Jaki jest koszt remontu łazienki? Ile zapłacisz za robociznę, ile za materiały?

2018-11-14 10:55
Koszt remontu łazienki
Autor: Mariusz Bykowski Remont łazienki można przeprowadzać metodą oszczędną lub przebogatą. W każdej z opcji koszt remontu będzie inny

Remont łazienki nigdy nie jest łatwy. Nie tylko ze względu na mnogość materiałów wykończeniowych i pomysłów na ostateczny wygląd łazienki. To również - zazwyczaj - duże przedsięwzięcie finansowe. Ile może wynieść koszt remontu Twojej łazienki? Skorzystaj z zestawienia kosztów remontu. Zobacz, z jakimi pracami wiąże się remont.

Remont łazienki: jak się pozbyć starej glazury i terakoty?

Glazurę można skuć używając młotka i stalowego przebijaka (mesla). Aby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po młotowiertarkę pneumatyczną z funkcją kucia. Największy problem będzie stanowił gruz, który pozostanie po rozbiórce. Trzeba go zapakować w worki (najlepsze są ze sztucznej tkaniny, papierowe lub z grubej folii) i wywieźć na wysypisko. Mało kto ma do dyspozycji ciężarówkę, więc lepiej zamówić wywóz w firmie specjalizującej się w takich usługach. Podstawi ona na wskazane miejsce i o wskazanej porze ciężarówkę lub kontener na śmieci. Najlepiej zapłacić też za wyniesienie ciężkich worków. Ceny usługi są różne, więc warto przejrzeć ofertę, żeby nie przepłacić (na przykład w Warszawie za podstawienie na dobę kontenera na zmieszany gruz o pojemności 5-7 m3 zapłacimy od blisko 400 do nawet 800 zł).

Remont łazienki
Autor: Andrzej Szandomirski Musimy się przygotować na to, że w czasie remontu łazienki powstanie mnóstwo gruzu, który trzeba będzie sprzątnąć

Remont łazienki: jak odnowić ściany

W łazienkach kwalifikujących się do remontu, ściany i podłogi są niekiedy bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac trzeba je doprowadzić do takiego stanu, w którym podłoga będzie w miarę możliwości pozioma, ściany będą pionowe, nie będzie na nich żadnych nierówności, a kąty między płaszczyznami będą proste.

Zobacz również:

Odnawiamy ściany w  łazience. W pierwszej kolejności należy z nich usunąć starą okładzinę z płytek lub inne materiały wykończeniowe (tapety, boazerie, farbę olejną itp.). Przed wyrównywaniem konieczne jest ustalenie za pomocą pionu i poziomnicy linii wyznaczających pion i poziom skorygowanej płaszczyzny ściany. Sznurem traserskim lub ołówkiem wytycza się linie, do których będzie się wyrównywać płaszczyznę. Metody wyrównania są dwie – naniesienie zaprawy podkładowej (albo tynku cementowego) lub ułożenie suchego tynku. Zaprawę, po rozrobieniu wodą, nakłada się na zagruntowane dzień wcześniej podłoże. Długą stalową łatą zbiera się nadmiar masy i wyrównuje powierzchnię. Jeśli zależy nam na czasie, możemy się zdecydować na tak zwany suchy tynk z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych typu H2, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. Można je przyklejać do ścian odpowiednio dobranymi zaprawami albo – gdy nierówności są bardzo duże – przykręcać do stalowego rusztu wcześniej przymocowanego do istniejącej murowanej ściany. Zwykle na drugi dzień powierzchnię można wykańczać płytkami lub farbą. Zaprawa lub tynk muszą wiązać kilka dni.

Ile kosztuje remont łazienki?

Remont podłogi w łazience

Pozbawione starej posadzki, oczyszczone i zagruntowane najłatwiej wyrównać cementową masą samopoziomującą. Po rozrobieniu wodą ma ona półpłynną konsystencję, więc nałożona na podłoże rozpływa się po nim, niwelując wszelkie nierówności, a po zastygnięciu tworzy idealnie poziomą, gładką powierzchnię. W ten sposób można jednak wyrównać tylko nieduże krzywizny – do 0,5-1 cm. Z większymi, od 2 do 5 cm, poradzi sobie tradycyjna zaprawa podkładowa, którą układa się podobnie jak zaprawę do wyrównywania ścian. W sprzedaży są też podkładowe masy renowacyjne, którymi można wyrównać podłogę bez usuwania starej posadzki z płytek. Pod płytki układane na podłodze z systemem grzewczym trzeba zrobić podkład ze specjalnej masy o wysokiej elastyczności.

Nowoczesna łazienka
Autor: www.muratorprojekty.pl Od kształtu i wielkości płytek w łazience zależy dobór odpowiedniej zaprawy klejowej. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C117h. Zobacz więcej na: Link: www.muratorprojekty.pl

Remont łazienki: jak przykleić mozaikę, a jak duże płytki?

