Kabina prysznicowa zamiast wanny. Jak wstawić kabinę w miejsce wanny?
Aby w miejsce wanny wstawić kabinę prysznicową, konieczne są przeróbki instalacji wodnej i kanalizacji. Trzeba też dobrać odpowiedni rodzaj kabiny, odpływ oraz baterię, dopasowane do dostępnego miejsca i oczekiwań użytkowników. Ale gra jest warta zachodu – można zyskać wygodniejszą i nowocześniejszą łazienkę.
Autor: Michał Skorupski
Można zrezygnować z klasycznego brodzika i ustawić kabinę prysznicową bezpośrednio na posadzce
Spis treści
- Kabina prysznicowa zamiast wanny - korzystna zmiana
- Problemy z zastąpieniem wanny kabiną
- Szybki odpływ spod prysznica
- Spływ ukierunkowany
- Ile miejsca potrzeba na prysznic zamiast wanny?
- Przeróbki pod prysznicem
- Kwestie praktyczne i estetyczne
Zastępując wannę kabiną prysznicową, można poprawić funkcjonalność pomieszczenia – kabina zajmie mniejszą powierzchnię niż nawet najmniejsza wanna. Umiejętne dobranie rozwiązania spośród licznych i różnorodnych możliwości aranżacji nowoczesnych przestrzeni prysznicowych sprawi, że nawet mała łazienka może stać się wygodna. Dostępność nie tylko standardowych, ale też dopasowywanych na wymiar rozwiązań pozwala na zapewnienie komfortu w łazience o nieregularnym kształcie lub w takiej, gdzie aranżację utrudniają stałe elementy zabudowy, na przykład wynikające z konstrukcji budynku ścianki lub wnęki.
Polecany artykuł:
Kabina prysznicowa zamiast wanny - korzystna zmiana
Na miejscu niewielkiej, niewygodnej wanny z powodzeniem można wygospodarować przestronne i komfortowe miejsce do kąpieli. Niekoniecznie musi to być gotowa kabina ustawiona na brodziku. Może to być wpisująca się w najmodniejsze trendy komfortowa strefa natrysku urządzona we wnęce lub wydzielona bezpośrednio z przestrzeni łazienki, oddzielona od reszty pomieszczenia jedynie taflą lub taflami szkła. Aby ta strefa pełniła swoją funkcję w ścianach, zabudowuje się baterie prysznicowe, z kolei w dnie montuje się odpływ do kanalizacji. Powstałą w ten sposób przestrzeń można wykończyć taką samą okładziną jak sąsiednie ściany, a dno – tak samo jak pozostałą część podłogi w łazience, na przykład płytkami ceramicznymi, kamieniem lub mozaiką.
Nowoczesne rozwiązania instalacyjne pozwalają idealnie spasować dno kabiny prysznicowej z powierzchnią posadzki. Uzyskuje się efekt zatarcia granic między strefą prysznica a resztą pomieszczenia, co nie tylko wygląda elegancko, ale też daje optyczne wrażenie przestronności – jakby kabina prysznicowa w ogóle nie zabierała miejsca w łazience. Dzięki temu mała łazienka wydaje się większa. Ma to również znaczenie praktyczne – nie ma wysokiego progu przy wejściu pod natrysk, co może być bardzo wygodne dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się. Łatwo też takie powierzchnie utrzymać w czystości, bo niewiele tu trudno dostępnych zakamarków, w których zbiera się brud.
Powodami decyzji o zastąpieniu wanny kabiną prysznicową mogą być nie tylko względy praktyczne i preferencje użytkowników, lecz także kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Przyjmuje się, że podczas brania prysznica zużywa się mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. To przekłada się na jej oszczędzanie, ale także mniejsze ponoszone na nią wydatki. Coraz mniej osób ma czas na długie kąpiele w wannie, na co dzień woli wziąć szybki prysznic.
Problemy z zastąpieniem wanny kabiną
Choć oferta rozwiązań prysznicowych jest ogromna i praktycznie w każdej sytuacji można dopasować odpowiednie do dostępnego miejsca, to jednak nie zawsze mamy pełną dowolność w wyborze. Ograniczeniem zwykle bywają układ instalacji kanalizacyjnej i możliwość podłączenia do niej odpływu z prysznica, a także grubość stropu i możliwość ingerencji w jego konstrukcję. Choć sama średnica rury kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z wanny i kabiny prysznicowej jest taka sama i wynosi 5 cm, to różnica tkwi w rodzaju syfonu i zlokalizowaniu odpływu względem podłogi.
W przypadku wanny odpływ umieszcza się pod wanną na stropie. Na odpływie musi znaleźć się syfon, który zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do pomieszczenia, a także wyłapuje większe zanieczyszczenia, które mogłyby się dostać do instalacji i ją zapchać. Ze zmieszczeniem syfonu pod wanną nie ma zwykle problemu, bo między jej dnem a poziomem podłogi pozostaje wolna przestrzeń (wanna zwykle jest ustawiana na nóżkach lub stelażu montażowym). Podłączenie instalacyjne będzie ukryte za obudową wanny.
W przypadku kabiny prysznicowej jest inaczej. Pod jej dnem jest dużo mniej miejsca, aby zmieścić tam podłączenie do kanalizacji. Nawet na bardzo płaski syfon prysznicowy potrzeba kilku centymetrów (mniej więcej 4 cm). Sama rura odpływowa ma standardowo 5 cm, a jeszcze musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu – przynajmniej 2%. Daje to 2 cm na metrze długości rury. Im więc odpływ będzie dłuższy, tym całkowita głębokość zabudowy odpływu do kanalizacji będzie większa. Gdyby długość odpływu z prysznica do pionu miała być większa niż 3 m, musi być dodatkowo napowietrzany lub trzeba zwiększyć średnicę rury odpływowej ze standardowych 5 do 7,5 cm. To kolejne dodatkowe centymetry, jakie trzeba wygospodarować pod dnem kabiny.
Jeśli więc zależy nam na zlicowaniu dna kabiny prysznicowej z podłogą, trzeba wkuć się w posadzkę, by zrobić miejsce na syfon i rurę kanalizacyjną. Możliwość takiego podłączenia trzeba sprawdzić jeszcze przed wyborem konkretnego rozwiązania i koniecznie skonsultować z konstruktorem, który oceni, czy możliwa jest ingerencja w konstrukcję stropu, a jeśli tak, to na jaką głębokość. Niekiedy może zamiast całkowitego ukrycia odpływu w podłodze uda się zagłębić go choćby częściowo i zmieścić pod płytkim brodzikiem, wystającym zaledwie kilka centymetrów powyżej podłogi.
Gdy nie ma takiej możliwości, pozostaje wybór wysokiego brodzika. Ustawia się go na nóżkach i osłania gotową obudową dobraną do jego kształtu. Można też wymurować stabilne podwyższenie, w którym zostanie ukryty syfon i rura łącząca go z pionem. Na takiej podmurówce można zamontować płytki brodzik albo wykończyć ją płytkami – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Szybki odpływ spod prysznica
Przy wymianie wanny na kabinę prysznicową konieczne jest przerobienie odpływu i montaż nowego syfonu – ten od wanny nie będzie pasował do odpływu z brodzika i ma za małą przepustowość. Syfony odprowadzające wodę spod prysznica mają specjalną konstrukcję zapewniającą im dużą wydajność. Dzięki temu woda może szybko spływać do kanalizacji i nie ma obawy o jej gromadzenie się przy odpływie. Wydajność to od 33 do ponad 50 l/min.
W zależności od tego, czy wybierzemy gotowy brodzik, czy też chcemy mieć kabinę bez brodzika, syfon jest w komplecie lub trzeba go dokupić. W przypadku gotowych brodzików trzeba do nich dobrać syfon, który będzie umieszczony na odpływie, wówczas widoczna będzie jedynie dekoracyjna osłona. Do wyboru jest kilka głębokości i wydajności odpływu – większą warto wybrać, gdy planujemy pod natryskiem zamontować deszczownicę. Osłona powinna być zdejmowana, by łatwo było czyścić odpływ. Inaczej jest w przypadku odpływów podłogowych. Syfon jest ich integralną częścią oprócz korytka odpływowego (te elementy będą zabudowane w warstwach podłogi) i elementu maskującego, który osłania je od góry. Stosuje się je, gdy dno kabiny wykańcza się płytkami lub planuje montaż powierzchni prysznicowych, czyli płyty o odpowiednio wyprofilowanym kształcie z przewidzianym miejscem na taki odpływ. Element maskujący może mieć postać dekoracyjnej płytki – ażurowej lub pełnej z pozostawioną wokół szczeliną. Jej powierzchnia może być ze stali nierdzewnej w wersji błyszczącej, matowej lub szczotkowanej oraz kilku wariantach kolorystycznych do wyboru. Kolor można idealnie dobrać do baterii łazienkowych, ale także wykończyć płytkami, tworząc idealnie spasowaną powierzchnię dna.
Ciekawą opcję stanowią odpływy szczelinowe – korytko odpływowe jest zamknięte od góry, a jedynie ma pozostawioną na całej długości szczelinę, najczęściej dekoracyjnie wykończoną stalą nierdzewną i tylko ona jest widoczna na powierzchni podłogi.
W ofercie producentów znajdziemy odpływy liniowe skonstruowane z myślą o remontowanych łazienkach – przy niewielkiej głębokości zabudowy (może wynosić zaledwie 5-7 cm) zapewniają stosunkowo wysoką wydajność i odpowiednie zamknięcie wodne dla nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
Wśród odpływów podłogowych modele liniowe są chętnie wybierane, bo dzięki podłużnemu kształtowi i stosunkowo dużej powierzchni otworów lub szczelin pozwalają szybko zebrać wodę spod natrysku i skierować ją do kanalizacji. Przy odpowiednio dobranej wydajności odpływu nie ma obawy, że piętrząca się przy nim woda będzie rozlewać się poza obrys kabiny lub wnęki prysznicowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku zlicowania ich dna z powierzchnią podłogi łazienki oraz gdy nie ma progu między nimi. Szybki spływ wody zabezpiecza przed zalaniem łazienki, a jednocześnie brudna woda czy piana nie gromadzi się przy odpływie, co jest niekomfortowe dla osoby korzystającej z natrysku. Warto wiedzieć, że nie wszystkie odpływy liniowe są przeznaczone do montażu w podłodze. Znajdziemy też modele ścienne. Montuje się je na styku ściany i podłogi, a syfon i element odpływowy zabudowuje w ścianie.
Spływ ukierunkowany
Choć kabiny prysznicowe bez brodzików są efektowne i już od kilku ładnych lat nie mija na nie moda, to by być ich zadowolonym użytkownikiem, trzeba zadbać nie tylko o odpowiedni dobór wydajności odpływu, ale też poprawny montaż. Chodzi tu o utworzenie spadku w kierunku odpływu z podłogi w obrębie kabiny prysznicowej, aby ograniczyć jej wypływanie po za te granice. W tym celu trzeba wyprofilować podłoże i odpowiednio przyciąć płytki, które będą tam ułożone, by tworzyły ładny wzór. Wykonanie spadku kopertowego wymaga pracochłonnego przycinania płytek, a i uzyskanie ładnego wzoru może być trudniejsze w przypadku odpływu punktowego w porównaniu z liniowym.
Pomocne mogą być tak zwane brodziki podpłytkowe. Mają postać płyty z fabrycznie ukształtowanym spadkiem i wbudowanym odpływem liniowym lub punktowym oraz syfonem. Powierzchnia płyty zabezpieczona jest folią uszczelniającą. Wystarczy ułożyć na niej okładzinę kamienną lub ceramiczną. Nie trzeba martwić się o odpowiednie wyprofilowanie i uszczelnienie tak wykonanej podłogi.
Gotowe brodziki i powierzchnie prysznicowe są pod tym względem mniej kłopotliwe. Podczas montażu wystarczy je wypoziomować i nie ma konieczności formowania spadku – mają fabrycznie wyprofilowaną powierzchnię w kierunku odpływu.
Ile miejsca potrzeba na prysznic zamiast wanny?
Po wannie pozostanie przestrzeń o szerokości około 60 cm, ale mająca zwykle ponad 120 cm długości. Dokładnie w tym miejscu nie uda się zmieścić standardowej kabiny prysznicowej. Na nią potrzeba wygospodarować przynajmniej 80 x 80 cm, choć najlepiej gdyby było to 90 x 90 cm. Takie są standardowe wymiary kabin prysznicowych i też ich wybór jest największy. Jeśli zmieniamy całą aranżację łazienki, może uda nam się ją tak rozplanować, by zmieścić kabinę standardową. Częstym wyborem do małych łazienek są kabiny narożne, na przykład na planie ćwiartki koła. Są one dość ustawne. Wejście znajduje się na wprost narożnika łazienki, a dzięki temu łatwiej o wolną przestrzeń na otwarcie drzwi, bo wypada ona na środku pomieszczenia.
Na miejscu wanny można próbować zmieścić brodzik na planie prostokąta, pamiętając, że najmniejszy wymiar krótszego boku to co najmniej 70 cm. Trudno będzie znaleźć mniejszy, a dodatkowo trzeba pamiętać o wygodzie korzystania z kabiny prysznicowej. Dłuższy bok to co najmniej 120 cm, ale bez trudu znajdziemy 140 i 160 cm, a nawet dłuższe. Dobrym pomysłem jest na przykład takie dopasowanie dłuższego boku, by brodzik zajmował całą szerokość łazienki lub wnęki prysznicowej. Wówczas przestrzeń do kąpieli – choć wąska – zapewni wygodę poruszania się.
Wygospodarowanie w łazience miejsca na wygodną kabinę prysznicową to jedno, ale trzeba też zapewnić przestrzeń na swobodne wchodzenie i wychodzenie z niej. Najbardziej wymagające pod tym względem są kabiny prysznicowe z drzwiami otwierającymi się na zewnątrz. Przed kabiną musi zostać wolna przestrzeń na ich swobodne otwierania w pełnym zakresie. Ale są inne rozwiązania, które warto rozważyć. Jeśli zależy nam na kabinie zamykanej, można wybrać taką z drzwiami przesuwnymi – skrzydła poruszają po obrębie kabiny, albo składanymi – dostępne są modele z drzwiami składającymi się do środka.
Innym rozwiązaniem, które idealnie nadaje się do łazienek o niewielkim metrażu, są kabiny walk-in. W najprostszej wersji to pojedyncze ścianki, które można zamocować prostopadle lub równolegle do ściany pomieszczenia, w bardziej rozbudowanej mają dwie lub trzy ścianki, niekiedy z ruchomymi elementami. Wygradzają przestrzeń do kąpieli, ale jej nie zamykają. Do wyboru jest wiele wariantów wymiarowych, zwykle w odstępach co 10 cm, także bez trudu można znaleźć najbardziej pasującą nam opcję. Można je ustawić na brodziku albo bezpośrednio na posadzce. Mocuje się je zazwyczaj do ściany, rzadziej do sufitu, z wykorzystaniem uchwytów montażowych dostarczanych w komplecie. Standardowa wysokość ścianek prysznicowych to 190-220 cm, jednak na zamówienie można dobrać ich wymiary do wysokości pomieszczenia.
Ważnym atutem ścianek prysznicowych jest również dość duży zakres regulowania ich ustawienia względem ściany i w ten sposób dopasowywanie wielkości przestrzeni kąpielowej do dostępnego miejsca. A jeśli zrezygnuje się z gotowego brodzika, tylko podłogę w obrębie kabiny wykłada się płytkami, odległość tę możemy dopasować na przykład do wielokrotności płytek, tak aby ładnie ją wkomponować.
Nowoczesne materiały wykorzystywane do produkcji kabin walk-in i ścianek prysznicowych oraz wytrzymałe elementy montażowe pozwalają stabilnie je zamocować punktowo – z wykorzystaniem specjalnego uchwytu, lub liniowo – wzdłuż jednego boku.
Gdy planujemy mieć prysznic we wnęce, wówczas można do niej domontować drzwi prysznicowe. Wybór sposobu zamknięcia takiej wnęki jest podobny do rozwiązań stosowanych w kabinach prysznicowych – mogą to być drzwi przesuwne, rozwieralne, harmonijkowe lub składane, jedno- lub kilkuczęściowe, umieszczone w profilach lub tylko na mocnych zawiasach. Można do nich dobrać stałe ścianki – z jednej lub dwóch stron, w zależności od szerokości wnęki, jaką chcemy zamknąć. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie warianty są dostępne od ręki, szczególnie na te większe zwykle trzeba złożyć zamówienie i poczekać kilka tygodni.
Szukając w niewielkiej łazience miejsca na kabinę prysznicową, warto rozważyć zmianę całej aranżacji i wybór rozwiązań specjalnie przewidzianych do pomieszczeń o minimalnym metrażu, takich jak mini umywalka, pralka o głębokości zabudowy jedynie 40 cm, a nie standardowe 60 cm.
Przeróbki pod prysznicem
Podczas wymiany wanny na kabinę prysznicową nie ominą nas również przeróbki instalacji wodnej. W kabinie baterię montuje się wyżej niż w przypadku wanny. Zmiany w instalacji wodnej są łatwiejsze do wykonania niż w kanalizacyjnej, bo woda płynie w nich pod ciśnieniem, a rury mają małe średnice. Zwykle nie ma problemu z wkuciem ich w ścianę. Niemniej jednak też są konieczne. W kabinie prysznicowej baterię umieszcza się wyżej niż w przypadku wanny – powinna znaleźć się 110-130 cm nad wykończoną podłogą.
Zazwyczaj przy okazji wymiany wanny skuwa się też stare płytki wokół niej. Dlatego przerabiając instalację wodną, warto wymienić cały jej fragment aż do połączenia z przewodem głównym (często w tym miejscu pozostawia się otwór rewizyjny) i zastąpić go jednym odcinkiem rury, tak by uniknąć dodatkowych łączeń, które w przyszłości zostałyby przykryte nowymi okładzinami.
Aby jednak odpowiednio przygotować instalację wodną, musimy wiedzieć, jaką chcemy baterię. W kabinie prysznicowej można zamontować baterię ścienną taką jak przy wannie, ale warto pomyśleć, by zmienić ją na bardziej nowoczesną i oszczędną – wyposażoną w blokady pozwalające na ograniczanie strumienia i temperatury wody, dzięki którym jej zużycie jest mniejsze bez odczuwalnego pogorszenia komfortu. Przydatną funkcją jest ochrona przed poparzeniem – korpus jest tak skonstruowany, aby nie nagrzewał się nawet wówczas, gdy przepływa przez niego bardzo gorąca woda.
Pod prysznicem można pokusić się o zamontowanie deszczownicy. Pełni podobną funkcję co główka prysznicowa, z tą różnicą, że jej powierzchnia jest zdecydowanie większa i zapewnia bardziej komfortową kąpiel.
Wygodnym rozwiązaniem są kompletne zestawy – bateria natryskowa z deszczownicą. W bardziej rozbudowanych wersjach dodatkowo mają jeszcze słuchawkę prysznicową, czasem półeczkę na kosmetyki. Niewątpliwą zaletą zestawów prysznicowych jest szybki i stosunkowo łatwy montaż – otrzymujemy w pełni kompletny produkt, nie trzeba dobierać poszczególnych jego elementów osobno, martwiąc się, czy będą do siebie pasować. W większości przypadków do korpusu baterii prysznicowej na stałe jest przymocowana metalowa, pionowa rura, na której końcu znajduje się deszczownica. Zwykle ma regulowaną wysokość w zakresie kilkunastu, czasem kilkudziesięciu centymetrów. Mocuje się ją do ściany, zgodnie z instrukcją producenta. Słuchawka prysznicowa jest podłączona do korpusu baterii za pomocą elastycznego wężyka. Uchwyt, na którym będzie zawieszona, zwykle znajduje się na drążku z deszczownicą. Można też spotkać zestawy, w których pionowa rura z deszczownicą jest połączona z korpusem za pomocą elastycznego wężyka. Dzięki temu mamy większą swobodę w rozmieszczaniu tych elementów w kabinie prysznicowej.
Kwestie praktyczne i estetyczne
Gdy już przeanalizowaliśmy możliwości budowlano-instalacyjne i wybraliśmy możliwe opcje, przychodzi czas na wybór konkretnego wyposażenia. Oferta łazienkowego wyposażenia jest ogromna, warto więc przestrzegać kilku sprawdzonych wskazówek. Gdy planujemy kupić kabinę i brodzik, wybierzmy zestaw od jednego producenta. Wówczas mamy gwarancję, że będą do siebie idealnie pasowały, szczególnie gdy mają kształt wycinka koła.
Jeśli rezygnujemy z brodzika, dopytajmy, czy wybrany model kabiny jest przystosowany do montażu bezpośrednio na podłodze. Zwróćmy też uwagę na jego wymiary. Gdy kabina opiera się na wysokiej krawędzi brodzika, będzie sięgała wyżej niż ustawiona bezpośrednio na podłodze.
Jeżeli w pomieszczeniu mamy problem z krzywymi ścianami, poszukajmy rozwiązań, które je w prosty sposób niwelują. Na przykład do niektórych kabin prysznicowych oferowane są profile maskujące nierówności, a do brodzików nóżki mocujące o dużym zakresie regulacji.
Łazienkę remontuje się co kilka–kilkanaście lat. Dlatego warto wybierać do niej ponadczasowe materiały i wyposażenie, a także inwestować w rozwiązania zapewniające trwałość i łatwość w codziennej pielęgnacji, takie jak powłoki ułatwiające utrzymanie czystości powierzchni kabiny i brodzika, samoczyszczące się odpływy czy funkcje wspomagające czyszczenie mechanizmu poruszania się kabin prysznicowych. Istotne jest też skrupulatne przestrzeganie zasad izolacji przestrzeni kąpielowej, wykonywania połączeń wodnych i kanalizacyjnych, uszczelnienia krawędzi łazienkowego wyposażenia ze ścianami i podłogą. Ich prawidłowe wykonanie zapewni całkowitą szczelność. Pozwoli to na cieszenie się nową łazienką przez długie lata. Do następnego remontu.
1. Odpowiednie zabezpieczenie wnęki prysznicowej. Ściany i podłoga, które znajdą się w przestrzeni kąpielowej wydzielonej przez kabinę prysznicową, powinny być zabezpieczone hydroizolacją. Może to być warstwa folii w płynie. Szczególnej uwagi wymagają miejsca podłączeń instalacyjnych. Niektóre odpływy podłogowe i baterie podtynkowe mogą mieć w zestawie kołnierze uszczelniające. Dzięki szczelnej izolacji będziemy mieli gwarancję, że woda nie wniknie w strukturę ścian czy podłogi i nie zaleje sąsiadujących pomieszczeń.
2. Zadbanie o łatwy i szybki odpływ wody do kanalizacji. Przede wszystkim podłoga w obrębie kabiny musi mieć spadek w kierunku odpływu kanalizacyjnego. Niezależnie od tego, czy wybierzemy odpływ podłogowy czy standardowy brodzik, trzeba dopasować wydajność syfonu do wydajności baterii prysznicowej. Dzięki temu woda nie będzie zbierała się na dnie, tylko sprawnie odpłynie do pionu kanalizacyjnego. Jeśli kabina ma być ustawiona na podłodze, sprawdźmy, czy taki sposób montażu jest przewidziany dla konkretnego jej modelu i jakie dokładnie ma wymiary.
3. Przestrzeganie wskazówek montażowych producenta. Kabina powinna wytrzymać przypadkowe oparcie się o nią, które może się zdarzyć każdemu, a my musimy czuć się w niej bezpiecznie. Przede wszystkim kabiny walk-in czy ścianki prysznicowe powinny być stabilnie zamocowane do przegród budowlanych, w tym celu trzeba użyć odpowiedniego rodzaju elementów mocujących i nie przekraczać dopuszczalnego zakresu stosowania.