| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Jak układać płytki ceramiczne w łazience? Gruntowanie, klejenie i fugowanie

Jak układać płytki ceramiczne w łazience? Gruntowanie, klejenie i fugowanie

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno zapomnieć o wcześniejszym gruntowaniu podłoża i zabezpieczeniu go w odpowiednich miejscach folią w płynie. To zapewni okładzinie trwałość i szczelność na długie lata.

Gruntowanie podłoża po płytki

Podłoże przeznaczone pod montaż płytek ceramicznych powinno być równe, nośne, odpowiednio wysezonowane i oczywiście suche. Zanim więc zabierzesz się do dalszych prac, chłonne podłoże trzeba zagruntować.

Izolacja z folii w płynie

Tam, gdzie istnieje ryzyko zalewania okładziny ceramicznej wodą, pod płytkami należy zrobić specjalną izolację z folii w płynie. We wszystkie miejsca narażone na powstawanie sił mogących spowodować uszkodzenie hydroizolacji należy wkleić specjalną taśmę oraz mankiety uszczelniające. Folię w płynie, nonosi się wałkiem lub pędzlem w taki sposób, aby szczelnie pokryć całą powierzchnię. Żeby warstwa izolacyjna spełniała swoje zadanie, powinna mieć przynajmniej 1 mm grubości.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać klej do płytek?

Dobór zaprawy klejącej do montażu płytek ceramicznych jest uzależniony od wielu czynników, takich jak ich typ, format, rodzaj podłoża, przewidywane obciążenia eksploatacyjne oraz warunki układania. Jednymi z najlepszych zapraw klejących do montażu płytek ceramicznych dużego formatu są zaprawy odkształcalne klasy C2/S1 lub C2/S2. Gwarantują one bardzo trwałe oraz odporne na odkształcenia połączenie okładziny z podłożem. Klej odgrywa w takim układzie rolę warstwy kompensującej naprężenia pomiędzy dużą płaszczyzną sztywnego materiału, jakim jest płytka ceramiczna, a podłożem, w którym często dochodzi do różnego rodzaju naprężeń wytwarzających siły o znacznych wartościach mogące uszkodzić połączenie.

Przyklejanie płytek ceramicznych

Przed montażem płytek dobrze jest zastanowić się nad ich układem i zaplanować go w taki sposób, aby powierzchnie ścian dobrze komponowały się z posadzką oraz żeby nie zaskoczyły później „docinki” w widocznych miejscach, które mogą zepsuć efekt końcowy. Przed przyklejeniem płytek warto wetrzeć w podłoże cienką warstwę kleju. Czynność ta jest formą gruntowania, które ma na celu zapewnienie jak najlepszej przyczepności zaprawy klejącej do podłoża. Następnym etapem jest rozprowadzenie właściwej warstwy zaprawy klejącej. Czynność tę wykonuje się pacą zębatą o odpowiedniej wysokości zęba. Im równiejsze podłoże i okładzina, którą montujesz, tym mniejsza może być wysokość zęba, a co za tym idzie – mniejsze zużycie zaprawy klejącej. Pamiętaj o „wmasowaniu” płytki w podłoże i wypoziomowaniu jej w stosunku do płytek wcześniej ułożonych.

Fugowanie płytek

Spoiny między płytkami, szczególnie te w pomieszczeniach mokrych, powinny cechować się wysokimi parametrami i jak najmniejszą nasiąkliwością, co pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości. Ogranicza to również ryzyko pojawiania się pleśni na ich powierzchni. Rozwiązaniem bardzo skutecznym w takich miejscach jest fuga epoksydowa, bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne do czyszczenia płytek. Masę do fugowania rozprowadzaj gumową pacą. Mocno zwilżoną pacą Scotch Britte, ruchami okrężnymi, zmywaj nadmiar fugi z powierzchni i wstępnie ją profiluj. Przy użyciu gąbki celulozowej usuwaj mleczko powstałe po wstępnym czyszczeniu. Gąbkę trzeba często i dokładnie płukać, a okładzinę czyścić do momentu, gdy powierzchnia płytek będzie już idealnie czysta.

Wykonywanie elastycznych spoin

Ostatnim etapem prac jest wypełnienie wszystkich pracujących szczelin uszczelniaczem silikonowym. W pomieszczeniach mokrych powinieneś stosować dobrej jakości uszczelniacze – takie, które zawierają 100% silikonu, bez zbędnych dodatków pogarszających parametry i skracających ich żywotność. Silikonem wypełniasz i uszczelniasz wszystkie pracujące połączenia: szczeliny wokół rurek zasilających w ciepłą i zimną wodę, narożniki między płaszczyzną posadzki a ścianą oraz pomiędzy przyległymi ścianami, a także wszystkie spoiny przyłączeniowe na styku ceramiki sanitarnej z podłożem.

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody?

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Gdy połączysz już miskę sedesową z dolnopłukiem, czeka cię podłączanie wc kompaktu. Musisz między innymi...

Odnawianie wanny

Kąpiel w wannie z porysowaną emalią nie należy do przyjemności. Jest jednak prosty i tani sposób, aby...

Kolorowa półka do łazienki

Kolorowa półka świetnie ozdobi łazienkę urządzoną w ascetycznej bieli.

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.