Szybka metamorfoza łazienki tanim kosztem. Jak ją przeprowadzić samodzielnie?

2018-04-06 13:10

Szybka metamorfoza łazienki bez całego remontowego bałaganu, a do tego za niewielkie pieniądze jest możliwa! Zobacz sprawdzone sposoby na metamorfozę łazienki bez remontu.

Łazienka ciemna
Autor: GettyImages

Twoja łazienka właściwie nie jest zniszczona, tylko wygląda przestarzale? Płytki dawno wyszły z mody, a na dodatek mają dziwny kolor i niestosowany dzisiaj format? Przeprowadź samodzielną metamorfozę łazienki! Płytek nie musisz zrywać. Łatwiej i taniej jest je pomalować lub nakleić na nie jakiś ciekawy wzór. Jeśli wanna jest wyszczerbiona, ten ubytek też można wypełnić, bez potrzeby wymiany całego urządzenia. Obecnie jest wiele produktów naprawczych, które można zastosować w takich przypadkach. Czasem wystarczy tylko wymiana spoin w płytkach i silikonów wokół elementów białego montażu, żeby łazienka znów wyglądała estetycznie. Ale przy okazji warto też zamontować nowe włączniki i gniazda elektryczne, wymienić baterie, powiesić nowe lustro i wieszaki. Natomiast zainstalowanie nowego kompaktu z dozowaniem ilości wody używanej do spłukiwania, a także baterii z perlatorem lub oszczędzającej wodę da nie tylko efekt estetyczny, lecz także przyniesie nam oszczędności.

Malowanie płytek
Autor: Tikkurila Przykład udanej metamorfozy łazienki. Wystarczyło przemalować starą glazurę i lustro na żywy błękitny kolor, by łazienka zyskała drugie życie.

Metamorfoza łazienki – malowanie płytek

Płytki ceramiczne są bardzo trwałe, ale moda i wzory w ciągu ostatnich lat zmieniły się diametralnie. Kilkunastoletnia okładzina, zwłaszcza wykonana z modnych kiedyś kolorowych elementów, jest zdecydowanie passé. Zerwanie płytek w łazience wiąże się z dużym bałaganem. W domu będzie sporo pyłu i gruzu budowlanego, bo płytki zamocowane na zaprawie cementowej trzeba skuć. Żeby tego uniknąć, można przeprowadzić szybką metamorfozę łazienki, malując je.

Na rynku są nowoczesne farby zawierające żywice polimerowe, które sprawiają, że mają one bardzo dobrą przyczepność nawet do gładkich podłoży. Należy zwrócić uwagę, na jakie powierzchnie są one przeznaczone. Farbę do płytek na podłodze charakteryzuje znacznie większa przyczepność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przed malowaniem stare płytki w łazience trzeba dokładnie umyć, żeby usunąć z nich kurz i tłuszcz. Stare zabrudzenia, nacieki wapienne, tłuszcz mogą zmniejszyć przyczepność. Farby do płytek należy stosować dokładnie według zaleceń producenta. Czasem może być konieczne przeszlifowanie podłoża albo zastosowanie gruntu. Farbę zawsze nanosi się w dwóch warstwach. Najlepiej robić to wałkiem o średniej długości runa.

Metamorfoza łazienki – naklejki na płytkach

Jeśli stare płytki łazienkowe były jednolitego koloru, możemy odświeżyć okładzinę, robiąc na nich naklejki. Są one produkowane z winylu w wersji samoprzylepnej. Wybór naklejek jest ogromny, co pozwala zupełnie zmienić styl łazienki. Nakłada się je na czyste, odtłuszczone i suche powierzchnie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie szablonu – wybrany wzór wystarczy pomalować specjalną farbą renowacyjną do płytek ceramicznych i ciekawa metamorfoza łazienki gotowa.

Zobacz też: jak udekorować płytki wzorem z szablonu >>>

Płytki ze wzorem z szablonu
Autor: Marcin Czechowicz Najłatwiejszym sposobem na odnowienie płytek jest naklejenie na nich naklejek lub namalowanie wzorów z szablonu.
Wymiana fug
Autor: Kalbar Do wydłubywania fug na większej powierzchni przydatna będzie mała wiertarka ręczna z cienkim wiertłem.

Metamorfoza łazienki – jak odnowić fugi?

Poza ceramiką na wygląd łazienki duży wpływ mają też fugi do płytek, dlatego jeśli ceramika nadal nam się podoba, przeprowadźmy metamorfozę łazienki, odnawiając fugi. To one najszybciej ulegają zniszczeniu. Po latach mogą być ciemne (zwłaszcza na dole ściany nad podłogą). Jeśli nie są pokruszone, z ubytkami, można je dokładnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń, oczyścić mikrofibrą lub ostrą ściereczką. Nie należy używać twardych szczotek, bo spoiny są z masy cementowej, więc można je podrapać. Są preparaty do malowania fug w aplikatorach podobnych do korektora biurowego. Gdy umyte fugi wyschną, preparat nanosi się ostrożnie tylko na ich powierzchnię i pozostawia do wyschnięcia na dwie godziny.

Ukruszone, popękane fugi można wymienić na nowe. Jest to mozolna praca, bo trzeba je dokładnie wydłubać. Na szczęście spoina jest tylko na wierzchu okładziny, a nie na całej głębokości płytek. Do jej usuwania można wykorzystać malutką wiertarkę ręczną z cienkim wiertłem. Oczyszczoną i odkurzoną ścianę albo podłogę fuguje się na nowo. Masę rozrobioną wodą nanosi się na całą powierzchnię płytek pacą gumową, starając się dokładnie wsunąć ją między płytki. Po 20-30 minutach, gdy zaprawa do fugowania zacznie wiązać, mokrą gąbką czyści się całą powierzchnię i profiluje kształt spoin.

Zobacz: jak wymienić fugi na nowe >>>

Nowy silikon
Autor: Andrzej T. Papliński Jeśli spoin silikonowych nie da się już doczyścić, lepiej usunąć je nożykiem i położyć nowe.

Metamorfoza łazienki – spoiny silikonowe do wymiany

Stare spoiny silikonowe wokół wanny, kabiny prysznicowej, umywalki mogą zepsuć nawet nieźle jeszcze wyglądającą łazienkę. Często są już pokryte ciemnym nalotem pleśni. Łatwo się je usuwa, wycinając trapezowym nożykiem budowlanym. Nożyk trzeba pewnie i równo prowadzić wzdłuż krawędzi, żeby usunąć cały silikon. Po oczyszczeniu, odpyleniu i umyciu powierzchni można nałożyć nowy. Silikony są zwykle sprzedawane w kartuszach z wąskim dzióbkiem, z których aplikuje się je pistoletowym aplikatorem. Trzeba nakładać wąski pasek, odpowiedni do spoiny. Świeży silikon profiluje się palcem zmoczonym w wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Przeczytaj też: zasady silikonowania umywalki, brodzika i wanny >>>

Oryginalne lustro w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Czasem do szybkiej metamorfozy łazienki wystarczy montaż nowych akcesoriów łazienkowych, lustra czy kinkietów.
Aranżacja małej łazienki dla gości

Metamorfoza łazienki – wymiana dodatków i akcesoriów

Malowanie płytek wymaga demontażu starych wieszaków, uchwytów, włączników elektrycznych. Są one często wykonywane z tworzywa sztucznego, które po latach żółknie, albo z metalu, który matowieje lub rdzewieje. Metamorfoza łazienki to dobra okazja, żeby wymienić je na nowe, w kolorach i stylu dopasowanym do nowej aranżacji.

Jeżeli nad umywalką zawiśnie nowe lustro, zainstalujemy nowe kinkiety bądź lampę sufitową, łazienka rozbłyśnie nowym blaskiem. Taka metamorfoza łazienki jest też okazją do przesunięcia punktów mocowania wieszaków, lustra lub lamp. Stare demontujemy na samym początku prac – przed malowaniem. Niepotrzebne otwory trzeba zaszpachlować masą o uziarnieniu podobnym do tynków obok. Jeśli w łazience są stare tynki, trzeba użyć szpachli o większym uziarnieniu. W przeciwnym wypadku miejsca szpachlowane mogą być zbyt gładkie w porównaniu do sąsiedniej powierzchni, co szczególnie widać po pokryciu ich farbą.

Żeby przykleić niezbyt ciężkie przedmioty, nie trzeba wiercić otworów. Są sposoby na wieszanie bez gwoździ! Na rynku są bardzo mocne kleje montażowe albo kleje-uszczelniacze. Jeśli chcielibyśmy coś nowego powiesić na płytkach, otwór na haczyk najlepiej nawiercić w spoinie. Gdy to nie pasuje, trzeba zrobić go w płytce, ale tak, żeby nie pękła. Najpierw nawierca się ją delikatnie najcieńszym wiertłem (bez udaru). Potem można rozwiercić otwór na odpowiednią szerokość. Niewielkie lustro czy ozdoby można przykleić na taśmy dwustronne.

Zobacz też: jak wywiercić dziurę w płytce >>>

Metamorfoza łazienki – armatura i ceramika łazienkowa jak nowa

Umywalka lub wanna mogą być zadrapane, mieć drobne ubytki. Na szczęście są specjalne zestawy naprawcze przeznaczone do takich zadań. Trzeba je dobrać do podłoża – emalii, akrylu bądź ceramiki. Ubytki emalii na wannie pokrywa się białą farbą zaprawkową. Odprysk ceramiki można wypełnić korektorem woskowym. Podczas metamorfozy łazienki warto także sprawdzić stan uszczelek w baterii, wstawić nowy perlator, wymienić wężyki. Zamocowanie nad umywalką modnej baterii wniesie na pewno do łazienki powiew świeżości.

Obecnie jest dużo nowych sprzętów łazienkowych, kiedyś trudno albo w ogóle niedostępnych. Jednym z nich jest parawan nawannowy, który pozwala korzystać z wanny jak z prysznica bez zalewania podłogi. Najprostsze są jednoczęściowe – montowane do ściany i otwierające się wahadłowo. Są też parawany składające się z dwóch i więcej połączonych ze sobą zawiasami paneli. Jeśli używaliśmy zasłony, może warto ją wymienić. Na rynku jest wiele zasłon z ciekawymi wzorami, także od znanych projektantów.

Zobacz też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.