Rozmiar płytek decyduje o rodzaju zaprawy klejowej i spoinującej oraz o sposobie prowadzenia prac.

Płytki duże, o boku powyżej 50 cm, układa się najtrudniej, bo trzeba zadbać o to, aby klej szczelnie wypełnił całą przestrzeń pod nimi. Na ściany wybiera się mieszanki gęste, plastyczne, które nie spływają z pionowych powierzchni. Aby zapewnić maksymalną przyczepność, klej nanosi się i na podłoże, i na spodnią stronę mocowanej płytki. Łączna grubość warstwy nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Przy ciężkich okładzinach klej powinien mieć tak zwane wysokie wiązanie początkowe sprawiające, że płytki od razu po przyłożeniu trzymają się i nie opadają pod wpływem własnego ciężaru. Na powierzchnie poziome zamiast gęstych zapraw można wybierać te o konsystencji półpłynnej, które rozlewają się po podłożu i już przy niewielkim przesunięciu płytki szczelnie wypełniają przestrzeń pod nią, eliminując ryzyko powstania pustek powietrznych.

Przeczytaj także:

Mozaiki przykleja się dowolnym klejem dopasowanym do danego typu okładziny (ceramiczna, szklana). Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy nadaje się on do konkretnego podłoża – na przykład przeznaczony do powierzchni ogrzewanych powinien mieć wyższą elastyczność. Płytki mozaiki są bardzo małe, więc ryzyko wystąpienia pod nimi pustek powietrznych jest niewielkie. Wystarczy delikatnie je docisnąć i wypoziomować. Płytki mozaikowe (około 2,5 cm) są połączone w większe arkusze o boku około 30 cm, więc prace dość szybko się posuwają. Różnice między płytkami dużymi i najmniejszymi dotyczą też fugowania. Spoiny pełnią w okładzinie funkcję niwelatora naprężeń. Muszą być odpowiednio szerokie. Przyjmuje się, że im większe są elementy, tym silniej pracują i tym szersza powinna być fuga. Do płytek mozaiki wystarczą spoiny o szerokości 2 mm, a do płytek o boku 50 cm i większych musi to być już 7-15 mm. Ważne, aby kupić odpowiedni rodzaj zaprawy do fugowania – inne mieszanki są przeznaczone do spoin wąskich, inne do szerokich i nie wolno ich stosować zamiennie.

Remont łazienki kosztorys - ceny materiałów

Jaki jest koszt materiałów wykończeniowych? Oczywiście wszystko zależy od zakresu zmian, jakie zamierzamy wprowadzić. Generalny remont łazienki może kosztować niespełna 10 tys. zł, jeśli będzie wyposażona skromnie, ale równie dobrze można wydać na niego setki tysięcy. Aby jednak - przynajmniej psychicznie - przygotować się na rozmiar wydatków, prezentujemy dwa zestawienia.

Pierwsze z nich dotyczy samych materiałów, które są niezbędne przy remoncie. Jeśli pierwotnie nie zostały uwzględnione w kosztorysie, to absolutnie trzeba je dodać. Inaczej podczas prac remontowych może się okazać, że jeden - z pozoru mały - element może zastopować cały remont. Ceny są oparte na ofertach najbardziej popularnych sklepów z wyposażeniem i akcesoriami. Pamiętajmy, że na etapie wykończenia, górną granicę cen wyznaczają w zasadzie tylko nasza wyobraźnia i nasze możliwości finansowe.

Element lub urządzenie Cena
Umywalka 100 - 1 500 zł
Wanna 200 - 4 000 zł
Wanna z hydromasażem 1 800 - 100 000 zł
Brodzik 120 - 16 000 zł
Kabina prysznicowa 260 - 34 000 zł
Miska ustępowa 90 - 21 000 zł
Miska lub deska sedesowa z funkcją higieny intymnej 2 000 - 20 000 zł
Stelaż ze zbiornikiem spłukującym do WC 390 - 5000 zł
Bidet 300 - 2000 zł

Bateria zwykła (umywalkowa, wannowa, natryskowa lub bidetowa)

50 - 38 000 zł
Bateria termostatyczna 450 - 66 000 zł
Zestaw prysznicowy (słuchawka z uchwytem) 20 - 78 000 zł
Zawór kątowy do podłączenia baterii, pralki itp. około 15 zł
Zestaw odpływowy (syfon) 20 - 150 zł
Rura do wody 1 - 2 zł/mb
Rura kanalizacyjna 5 - 10 zł/mb
Rura do c.o. 5 - 20 zł/mb
Grzejnik łazienkowy 100 - 11 000 zł
Zawór grzejnikowy 30 - 100 zł
Głowica termostatyczna do zaworu 40 - 300 zł
Oprawa oświetleniowa punktowa 30 - 500 zł
Przewód trzyżyłowy do instalacji elektrycznej około 2 zł/mb
Puszka instalacyjna podtynkowa około 2 zł
Gniazdo wtykowe 230 V 15 - 200 zł
Glazura, terakota 20 - 200 zł/m2
Zaprawa klejowa 2 - 8 zł/kg (wydajność 0,5-3 kg/m2)
Zaprawa do fugowania 5 - 80 zł/kg (wydajność 0,5-2 kg/m2)

WIDEO: Jakich promocji szukać w sklepach z wyposażeniem łazienek?

Remont łazienki - jaki jest koszt robocizny?

Oczywiście same materiały wykończeniowe lub budowlane nie są jedyną składową kosztu remontu. Ktoś przecież musi wszystko ułożyć, zainstalować oraz wykończyć. Ta praca fachowców jest dużą częścią wydatków związanych z remontem. Oto drugie zestawienie - przykładowych i orientacyjnych cen prac remontowych.

Wykonana praca remontowa Koszt robocizny
Skucie starej glazury, terakoty 20 - 25 zł/m2
Demontaż starej instalacji wodno-kanalizacyjnej 40 - 50 zł/m
Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej 100 - 200 zł/punkt
Wyrównanie podłoża pod nową okładzinę 25 - 40 zł/m2
Układanie glazury, terakoty z fugowaniem 50 - 100 zł/m2
Układanie płytek bezfugowych, mozaiki 70 - 120 zł/m2
Silikonowanie, spoinowanie 6 zł/m
Mocowanie listew narożnych 8 - 10 zł/m
Montaż drzwiczek rewizyjnych, kratki wentylacyjnej 25 - 50 zł
Wiercenie dużych otworów w glazurze 15 - 30 zł
Wiercenie dużych otworów w gresie i innych twardych okładzinach 40 - 100 zł
Hydroizolacja kabiny prysznicowej 50 - 100 zł
Wykonanie brodzika z płytek 800 - 2000 zł (w zależności od wielkości)
Obudowa wanny, brodzika 200 - 400 zł
Montaż umywalki, WC, bidetu, panelu prysznicowego 50 - 150 zł
Montaż kabiny prysznicowej 200 - 300 zł
Montaż baterii sztorcowej lub ściennej 30 - 80 zł
Montaż baterii podtynkowej 200 - 800 zł (w zależności od liczby elementów)
Podłączenie wanny, brodzika 100 - 150 zł
Podłączenie umywalki 50 - 80 zł
Podłączenie i zabudowa stelaża instalacyjnego 250 - 350 zł
Montaż przewodów elektrycznych 5 - 40 zł/m
Wykonanie punktu elektrycznego (gniazdo, łącznik, oświetlenie) 25 - 50 zł
Montaż oprawy oświetleniowej 20 - 50 zł
Montaż gniazd wtykowych, łączników 15 - 35 zł
Montaż maty grzejnej 300 - 400 zł
Warto wiedzieć

Na co zwrócić uwagę, planując remont łazienki?

Zastanawiając się nad usytuowaniem wanny, brodzika czy miski ustępowej, nie można zapominać, że muszą być one podłączone do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Rury z wodą można prowadzić właściwie w dowolny sposób, ukrywając je w podłodze – w warstwie wylewki – lub w ścianach – w bruzdach pod tynkiem i glazurą. Trzeba tylko brać pod uwagę to, że jeśli rura dostarczająca ciepłą wodę użytkową jest bardzo długa, po odkręceniu kranu długo się czeka, aż ciepła woda do niego dopłynie. Problem powstaje, gdy długość rury łączącej podgrzewacz z punktem poboru przekracza 5 m.

Sposobem na jego uniknięcie jest zastosowanie instalacji cyrkulacyjnej z pompą wymuszającą przepływ ciepłej wody w rurach. Instalację taką należy wykonać od samego podgrzewacza, więc jeśli remont łazienki obejmuje samo pomieszczenie, a podgrzewacz jest od niej oddalony, może to być kłopotliwe. Rury kanalizacyjne łączące wannę, brodzik, umywalkę czy miskę ustępową z pionem nie mogą być zbyt długie ze względu na konieczność zachowania ich spadku. Jego brak uniemożliwi grawitacyjny spływ ścieków, a nieprawidłowe napowietrzanie i odpowietrzanie przewodu może być przyczyną powstawania korków wodnych. Wynikają z tego ograniczenia możliwości omijania przeszkód znajdujących się na drodze rury.

Spadek rury kanalizacyjnej o średnicy do 125 mm powinien wynosić co najmniej 2% (różnica wysokości między jej początkiem i końcem to minimum 2 cm na każdym metrze długości). W przypadku długiej rury łączącej urządzenie z pionem (tak zwanego podejścia) może to być przyczyną problemów, zwłaszcza gdy podłączamy wannę lub brodzik, bo ich odpływy są tuż nad podłogą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE