Kołki do płyt gk. Co mogą unieść ściany gipsowo-kartonowe?

2017-05-01 2:00 Zuzanna Podwysocka
Ścianki działowe: co mogą unieść ściany gipsowo-kartonowe
Autor: Andrzej Szandomirski ściankami działowymi z płyt gipsowo-kartonowych można wydzielić przestrzeń w łazience lub obudować armaturę

Z płyt gipsowo-kartonowych najczęściej wykonuje się lekkie ścianki działowe. Budzą one jednak wśród inwestorów pewne obawy związane z możliwością ich obciążenia. Sprawdź, jak wybrać kołki do płyt gk, co można powiesić na lekkiej ścianie działowej i jak to zrobić.

Konstrukcję ścianek działowych stanowią ruszty drewniane lub stalowe, zbudowane ze słupków, podwalin i oczepów. Do rusztu mocuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe, rzadziej – płyty drewnopochodne (pilśniowe, wiórowe, sklejkę lub listwy boazeryjne). Płyty gipsowo-kartonowe montuje się po obu stronach rusztu, a przestrzeń między nimi wypełnia się zazwyczaj wełną mineralną lub szklaną. Jeśli ściana ma stać w łazience, trzeba zastosować płyty wodoodporne, a jeśli ma być przegrodą ogniową – płyty ognioodporne lub podwójną warstwę płyt zwykłych. Bezpośrednio do płyt gipsowo-kartonowych można mocować przedmioty do 30 kg. Cięższe wymagają wykonania dodatkowej konstrukcji wsporczej.

Przeczytaj także: Płyty gipsowo-kartonowe na każdą okazję. Poznaj rodzaje płyt g-k

Zalety ścianek działowych z płyt g-k:

  • mają dobrą izolacyjność akustyczną (gdy są wypełnione wełną mineralną lub szklaną),
  • łatwo się je montuje i demontuje,
  • łatwo się je kształtuje: mogą być zakrzywione, pod skosem lub ażurowe,
  • można w nich ukryć instalacje,
  • są lekkie, ważą 20-50 kg/m2.

Wady ścianek działowych z płyt g-k:

  • wymagają specjalnych konstrukcji wsporczych do zawieszania cięższych elementów wyposażenia.

Co można powiesić na ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych?

Dzieląc dużą sypialnię dzieci na dwie mniejsze lub wydzielając gabinet z dużego salonu, możemy postawić najprostszą ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych o szerokości 7,5 cm. Jest to pojedynczy szkielet ze słupkami o szerokości 50 mm, obłożony obustronnie płytami o grubości 12,5 mm.

Bez problemu możemy na ścianie g-k wieszać tylko lekkie przedmioty, przytwierdzając je za pomocą gwoździ wbitych pod kątem, kołków rozporowych lub kołków rozprężnych. Na jednym gwoździu możemy powiesić przedmiot odstający od ściany nie więcej niż 5 cm i ważący maksimum 5 kg.

Jeśli zastosujemy kołki rozporowe, na ścianie możemy powiesić płaski ciężar do 25 kg. Im przedmiot będzie bardziej odsunięty od ściany, tym jego waga musi być mniejsza, aby kołek nie wysunął się i nie wyrwał dziury w płycie. Kołków i gwoździ nie możemy wbijać zbyt gęsto, minimalny odstęp między nimi wynosi 15 cm. W przypadku poszycia z dwóch płyt (2 x 12,5 mm) możemy zmniejszyć odstępy do 7,5 cm.

Lepiej wieszać przedmioty na ścianach g-k, korzystając ze specjalnych kołków kotwiących się w materiale lub od tyłu płyty. Wówczas możemy ścianę działową obciążyć bardziej, jednak nie więcej niż do 35 kg na jeden kołek, pamiętając, aby środek ciężkości elementu wieszanego nie znalazł się dalej niż 20 cm od ściany. Stosując więcej kołków, grubszą płytę (18 mm) lub dwie, a nawet trzy warstwy płyty, obciążenie możemy jeszcze trochę zwiększyć. Poszerzanie słupków szkieletu nie ma wpływu na wytrzymałość samej płyty.

Zazwyczaj na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych wieszamy przedmioty o różnej wielkości i szerokości, dlatego precyzyjne określenie obciążenia 1 m konkretnej ściany jest bardzo trudne. Pamiętajmy, że szafka wypełniona talerzami ważyć może do 100 kg, a 20 książek – kilkanaście kilogramów. Nawet przy dwóch lub trzech warstwach płyty, przy których obciążenie wspornikowe na 1 m ściany możemy zwiększyć do 70 kg, bezpieczniej jest, wieszając większy ciężar, zastosować w ścianie g-k specjalne wzmocnienia.

Przeczytaj także: Montaż płyt gipsowych. Płyty gipsowo-kartonowe zamiast tynkowania

Co zrobić, żeby na ścianie g-k powiesić ciężką szafkę?

Na ścianie szkieletowej z g-k możemy powiesić cięższe przedmioty, pod warunkiem że wcześniej dokładnie zaplanujemy, w którym miejscu się znajdą. Między słupkami ustawiamy wówczas specjalne poprzeczki, stelaże lub dodatkowe słupki – stojaki. Na takiej konstrukcji możemy wieszać ciężary, które obciążą ścianę na długości 1 m maksymalnie do 150 kg.

Wideo: ściany działowe w zabudowie lekkiej

Remont. Nowe ściany działowe - w zabudowie lekkiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Rozwiąż Quiz i sprawdź, co wiesz o płytach g-k

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
tomek
|

Chcesz mieć problemy jako mieszkaniec użyj lub pozwól użyć w swoim mieszkaniu płyt kartonowo gipsowych. To jest tylko wygoda dla budowlańców. Dla użytkownika tylko same problemy kiedy musi powiesić coś cięższego. A płyta kartonowa plus deweloper to już tragedia. Po taniości czyli beznadziejnie.

mozna jeszcze latwiej wzmoznic
|

wd mnie i "nie polskich technik, stawianie sciaki tllko z jedna warstwa plyt to duzy blad.
Zawsze sciany powinny byc robione z podwojna plyta i z nieokrywajacymi sie laczeniami - na sufitach mozna instalowac jedn aplyte :)
A jezeli chcesz wzmocnic sciane aby powiesic duzy telewizor, kaloryfer, czy inne ciezkie rzeczy, to polecam w miejscach "krytycznych" zainstalowanie zamiast pierwszej warstwy plyty g-k, instalacje plyty wiorowej o tej samej grubosci co plyta g-k :)
Plusy sa takie ze nie ma roznicy grubosci, sciana jest mocna, nie ma pekniec (dwie warstwy z plyt), Bardziej rlumi dziwek, minus - koszty

paweł
|

u mnie na regipsach wiszą gryejniki - nie bzo problemu. Po prostu dwie deski do profili w miejscu kotwienia...

alcohol-free
|

Podawane w art. obciążenia przyjęto chyba dla kartonowych profili CW :D

JAN
|

Pracowałem w Niemczech przy regipsach,i tam nie ma z tym problemów,zawsze i wszędzie kładzie się na sciany podwójnie płyty,z tym,że na mijanke,by złącza płyrt sie nie pokrywały,a jak chcemy wieszać większe ciężary,np.szafki itp.to wstawialiśmy między słupki pionowe deski poziomo na wysokości uchwytów tych szafek,i problem rozwiązany!!!Naprawde sciany zrobione z jednej strony podwójnie,są bardzo mocne ,oile je sie zrobi prawidłowo!!!!

antczak
|

moje rozwiązania polegają na zastosowaniu słupków z konstrukcyjnego materiału -profile c
z blachy perforowanej,które stosuję też na obróbkę pod futryny.Jest nie do zgięcia.
W miejscach gdzie ma wisieć np kuchnia,poprzecznie wkręcamy suchą belkę 5x20 łatwiej się przykręca szafki.