Baterie oszczędzające wodę. Sprawdź, ile mogą zaoszczędzić
Oszczędzanie wody, zarówno zimnej, jak i gorącej, wpływa pozytywnie na stan naszych portfeli, ale też na planetę. Jednym ze środków, które w tym pomagają, są popularne baterie z systemami eko. Sprawdź, w jaki sposób oszczędzają wodę i ile.
Spis treści
- Baterie z perlatorem
- Baterie bezdotykowe
- Baterie z ograniczeniem wypływu
- Baterie termostatyczne
- Baterie z ogranicznikiem temperatury
- Ruchoma wylewka też pozwala zaoszczędzić
- Klasy baterii
W każdym domu jest wiele punktów poboru wody wyposażonych w baterie: zlewozmywak, umywalka, prysznic, wanna. Niekontrolowanie i nieograniczanie zużycia wody prowadzi do wysokich opłat za jej dostarczenie i podgrzanie. W czasie, gdy koszty wody, paliw i energii są wysokie, coraz chętniej wybieramy urządzenia pozwalające zmniejszyć wydatki za korzystanie z wody.
Producenci armatury proponują wiele rozwiązań ograniczających jej zużycie. Bateria umywalkowa lub kuchenna może podawać tylko 2-3 zamiast 9 l/min, a prysznicowa – 5-6 zamiast 16 l/min. Wybór baterii jest bardzo duży, a wiele z nich łączy kilka udogodnień.
Baterie z perlatorem
To najprostsze i najpowszechniej stosowane ekorozwiązanie. Perlator lub aerator to nakrętka z sitkiem instalowana na końcu wylewki. Perlator napowietrza wypływającą wodę, rozkładając ciśnienie na pojedyncze strużki wody. Dlatego jej strumień zyskuje większą objętość i intensywniej spływa po ciele. Dzięki temu można spłukać się pod prysznicem, zużywając mniej wody. Baterię z perlatorem warto mieć też w kuchni.
Czytaj też: Kolorowa ceramika łazienkowa - jak się sprawdza w użytkowaniu? Czy jest praktyczna?
Jeszcze oszczędniej działają baterie wyposażone w perlator z ogranicznikiem przepływu wody. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć jej wypływ o 60-80%. Znajdziemy tu efektywne baterie podające tylko 1,9 l/m.
Interesującym rozwiązaniem są baterie z perlatorem, który można regulować. Przekręcając małą śrubkę mocującą sitko, zmniejsza się lub zwiększa wypływ wody, tak żeby odpowiadał on naszym potrzebom.
Baterie bezdotykowe
To jeden z najefektywniejszych sposobów oszczędzania wody. Takie baterie są wyposażone w czujnik elektroniczny (fotokomórkę), który reaguje na ruch, albo czujnik podczerwieni. Woda zaczyna płynąć, gdy czujnik wyczuje ruch lub ciepło. W momencie usunięcia dłoni, naczynia czy warzywa z pola jego reakcji następuje odcięcie dopływu wody. Dzięki temu nie wypływa ona w czasie, gdy jej nie potrzebujemy. Wypływ wody może być też regulowany czasowo – woda przestanie płynąć po upływie zadanego czasu.
Czytaj też: Jak działa bateria termostatyczna? Poznaj rodzaje i funkcje baterii termostatycznych
Do regulacji temperatury wody służy osobne pokrętło. Bateria bezdotykowa jest wyposażona w puszkę sterującą i wymaga zasilania elektrycznego z sieci lub baterii. Ten typ baterii sprawdzi się zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej korzystamy z wody.
Baterie bezdotykowe pozwalają zmniejszyć zużycie wody o połowę.
Baterie z ograniczeniem wypływu
Ekolodzy namawiają do skrócenia czasu pobierania wody, zwłaszcza podczas kąpieli pod prysznicem. Kolejne minuty to litry wody wypływającej na marne. Żeby pod natryskiem zużyć jak najmniej wody, a kąpiel była efektywna, można zainstalować baterię z możliwością stopniowania, ile wody popłynie ze słuchawki. Pierwszy poziom – 50% – zapewni zamoczenie całego ciała przed namydleniem. Do opłukania się można ustawić intensywniejszy, standardowy strumień wody.
Czytaj też: Jak oszczędzać wodę pod prysznicem? Rozwiązania produktowe, które warto zastosować
Baterie termostatyczne
Są wyposażone w głowicę termostatyczną, co pozwala zdecydować, jak gorąca woda ma wypływać z kranu. W tym rodzaju baterii o wielkości wypływu decyduje dodatkowe pokrętło. Zaletą baterii termostatycznych jest bardzo szybkie podawanie wody o zadanej przez nas temperaturze. Nie musimy czekać, aż spłynie zimna woda, żeby zacząć kąpiel pod prysznicem. Podczas takiego czekania marnuje się dużo wody.
Baterie termostatyczne mają też mechanizm blokady temperatury, czyli możliwość takiego jej ustawienia, by z kranu nie poleciała woda gorętsza niż na przykład 38ºC.
Baterie z ogranicznikiem temperatury
To rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, lecz także sprzyjające naszemu bezpieczeństwu. Blokada uruchomienia gorącej wody nie pozwoli użyć wody o zbyt wysokiej temperaturze. Głowica ceramiczna takiej baterii jest wyposażona w regulator kontroli wypływu ciepłej wody. Przekręcając nakrętkę pierścieniową przy dźwigni mieszacza, możemy ustawić maksymalną temperaturę. Dodatkową zaletą takiej baterii jest ochrona przed poparzeniem, zwłaszcza dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Czytaj też: Remont łazienki. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu? Jak powiększyć małą łazienkę? Inspiracje
Ruchoma wylewka też pozwala zaoszczędzić
To modne i bardzo wygodne rozwiązanie, które jednocześnie może przyczynić się do oszczędzania wody. W wielu bateriach są wylewki elastyczne albo tak skonstruowane, że można z nich wyciągnąć fragment, który jest ruchomy.
Gdy łatwiej manipulujemy strumieniem wody i naczyniem do umycia, zrobimy to szybciej i z lepszym efektem. A przy okazji zużyjemy mniej wody.
Klasy baterii
Szukając baterii, która pozwoli oszczędzać wodę, warto sprawdzić jej klasę. Ta jest określana na podstawie ilości wody wypływającej z kranu w czasie 1 s.
Najlepsze są baterie klasy Z – do 0,15 l/s, czyli 9 l/min. Kolejne klasy: A, S, B… to odpowiednio 0,25, 0,33, 042... l/s, czyli 15, 19,8, 25,2… l/s. Ale i wśród baterii klasy Z znajdziemy takie, które są jeszcze oszczędniejsze, bo wypływa z nich tylko 3 albo 5 l/min. Warto je zainstalować przy umywalce lub zlewozmywaku, czyli miejscach, w których często korzystamy z wody.
Warto też zwrócić uwagę na grupę akustyczną baterii. Najcichsze, te z grupy I (poniżej 20 dB), wybierzmy, gdy łazienka sąsiaduje z sypialnią i zależy nam na zapewnieniu ciszy. W przypadku grupy II w sąsiednim pomieszczeniu można usłyszeć, że z baterii płynie woda (między 20 a 30 dB). Ostatnia grupa to baterie niesklasyfikowane, które emitują hałas powyżej 30 dB.
Bateria oprócz zapewnienia funkcjonalności powinna też ładnie wyglądać.
Producenci oferują różne kształty i wielkości, tak że można je dopasować do stylu wnętrza. Ważny jest też ich kolor. Obecnie można kupić nawet wylewki żółte lub zielone. Jednak najmodniejsza jest matowa czerń. To kolor, który pasuje do nowoczesnych wnętrz. Czarne baterie są chętnie stosowane w aranżacjach w stylu industrialnym, loftowym. Co ciekawe, czarne baterie świetnie wyglądają w jasnych, wręcz białych łazienkach.
Coraz modniejszy staje się trend quiet luxury, czyli „dyskretny luksus”. Wpisują się w niego na przykład baterie czarne z akcentami złota oraz złote i miedziane. Takie modele dobrze się prezentują także w stylowych wnętrzach. Dodają im klasy, są ponadczasowe.
Warto zwrócić uwagę, że odchodzi się od błyszczących elementów wykończenia wnętrz. Armatura w odcieniach matowych, satynowych cieszy się coraz większym powodzeniem. Na prowadzenie zaczynają się wysuwać baterie w kolorze białym matowym.
Podczas wyboru baterii, warto zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta i jej zakres (które elementy obejmuje). Gwarancja może być udzielana na trwałość korpusu oraz powłoki wykończeniowej, czasem również ceramicznego mieszacza. Jest to szczególnie ważne w przypadku baterii podtynkowych, do których w razie potrzeby naprawy trudniej będzie się dostać. Długoletnia gwarancja to sygnał, że bateria jest zrobiona z materiałów najwyższej jakości, a producent zapewnia jej niezawodne działanie. Ważne są także dostępność części zamiennych (przez ile lat można będzie dokupić elementy, które najczęściej się psują, na przykład dźwignię przełącznika wanna/natrysk) oraz serwis.
Koniecznie też dowiedzmy się, jakie wymagania montażowe określił producent. Mogą one dotyczyć na przykład parametrów pracy instalacji wodnej (minimalnego ciśnienia).
Agata Kosiarska