Łazienka bez płytek na ścianie. Co zastosować w łazience zamiast płytek?

2024-02-15 16:21

Łazienka bez płytek? Oczywiście! Współczesne technologie dają nam spory wybór aranżacji łazienki bez płytek. Co zastosować zamiast glazury? Zamiast płytek na ścianach w łazience możemy zastosować tapety, fototapety, farby, drewno, okładziny czy szkło. Zobacz pomysły na łazienkę bez płytek.

Spis treści

  1. Łazienka bez płytek na ścianie? To możliwe!
  2. Tapeta, fototapeta, cegła, okładziny na ścianę do łazienki
  3. Zamiast płytek w łazience drewno
  4. Specjalna farba do łazienek
  5. Szkło zamiast płytek
Murator Remontuje: Szybka metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany

Łazienka bez płytek na ścianie? To możliwe!

Współczesne technologie pozwalają na efektowne wykończenie ścian w łazience innymi materiałami niż tradycyjne płytki. Co prawda, płytki nadal są postrzegane jako najlepsze zabezpieczenie ścian przed wodą i wilgocią oraz powierzchnie bardzo łatwe do utrzymania w czystości, ale jeśli nie jesteś ich zwolenniczką, do wyboru masz inne produkty.

Tapeta, fototapeta, cegła, okładziny na ścianę do łazienki

Mogą to być m.in. tapety (fototapety) specjalnie przeznaczone do miejsc narażonych na kontakt z wilgocią – to te winylowe, z włókna szklanego, laminowane na flizelinie lub z oznaczeniem „wet system” (materiał nie przepuszcza wody) – wraz z bardzo mocnym klejem będą długo zdobić. Możesz odsłonić cegłę (jeśli ściany są z niej zbudowane) albo nakleić okładzinę ceglaną czy klinkierową. W obu przypadkach (chyba że producent okładziny tego nie zaleca) warto zabezpieczyć je kupionymi w sklepie budowlanym gruntem i impregnatem (ściana nie będzie się tak kurzyć i osypywać, stanie się odporna na wodę, a mycie jej będzie łatwiejsze).

Zamiast płytek w łazience drewno

Jeśli wolisz drewno naturalne (nie „ceramiczne”), wybierz gatunki egzotyczne, odporniejsze na wilgoć, i dodatkowo pokryj je lakierem, np. jachtowym. Drewno można też pomalować farbą przeznaczoną do łazienek. Marzysz o jak najbardziej naturalnych deskach w łazience? Zabezpiecz je np. olejem do drewna V33 – pozwala mu oddychać, nie tworzy powłoki, która mogłaby popękać. Wnika jednak głęboko i skutecznie zabezpiecza przed wodą i zabrudzeniami. Najlepiej nałożyć trzy, cztery warstwy. Więcej o drewnie w łazience przeczytasz w naszym artykule: Drewno w łazience. Jakie drewno wybrać na podłogi i ściany? Jak je zabezpieczyć?

Specjalna farba do łazienek

Ściany można też pomalować farbą przeznaczoną do łazienek. Do wyboru masz emulsje akrylowe wodoszczelne czy lateksowe wodoodporne. Farby specjalnie przeznaczone do pomieszczeń z wysoką wilgotnością powietrza, czyli właśnie do łazienki (i kuchni) dają powłokę odporną na wodę, zmywalną oraz najczęściej także odporną na grzyby i pleśń. Malowanie ścian to znacznie szybszy sposób na wykończenie łazienki niż okładanie ich płytkami, a także jest to rozwiązanie tańsze. Jeśli lubisz zmieniać wystrój wnętrz, farba daje taką możliwość, jak żaden inny sposób wykończenia ścian. Przemalowując łazienkę możesz bez końca (a do tego  szybko i łatwo!) zmieniać jej wygląd.

Szkło zamiast płytek

Ścianę w łazience możesz też ochronić szkłem – polecane jest zwłaszcza w wersji lakierowanej, zwane lacobelem. Nie są na nim prawie w ogóle widoczne krople i zacieki. Można przykryć nim np. galerię zdjęć czy plakatów albo tapetę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie