Grupy pompowe w kotłowni: 9 powodów, dlaczego warto je stosować
Grupa pompowa to zespół urządzeń odpowiadających za wymuszenie obiegu czynnika grzewczego w instalacji. Głównym elementem grupy pompowej jest pompa obiegowa. W skład grupy pompowej zwykle wchodzą też termometry umożliwiające kontrolowanie temperatury zasilania i powrotu instalacji oraz zawory odcinające i zwrotny. Dlaczego warto zastosować grupy pompowe w kotłowni?
W zależności od przeznaczenia grup pompowych mogą one być wyposażone w różnego rodzaju zawory mieszające 3-drogowe bądź 4-drogowe, umożliwiające obniżanie temperatury zasilania albo powrotu czynnika grzewczego w instalacji c.o. Wygodną, w pełni automatyczną regulację zaworu mieszającego może zapewnić dodatkowy elektryczny siłownik współpracujący z odpowiednim sterownikiem i czujnikami temperatury.
Pompowe grupy mieszające znajdują zastosowanie w instalacjach podzielonych na kilka obiegów grzewczych. Podział na kilka obiegów umożliwia prawidłowe działanie w jednej instalacji urządzeń wymagających różnych parametrów czynnika grzewczego, np. zwykłych grzejników i niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Umożliwia też podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła takich jak kondensacyjny kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe - wymagający zabezpieczenia przed zbyt niską temperaturą powrotu.
9 powodów, dlaczego stosować grupy pompowe w kotłowni
1. Grupy pompowe to urządzenia łączące w jednej zwartej i dobrze izolowanej obudowie kilka elementów instalacji. Dzięki temu zajmują mniej miejsca niż montowane oddzielnie.
2. Dzięki grupom pompowym montaż instalacji grzewczej jest szybszy i łatwiejszy.
3. Grupy pompowe zapewniają nowoczesny i atrakcyjny wygląd.
4. Grupy pompowe mają izolację termiczną elementów hydraulicznych, dzięki czemu straty ciepła przez te urządzenia są sprowadzone do minimum.
5. Izolacja termiczna podzielona jest na sekcje. Dzięki temu elementy elektryczne znajdują się poza izolacją oraz istnieje możliwość zdjęcia tylko części izolacji uzyskując dostęp do najważniejszych elementów hydraulicznych grupy.
6. Dla grup pompowych dodatkowe wyposażenie stanowią rozdzielacze, dzięki którym możliwy jest łatwy i szybki montaż kilku grup w jednej instalacji.
7. Grupy pompowe posiadają unikatowe rozwiązania, dzięki którym spełnione są wymogi przepisów unijnych i jednocześnie urządzenia te są przygotowane do pracy z możliwie największą energooszczędnością. Przykładem takich rozwiązań są zastosowane pompy elektroniczne czy progresywne zawory mieszające.
8. Grupy pompowe dostępne są w dwóch wielkościach - możesz dopasować wielkość instalacji do ilości miejsca w kotłowni. Najmniejszy rozmiar grupy pompowej zawierającej pompę, armaturę sterującą oraz termometry i zawory jest mniejszy od kartki A4!
9. Grupy pompowe są wyposażone w różną armaturę w zależności od wymagań instalacji i użytkownika - zawory mieszające, automatykę sterującą itp. Pamiętaj o wyborze właściwego wariantu przy planowaniu zakupu.