Czy da się palić drewnem w piecu na pellet i czy warto? Jak palić drewnem w piecu na pellet?
Kotły na pellet powinny, co oczywiste, być używane do spalania pelletów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy da się palić drewnem w piecu na pellet. Co zaskakujące, odpowiedź nieraz brzmi: tak. Tylko po co to robić? Taka praktyka powoduje, że wytwarza się mniej ciepła, a za to więcej zanieczyszczeń.
Spis treści
Kotły pelletowe są wyposażone w palnik przystosowany do spalania tylko tego paliwa. Żeby podczas pracy spełniały deklarowane parametry co do efektywności energetycznej oraz emisji spalin, należy palić w nich odpowiednim paliwem. Kotły mają zasobnik pelletów, z którego podajnikiem są one przenoszone w małych porcjach na palnik i tam spalane z udziałem odpowiedniej ilości powietrza dostarczanego przez wentylator.
Zakaz rusztów awaryjnych
W nowoczesnych kotłach na pellety klasy 5 lub spełniających wymogi Ekoprojektu nie ma możliwości palenia drewnem w kawałkach – nie mogą być one wyposażone w ruszt awaryjny, a ich budowa nie może pozwalać na jego wstawienie. Od 2017 r. na rynek mogą być wprowadzane wyłącznie takie kotły. Jest to element polityki mającej doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej kotłów do ogrzewania domów oraz poprawy jakości powietrza. Montuje się je w nowych domach, jak również w termomodernizowanych. W programach oferujących dofinansowanie do pieca na pellet jest zastrzeżenie – kocioł nie może być wyposażony w ruszt awaryjny umożliwiający palenie w nim drewnem opałowym. Jeśli podczas kontroli w ramach na przykład programu „Czyste powietrze”, zostanie odkryty w kotle ruszt awaryjny, trzeba będzie zwrócić dotację.
Co to jest ruszt awaryjny?
W naszym kraju jest bogata tradycja palenia nie tylko węglem czy drewnem, lecz takie śmieciami: plastikowymi opakowaniami, oponami, makulaturą. W efekcie powstaje olbrzymie zanieczyszczenie powietrza. Takie przedmioty są możliwe do spalenia w zwykłych kotłach zasypowych z wielką komorą spalania i rusztem. Pojawienie się w nowszych kotłach z podajnikiem (bezklasowych albo klasy 3 lub 4) rusztu awaryjnego jest ciekawie wyjaśnione w artykule w serwisie Ogrzewnictwo.pl. Kiedy na rynku stawały się coraz popularniejsze kotły z podajnikiem i palnikiem retortowym, ich użytkownicy narzekali, że nie można w nich spalać na przykład śmieci. W efekcie producenci kotłów zaczęli wyposażać je w dodatkowy ruszt. Były to konstrukcje różnego rodzaju, np. udające deflektory, ruszty wodne stanowiące element wymiennika. Po pewnym czasie pojawiło się określenie ruszt awaryjny.
Początkowo kamuflowane pod postacią deflektorów (ruszty ceramiczne i żeliwne) lub elementów wymiennika ciepła (ruszty stalowe wodne), bez ujawniania tego faktu w dokumentacjach technicznych kotłów. […] . Dopiero po pewnym czasie zrodził się pomysł nazywania rusztu dodatkowego „rusztem awaryjnym”, co pozwoliło rozwinąć oficjalną intensywną działalność marketingową, która – jak to często bywa w przypadku rozwiązań odległych od racjonalności technicznej – doprowadziła do wylansowania zdecydowanie najgorszego rozwiązania z technicznego punktu widzenia, tzn. awaryjnego rusztu wodnego.
Istnienie rusztu awaryjnego uzasadniano okolicznością długotrwałego braku prądu, gdy automatyczny kocioł z podajnikiem nie będzie mógł pracować i w domu zrobi się zimno.
Efekty palenia z wykorzystaniem rusztu awaryjnego
Ruszt awaryjny to konstrukcja umieszczona poniżej komory spalania umożliwiająca włożenie tam polan drewna, brył węgla lub śmieci. Skutkiem tego kocioł zamiast spalać pellety z dobrą wydajnością energetyczną i niską emisją zanieczyszczeń, wyprodukuje znacznie mniej ciepła i wyśle w powietrze spaliny z wielką ilością tlenków siarki, azotu, cząstek stałych itp. (zależnie od tego co właściciel wrzuci do kotła). Na dodatek wnętrze komory spalania, wymienniki ciepła zostaną pokryte warstwą substancji tworzących się podczas spalania paliwa w zbyt niskiej temperaturze. Są one niszczące dla stali kotłowej.
Kotły na pellet - ceny wybranych modeli
Autor: Metal-Fach Technika
Kocioł Smart Pellet WF. Moc: 16 kW. Cena: ok 16 700 zł