokładnie 975-1050 kg. Niektórzy sprzedawcy oferują również pellety luzem w bigbagach o masie 1000-1100 kg. U wielu dystrybutorów opału można kupić pellety w liczbie kilku-kilkunastu worków z odbiorem własnym albo zamówić dostawę do domu większej liczby, np. całej palety. Jeśli dysponuje się miejscem na przechowywanie opału, można kupić przed zimą zapas – kilka ton pelletów na cały sezon grzewczy. Pozwoli te wynegocjować obniżkę ceny.

Mako Pellets Basic. Cena 800 zł/t
Autor: Mako Pellets
Kocioł na pellety (Czym ogrzewać dom)
Warto wiedzieć
Pelety

Autor: Rakoczy

W kotłowni z kotłem na pelety można łatwo zachować czystość

Ogrzewanie peletami jest ekologiczne

Kotły na pelety to nowoczesne urządzenia grzewcze, które spełniają wysokie wymagania co do efektywności energetycznej oraz skutecznego oczyszczania spalin. Jeśli stoimy przed wyborem źródła ciepłej wody grzewczej i użytkowej do swojego domu, warto rozważyć ich zastosowanie. To urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, więc są traktowane jako ekologiczne. Pozwalają uzyskać niski wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną Ep dla domu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowoczesne piece na pellety mogą być wysoce zautomatyzowane, a ich obsługa w niczym nie będzie przypominać pracy z kopciuchem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie