Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze lub ścianie

2016-05-13 16:42 Małgorzata Drobnik
Prysznic bez brodzika
Autor: Mariusz Bykowski Montując prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze, trzeba ukryć w podłodze rury kanalizacyjne i syfon. W tym celu można zbudować podest

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Budowa prysznica z odpływem umieszczonym w podłodze bywa trudna ze względu na konieczność ukrycia rur kanalizacyjnych i syfonu. Innym sposobem na zrobienie prysznica bez brodzika jest zabudowanie w ścianie stelaża z syfonem i odpływem.

Prysznic bez brodzika - większe możliwości aranżacji łazienki

Wygodne i eleganckie natryski bezbrodzikowe stają się obecnie coraz bardziej modne. Łazienka, dzielona tylko szklanymi taflami na części różne pod względem funkcjonalności, wygląda pięknie i elegancko. Nie do przecenienia jest również łatwość, z jaką można utrzymać czystość, a ceny są coraz bardziej dostępne. Takie rozwiązania są możliwe dzięki coraz bardziej zaawansowanej technice. Coraz mniejsze syfony z możliwością samooczyszczenia dają możliwość schowania ich w podłodze.

Zobacz także:

Ale odpływy podłogowe mają swoje wady

Jednak wpusty podłogowe do natrysków bezbrodzikowych mają swoje wady. Użytkownik odruchowo unika kratki ściekowej w podłodze i stąpa tak, aby na nią nie stanąć. Zmniejsza to komfort korzystania z natrysku.

Prysznic bez brodzika z odpływem ściennym

Innym sposobem usuwania wody z prysznica bez brodzika jest zamontowanie syfonu z odpływem w ścianie, także na specjalnym stelażu, dodatkowo z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej.

Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni między ścianą łazienki a obudową stelaża z płyt gipsowo-kartonowych. Wlot do syfonu jest na poziomie wykończonej podłogi. Rura odpływowa powinna się zmieścić w warstwach podłogi o łącznej grubości 11 cm (5 cm – styropian, 5 cm – wylewka, 1 cm – posadzka). Po wykończeniu na ścianie widać tylko płytkę maskującą i wąską szczelinę, przez którą woda odpływa z natrysku do syfonu i kanalizacji.

Prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze

Prysznic bez brodzika montuje się na odpowiednio wyprofilowanej podłodze z zainstalowanym w niej odpływem wody. Ideą takiego rozwiązania jest zmieszczenie wszystkich potrzebnych warstw w grubości stropu.

Gotowa, wykończona powierzchnia prysznicowa nie powinna wystawać ponad poziom podłogi. Pod nią musi się zmieścić odpływ kanalizacyjny (rura o średnicy 50 mm) ułożony ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego na warstwie styropianu, na którym jest z kolei zainstalowany wpust podłogowy z wbudowanym syfonem: punktowym (umieszczonym centralnie, o wysokości co najmniej 8-9 cm) lub liniowym (zamontowanym równolegle do ściany lub krawędzi kabiny prysznicowej).

Łączna grubość wszystkich niezbędnych warstw wynosi 12-15 cm. Żeby się zmieściły, strop musi być grubszy. O tym, czy można w nim zrobić zagłębienie potrzebne na podejście kanalizacyjne, nie osłabiając stropu, musi zdecydować konstruktor.

Zdaniem projektanta

Ceramiczny brodzik podłogowy to stanowiący gotowy do zamontowania zestaw, w skład którego wchodzą: płytki gresowe (narożne, brzegowe, wewnętrzne), komplet chemii (grunt, uszczelnienie, zaprawa klejowa, taśma uszczelniająca), syfon wraz z kratką odpływową oraz komplet krzyżyków. Jego głównymi zaletami są możliwość uzyskania dowolnego kształtu i wymiaru (można dokupować pojedyncze płytki) oraz wygoda korzystania – brodzik jest położony na równi z poziomem podłogi. Tworzące go płytki są antybakteryjne (do szkliwa dodawane są jony srebra) i antypoślizgowe.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak zamontować panel prysznicowy

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz dokupić do niej odpowiedni panel natryskowy. Panel musisz we właściwy sposób przymocować i podłączyć do instalacji wodnej. Oto kilka cennych wskazówek, jak to zrobić.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE