Jak urządzić małą łazienkę? Urządzenia narożne: umywalki, miski ustępowe, wanny i brodziki

2010-11-19 7:49

W małej łazience liczy się każdy centymetr. Dlatego, tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie i rozmieszczenie wszystkich urządzeń. Aranżację małej łazienki z pewnością ułatwią narożne: umywalki, miski ustępowe, wanny i brodziki. Zobacz, na co jeszcze należy zwrócić uwagę...

Jak wykorzystać narożne urządzenia w łazience?
Autor: Marcin Czechowicz W małej łazience doskonale sprawdzi się narożna miska ustępowa podwieszona na stelażu

Bardzo często dzięki umieszczeniu umywalki, miski ustępowej lub brodzika w narożniku możemy lepiej wykorzystać niedużą powierzchnię łazienki. To oferta dla tych, którzy remontują małe łazienki w starych blokach, mają nieduże mieszkania lub pragną zmieścić jakąś dodatkową funkcję w domowej łazience. W tym przypadku szukamy urządzeń niewielkich, ale wygodnych w użytkowaniu.

Zobacz także, przykłady projektów małych łazienek

Narożna umywalka

Spotykamy ją często w małych toaletach. Umywalka do mycia rąk nie musi być duża, a jej usytuowanie w narożniku pozwala wykorzystać i tak „martwą” przestrzeń. Bok małej umywalki powinien mieć 30 cm – do mycia rąk ta długość jest wystarczająca. Jeśli ma służyć do mycia twarzy – musi być większa. Pamiętajmy też o wolnej powierzchni przed umywalką – polu o długości 60 cm i szerokości 80 cm. Taką szerokość osiągamy w promieniu 57 cm od narożnika.

Narożna umywalka może być zastosowana na dodatkowej ściance oddzielającej pralkę, kabinę natryskową lub część wanny. W tym ostatnim przypadku ścianka pełni funkcję parawanu pozwalającego na swobodne korzystanie z natrysku. Takie umiejscowienie umywalki pomaga wykorzystać powierzchnię w środku pomieszczenia. Jest to praktyczne zwłaszcza w pomieszczeniach na planie zbliżonym do kwadratu. Na powierzchni 3-4 m2 (w łazience o wymiarach 180 x 190 cm) można wtedy zmieścić dużą wannę narożną, umywalkę i narożne WC lub umywalkę, natrysk i pralkę. Przy zwyczajnym rozmieszczeniu sprzętów przy prostych ścianach byłoby to niemożliwe.

Narożna miska ustępowa

WC w narożniku łazienki to rozwiązanie stosunkowo rzadko spotykane. Jednak w ostatnich latach pojawiły się zarówno narożne stelaże podtynkowe, jak i narożne kompakty. Takie umieszczenie miski ustępowej pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Narożny kompakt ma długość 60, podczas gdy standardowy – 80 cm. Kiedy w wąskiej łazience miska ustępowa wchodzi w światło drzwi – zastosowanie kompaktu narożnego może być praktycznym rozwiązaniem.

Może to być dobry pomysł także wtedy, gdy w sąsiednim lub przeciwległym narożniku ustawiamy inne urządzenie, na przykład pięciokątny brodzik. W takiej sytuacji pole manewrowe przed toaletą i brodzikiem jest wspólne. WC możemy również ustawić przy ściance (jak w przypadku umywalki). Ścianka niepełnej wysokości potrzebna na zamontowanie narożnego stelaża ma 60 cm – to tyle, ile wynosi głębokość standardowej pralki. Za ścianką jest więc dobre miejsce na pralkę.

Narożne brodziki i narożne wanny

Brodziki narożne są bardzo popularne. Właściwie większość kabin prysznicowych jest narożna. To rozwiązanie ładne i praktyczne. Ścięta lub zaokrąglona kabina pozwala zaoszczędzić miejsce. Przynajmniej jeden jej bok powinien mieć więcej niż 80 cm, dzisiaj standardem jest już 90 x 90 cm. Pamiętajmy, że przez ścięcie narożnika ogranicza się przestrzeń w środku kabiny potrzebną do mycia.

Tradycyjna wanna narożna zajmuje dużo więcej miejsca niż prostokątna. Żeby uzyskać wygodne miejsce do leżenia po przekątnej (długości 160 cm), bok wanny musi mieć 150 cm – zajmie tyle miejsca przy ścianie, licząc od narożnika. Dzięki wannie narożnej nie zyskamy więc miejsca w łazience. Za to ciekawe zastosowanie mają niestandardowe wanny narożne, przede wszystkim wanny asymetryczne. Mają tę zaletę, że dzięki różnej długości boków można je dopasować do wymiarów łazienki. Są też wanny „ścięte”, zwężające się w kierunku nóg. Warto o nich pomyśleć, gdy mamy na przykład za mało miejsca przy drzwiach. Są całe linie takich produktów – asymetryczny brodzik do zestawienia z asymetryczną wanną. Brodzik jeden bok ma co prawda krótki, ale za to drugi jest dłuższy, co pozwala w miarę wygodnie korzystać z natrysku. Dobre efekty daje ustawienie ich naprzeciwko, w dwóch narożnikach małej łazienki. Dzięki temu wolna przestrzeń potrzebna przed nimi może być wspólna.

Pamiętajmy jednak, że nie warto wszystkich urządzeń ustawiać po skosie. Czasem wystarczy, że dwa są narożne, i już problem się rozwiązuje.

Jak urządzić małą łazienkę?
Autor: BOZART Ważne wymiary - odległości, jakie powinny być zachowane, by wygodnie korzystać z małej łazienki
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie