Jak działa bateria termostatyczna? Poznaj rodzaje i funkcje baterii termostatycznych
Bateria termostatyczna zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania, dzięki stabilnej temperaturze wypływającej z niej wody. Czym różni się od zwykłych baterii? Jakie są rodzaje baterii termostatycznych? Ile trzeba za nie zapłacić?
Spis treści
- Jak działa bateria termostatyczna?
- Zastosowanie baterii termostatycznych
- Jak bateria termostatyczna wpływa na oszczędności i bezpieczeństwo?
- Bateria termostatyczna naścienna
- Bateria termostatyczna podtynkowa
- Ile kosztuje bateria termostatyczna?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii termostatycznej?
Wybierając nowe baterie do łazienki, zwykle skupiamy się na ich wyglądzie, szukamy modeli o ciekawym designie i dopracowanych detalach wykończenia, trwałych i niezawodnych. Ale zwróćmy też uwagę na zastosowane w bateriach rozwiązania konstrukcyjne i dodatkowe funkcje. Mogą one podnieść komfort korzystania z baterii na co dzień, a także przyczynić się do oszczędności w zużyciu wody i energii potrzebnej do jej podgrzania.
Z tych względów warto przyjrzeć się bliżej bateriom termostatycznym. Znajdziemy wśród nich modele o atrakcyjnej stylistyce, prysznicowe i wannowe, przeznaczone do montażu na ścianie i wersje podtynkowe, w zestawie z modną deszczownicą. Jednak zanim zdecydujemy się na baterię termostatyczną, poznajmy ich budowę, rodzaje oraz zalecenia montażowe. Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać ich zalety.
Jak działa bateria termostatyczna?
Bateria termostatyczna różni się od zwykłej zarówno wyglądem, jak i budową oraz sposobem regulacji strumienia wody. Charakterystyczną cechą są umieszczone na korpusie baterii termostatycznej cyfry 38 , ewentualnie 40, odpowiadające przyjmowanej za komfortową wartości temperatury wody w stopniach Celsjusza. Do regulacji strumienia wody w bateriach termostatycznych zazwyczaj służą dwa pokrętła, a nie jak w większości nowoczesnych baterii łazienkowych - jeden uchwyt.
Jednym pokrętłem ustawia się temperaturę wypływającej wody. Oprócz oznaczenia temperatury 38 lub 40oC często umieszczona jest na nim też podziałka temperatury, dzięki której można precyzyjnie ustawić żądaną jej wartość. Podziałka może być zastąpiona symbolami, np. w kolorach czerwonym i niebieskim. Drugie pokrętło służy do uruchamiania wypływu wody oraz regulacji intensywności strumienia. W niektórych bateriach termostatycznych zamiast pokręteł do włączania i wyłączania strumienia wody mogą służyć przyciski start/stop. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda i szybkość reakcji.
Najważniejszym elementem baterii termostatycznej jest umieszczony w jej korpusie termostat. To dzięki niemu strumień wypływającej wody ma stałą – ustawioną przez użytkownika temperaturę. Woda ciepła i zimna doprowadzone są do baterii osobnymi przewodami, tam błyskawicznie mieszają się ze sobą do uzyskania żądanej temperatury i kierowane są do wylewki, rączki natryskowej lub deszczownicy. W dobrej jakości bateriach termostatycznych stosowane są mieszacze ceramiczne, które gwarantują trwałość i niezawodność.
Zastosowanie baterii termostatycznych
Gdzie najlepiej można wykorzystać możliwości baterii termostatycznych? Utrzymanie stabilnego strumienia wody jest ważne wtedy, gdy w naszej instalacji występują częste zmiany ciśnienia i temperatury wody. Może to następować wtedy, gdy jest w niej wiele odbiorników i równocześnie w kilku punktach pobierana jest woda. Wahania parametrów wody w instalacji mogą też być spowodowane zakłóceniami w pracy źródła ciepła.
Wtedy na przykład biorąc prysznic, możemy czuć dyskomfort, gdy na nagle popłynie zbyt ciepła lub zbyt zimna woda. Bateria termostatyczna zapewni stałą temperaturę strumienia wody przez cały czas trwania kąpieli. Z tego też względu jest chętnie stosowana w kabinach prysznicowych oraz nad wanną. Na przykład w kuchni lub przy umywalce, gdzie często potrzebna jest nam zimna woda, a jej temperaturę zmieniamy wielokrotnie w ciągu dnia, nie docenimy w pełni zalet tego rodzaju baterii.
Bateria termostatyczna często stanowi jeden z rodzajów całej serii w określonym stylu. Możemy ją wybrać do montażu w kabinie prysznicowej lub wannie, a przy umywalce i bidecie zamontować baterię bez termostatu.
Jak bateria termostatyczna wpływa na oszczędności i bezpieczeństwo?
Dzięki temu, że ustawianie żądanej temperatury wody w baterii termostatycznej jest praktycznie natychmiastowe i bardzo precyzyjne, nie marnujemy wody na długotrwałą regulację odpowiedniego dla nas strumienia wody. Ale to nie jedyne rozwiązania stosowane w bateriach termostatycznych sprzyjające oszczędności. Warto przy tym pamiętać, że na każdym zaoszczędzonym litrze ciepłej wody zyskujemy podwójnie – nie tylko mniej zapłacimy za samą wodę, ale też za energię do jej podgrzania. Nasze oszczędności będą więc rosły z każdym litrem zużytej wody.
Standardem w praktycznie wszystkich nowoczesnych bateriach jest zastosowanie perlatora oraz blokad natężenia i temperatury wody. Perlator sprawia, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, a dzięki temu mamy wrażenie, że strumień jest bardziej intensywny, mimo mniejszego zużycia wody.
Wbudowane w baterie termostatyczne blokady mają za zadanie ograniczyć przypadkowe odkręcenie baterii do maksymalnych parametrów. Blokada temperatury często jest na 38oC. Aby popłynęła woda o wyższej temperaturze trzeba – w zależności od zastosowanego rozwiązania - albo trochę mocniej nacisnąć pokrętło, albo przycisnąć odpowiedni przycisk. W niektórych bateriach można tę wartość ustawić podczas montażu baterii, na przykład na 42oC.
Stosowane w bateriach termostatycznych rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo – jeśli parametry dopływającej wody gwałtownie się zmienią nie ma możliwości, aby z baterii popłynęła zbyt gorąca woda. Zadziała ogranicznik temperatury. Nie ma więc obawy o poparzenie.
Z kolei blokada intensywności przepływu – może być na przykład ustawiona na 50% maksymalnego przepływu. Do tej wartości baterię odkręca się bez trudu, a powyżej – trzeba nacisnąć przycisk lub użyć pewnej siły do pokonania te blokady. Sprzyja to oszczędzaniu wody.
Bateria termostatyczna naścienna
Możemy podzielić je na dwie grupy baterie naścienne i podtynkowe.
Baterie termostatyczne naścienne mocuje się na powierzchni wykończonej ściany łazienki do instalacji wodnej. Najprostsze składają się z obudowy i podłączonej do niej rączki natrysku – tak zwane baterie prysznicowe. Mogą mieć też wylewkę, ale wówczas mają przycisk, który jest niezbędny do przełączania wody z wylewki na rączkę prysznicową (nazywa się je wannowymi lub wannowo-prysznicowymi). W ofercie producentów znajdziemy zarówno model baterii termostatycznych o zaokrąglonych subtelnych kształtach, jak i nowoczesnych kubicznych. Ciekawym rozwiązaniem jest korpus zintegrowany z praktyczną półką na kosmetyki. Dla lepszego efektu wizualnego może być wykończona szkłem hartowanym.
W przypadku wielu baterii termostatycznych naściennych ich korpus jest tak skonstruowany, że nie nagrzewa się od gorącej wody, która dopływa instalacją. Dzięki temu nawet przypadkowe jego dotknięcie nie jest nieprzyjemne, nie można się oparzyć.
Baterie termostatyczne naścienne są też oferowane w komplecie z deszczownicą, która zapewnia komfortową kąpiel w strugach wody przypominającej deszcz. Najbogatsze zestawy tego typu obejmują oprócz baterii termostatycznej np. ultra cienką deszczownicę, rączkę natrysku z drążkiem umożliwiającym jej montaż na różnych wysokościach. Dużą zaletą zestawów jest łatwy montaż. Nadają się zarówno do nowej łazienki, ale z łatwością zamontujemy je na miejscu starej baterii bez przeróbek instalacji.
Bateria termostatyczna podtynkowa
W ofercie producentów baterii termostatycznych znajdziemy serie składające się z: uniwersalnego elementu podtynkowego, utrzymanych w różnej stylistyce elementów natynkowych, które służą do regulacji strumienia wody i przełączania różnych funkcji, a także główki natrysku, deszczownic, wylewek, słuchawek prysznicowych z wężem, dysz itd. Elementy takiego zestawu podtynkowej baterii termostatycznej można zestawiać wedle uznania, dopasowując do swoich preferencji i potrzeb. Zestaw podtynkowy może składać się tylko z elementu sterującego i rączki prysznicowej, ale może mieć też więcej funkcji. Montaż elementu podtynkowego i przewodów rozprowadzających wodę trzeba wykonać jeszcze przed wykończeniem ścian łazienki. Zyskujemy za to niezwykle estetyczne i efektowne rozwiązanie, a nasza kabina prysznicowa może być niepowtarzalna i doskonale odpowiadać naszym potrzebom.
Ile kosztuje bateria termostatyczna?
Baterie termostatyczne zwykle są droższe od swoich odpowiedników bez termostatów w tej samej klasie jakości. I tak jak w przypadku zwykłych baterii możemy znaleźć modele termostatyczne za kilkaset złotych (300-500 zł), jak również w cenach powyżej kilku tysięcy złotych (nawet 5-7 tys. zł).
U renomowanych producentów znajdziemy zwykle serie z różnych półek cenowych. W każdej do wyboru będziemy mieli produkty dobre jakościowo i funkcjonalne, ale dużo droższe będą te projektowane przez projektantów i designerów o międzynarodowej sławie, a także z większą liczbą dodatkowych funkcji.
Koniecznie dowiedzmy się, co jest wliczone w cenę. Do wydatków na baterię termostatyczną montowaną na ścianie może trzeba będzie doliczyć jeszcze koszt słuchawki prysznicowej (do wyboru zwykle mamy kilka wariantów z kilkoma rodzajami strumienia, sposobami przełączania, o różnej wielkości) oraz węża (najczęściej jest kilka długości i wariantów wykończenia), a czasami wszystko można kupić w komplecie.
Z kolei decydując się na baterie termostatyczne podtynkowe, dokładnie dopytajmy, jakie elementy są potrzebne do prawidłowej pracy oraz ile kosztuje każdy z nich.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii termostatycznej?
Przy wyborze każdej baterii na pewno zwróćmy uwagę na długość udzielanej gwarancji, a także jej zakres, ale także na dostępność części zamiennych i usług serwisowych. Szczególnie jest to ważne w przypadku baterii termostatycznych montowanych podtynkowo. Taką baterię w razie jakichkolwiek kłopotów z działaniem ciężej będzie naprawić lub wymienić. Dlatego bardzo ważne jest, aby była wykonana z dobrej jakości komponentów, a zastosowane w niej rozwiązania gwarantowały niezawodność.
Przeczytaj też:
Koniecznie sprawdźmy też wymagania montażowe i te dotyczące parametrów pracy instalacji. W karcie produktu znajdziemy informacje dotyczące wymaganego ciśnienia minimalnego i maksymalnego, a także temperatury dopływającej wody, która gwarantuje prawidłowe działanie termostatu. Nie wszyscy producenci dopuszczają współpracę baterii termostatycznych z przepływowymi podgrzewaczami wody (termami i kotłami dwufunkcyjnymi z podgrzewaczem przepływowym). Inni podają wymagania odnośnie minimalnej mocy tych urządzeń wymaganych do prawidłowej pracy termostatu (np. co najmniej 18 kW) i lokalizacji (np. odległość między podgrzewaczem przepływowym a baterią nie więcej niż 5 m). Niespełnienie tych wymagań będzie skutkowało nieprawidłową pracą baterii, albo innymi kłopotami, na przykład w eksploatacji podgrzewacza wody.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.