| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Tynkowanie ścian: suche tynki KROK PO KROKU
Jak kłaść suche tynki?

Tynkowanie ścian: suche tynki KROK PO KROKU

Suche tynki to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego tynku. Tynkowanie ścian w ten sposób umożliwi wyrównanie podłoża. Płyty możesz mocować do murów klejem lub przykręcać do stalowego bądź drewnianego stelaża. Montaż nie jest bardzo trudny. Zanim jednak rozpoczniesz tynkowanie ścian, sprawdź stan podłoża.

Suche tynki: jakie płyty?

Decydując się na suche tynki, musimy wybrać spośród różnego rodzaju płyt. Jedne płyty są polecane do pomieszczeń suchych, inne do wilgotnych; są płyty do gięcia na sucho i płyty rozpraszające dźwięk; możemy zamówić płyty zespolone z ociepleniem albo takie, które same w sobie są dobrym izolatorem termicznym. Nie zdziwmy się, jeżeli do wykończenia domu będziemy musieli kupić kilkarodzajów płyt. Możemy wybierać spośród: płyt gipsowo-kartnowych, płyt gipsowo-włóknowych i cementowo-włóknowych, sklejki czy płyt OSB.

Zanim rozpoczeniesz tynkowanie ścian

Zanim rozpocznie się tynkowanie ścian, trzeba sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli planujemy przyklejanie płyt do ścian, wymogi dotyczące podłoża będą bardziej restrykcyjne niż wtedy, gdy planujemy ich montaż na ruszcie. Nowe mury wystarczy oczyścić z pyłu i resztek zaprawy. Więcej kłopotu sprawią stare ściany. Płyt nie wolno przyklejać do tynków glinianych. Stare tynki muszą być nośne. Trzeba je opukać i jeśli wydają głuchy odgłos – najlepiej skuć. Niewielkie ubytki wypełnia się zaprawami renowacyjnymi. Przed tynkowaniem ścian trzeba je zagruntować, chyba że kupiliśmy klej, który tego nie wymaga.

Gdy płyty mają być montowane na ruszcie, wystarczy sprawdzić ich nośność w miejscach, w których jego elementy będą mocowane do podłoża, opukując je młotkiem. Wydobywający się pusty dźwięk oznacza, że trzeba skuć odspojoną warstwę, a ubytki wypełnić zaprawą.

Cięcie i przyklejanie płyt do ściany

Płyty trzeba przyciąć na odpowiednią długość, o 1,5 cm mniejszą od wysokości pomieszczenia. Na dole zostawiamy szczelinę szerokości 1 cm, a na górze – 0,5 cm. Aby dolna szczelina w każdym miejscu była równa, płyty ustawia się na podkładkach dystansowych. Ich funkcję najlepiej pełnią skrawki płyty grubości 12,5 mm. Jeśli podłoga jest nierówna, miejscami trzeba podłożyć podwójną podkładkę lub drewniany klin tak przycięty, by idealnie niwelował krzywiznę. Dolne krawędzie płyt muszą  „trzymać poziom”.

Niewskazane jest sztukowanie płyt, by uzyskać większą wysokość okładziny. Płyty przycina się, gdy leżą na palecie nożem z wymiennymi ostrzami. Należy przyłożyć metalowy przymiar i wykonać wzdłuż niego nacięcie. Nie powinno się przy tym rozciąć kartonu z drugiej strony płyty. Po nacięciu odłamuje się zbędny kawałek. Do cięcia płyt zespolonych potrzebna będzie piła ręczna lub elektryczna. Krzywoliniowe nacięcia w płytach wykonuje się za pomocą wyrzynarki, a otwory pod gniazda wiertarką z otwornicą.

Przy dużych nierównościach ścian przykleja się najpierw paski płyt, a dopiero do nich mocuje się płyty. Wcześniej jednak klej, którym są zamocowane, musi wyschnąć. Rozstaw pomiędzy paskami powinien wynosić około 40 cm. Płytę z plackami dostawia się dolną krawędzią do ściany i delikatnie podnosi.

Po dostawieniu płyty do ściany dobija się ją delikatnie gumowym młotkiem, uderzając przez długą łatę z poziomnicą. Przy okazji koryguje się ustawienie płyt względem pionu i poziomu.

Montaż płyt na stelażu

Montaż płyt na stelażu sprawdzi się, gdy ściany mają większe odchyłki od pionu i poziomu niż 6 cm lub ich powierzchnia nie jest wystarczająco nośna.

Najpierw montuje się stelaż ze stalowych profili. Musi on być dobrze wypoziomowany. Między profile lub łaty stelażu można włożyć wełnę mineralną, która dodatkowo dociepli pomieszczenie i będzie służyć jako izolacja akustyczna. Do stelażu przykręca się płyty nierdzewnymi wkrętami. Gdy są już przykręcone, łebki śrub oraz spoiny między płytami wypełnia się szpachlówką gipsową i po wyschnięciu szlifuje. Gdy płyty g-k mają być montowane do stalowego stelażu, ważne jest, aby:

Ostatni etap tynkowania ścian na sucho

Gdy płyty są zamocowane, szpachluje się styki między nimi. Ich krawędzie są zazwyczaj tak wyprofilowane, że po zestawieniu tworzą niewielkie wgłębienie. Wypełnia się je jedną warstwą masy i zanim zaschnie, wtapia w nią taśmę lub siatkę zbrojącą. Zaraz po tym nanosi się ostateczną warstwę masy, którą trzeba wyrównać, by tworzyła jednolitą powierzchnię z resztą płyty. Kiedy spoina wyschnie, szlifuje się ją packą ścierną. Niektórzy producenci mas zalecają, by przed spoinowaniem krawędzie płyt zostały zagruntowane. Są też takie masy, które nie wymagają użycia taśm lub siatek zbrojących.

Styki płyt, których krawędzie są proste, wypełnia się specjalnym uszczelniaczem wyciskanym z plastikowego kartusza. Przed malowaniem lub tapetowaniem ścian wykończonych suchym tynkiem płyty trzeba zagruntować.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dekoracyjny sufit podwieszany - montaż krok po kroku

Sufit podwieszany to niezastąpiony element zabudowy wnętrz, a remont domu to niepowtarzalna okazja...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady...

Do malowania najlepiej nadają się gładkie i białe ściany. Żeby uzyskać tak dobre podłoże pod farbę mury...

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...

Zasady montażu sufitów podwieszanych. Jak wykonać...

Sprawdź, jak wykonać sufit podwieszany z płyt g-k. Poznaj tajniki montażu konstrukcji sufitów...

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach....

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Zapewniają to...

Wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym: o czym...

Układanie tynków dekoracyjnych nie wydaje się trudne. Jednak, aby wykończenie elewacji miało...