Układanie płytek w łazience - gruntowanie, klejenie i fugowanie

2016-09-16 15:31
układanie płytek w łazience Mapei
Autor: Mapei

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno zapomnieć o wcześniejszym gruntowaniu podłoża i zabezpieczeniu go w odpowiednich miejscach folią w płynie. To zapewni okładzinie trwałość i szczelność na długie lata.

Podłoże przeznaczone pod układanie płytek ceramicznych powinno być równe, nośne, odpowiednio wysezonowane i oczywiście suche. Zanim więc zabierzesz się do dalszych prac, chłonne podłoże trzeba zagruntować.

Izolacja z folii w płynie przed układaniem płytek

Tam, gdzie istnieje ryzyko zalewania okładziny ceramicznej wodą, przed układaniem płytek należy zrobić specjalną izolację z folii w płynie. We wszystkie miejsca narażone na powstawanie sił mogących spowodować uszkodzenie hydroizolacji należy wkleić specjalną taśmę oraz mankiety uszczelniające. Folię w płynie, nonosi się wałkiem lub pędzlem w taki sposób, aby szczelnie pokryć całą powierzchnię. Żeby warstwa izolacyjna spełniała swoje zadanie, powinna mieć przynajmniej 1 mm grubości.

Jak pozbyć się pleśni i grzybów?
Warto wiedzieć

Jak dobrać klej do układania płytek?

Dobór zaprawy klejącej do układania płytek ceramicznych jest uzależniony od wielu czynników, takich jak ich typ, format, rodzaj podłoża, przewidywane obciążenia eksploatacyjne oraz warunki układania. Jednymi z najlepszych zapraw klejących do montażu płytek ceramicznych dużego formatu są zaprawy odkształcalne klasy C2/S1 lub C2/S2. Gwarantują one bardzo trwałe oraz odporne na odkształcenia połączenie okładziny z podłożem. Klej odgrywa w takim układzie rolę warstwy kompensującej naprężenia pomiędzy dużą płaszczyzną sztywnego materiału, jakim jest płytka ceramiczna, a podłożem, w którym często dochodzi do różnego rodzaju naprężeń wytwarzających siły o znacznych wartościach mogące uszkodzić połączenie.

Układanie płytek ceramicznych

Przed układaniem płytek dobrze jest zastanowić się nad ich układem i zaplanować go w taki sposób, aby powierzchnie ścian dobrze komponowały się z posadzką oraz żeby nie zaskoczyły później „docinki” w widocznych miejscach, które mogą zepsuć efekt końcowy. Przed przyklejeniem płytek warto wetrzeć w podłoże cienką warstwę kleju. Czynność ta jest formą gruntowania, które ma na celu zapewnienie jak najlepszej przyczepności zaprawy klejącej do podłoża. Następnym etapem jest rozprowadzenie właściwej warstwy zaprawy klejącej. Czynność tę wykonuje się pacą zębatą o odpowiedniej wysokości zęba. Im równiejsze podłoże i okładzina, którą montujesz, tym mniejsza może być wysokość zęba, a co za tym idzie – mniejsze zużycie zaprawy klejącej. Pamiętaj o „wmasowaniu” płytki w podłoże i wypoziomowaniu jej w stosunku do płytek wcześniej ułożonych.

Fugowanie płytek po ułożeniu

Spoiny między płytkami, szczególnie te w pomieszczeniach mokrych, powinny cechować się wysokimi parametrami i jak najmniejszą nasiąkliwością, co pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości. Ogranicza to również ryzyko pojawiania się pleśni na ich powierzchni. Rozwiązaniem bardzo skutecznym w takich miejscach jest epoksydowa fuga do płytek, bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne do czyszczenia płytek. Masę do fugowania rozprowadzaj gumową pacą.

Po ułożeniu płytek mocno zwilżoną pacą, ruchami okrężnymi, zmywaj nadmiar fugi z powierzchni i wstępnie ją profiluj. Przy użyciu gąbki celulozowej usuwaj mleczko powstałe po wstępnym czyszczeniu. Gąbkę trzeba często i dokładnie płukać, a okładzinę czyścić do momentu, gdy powierzchnia płytek będzie już idealnie czysta.

Układanie płytek: wykonywanie elastycznych spoin

Ostatnim etapem układania płytek jest wypełnienie wszystkich pracujących szczelin uszczelniaczem silikonowym. W pomieszczeniach mokrych powinieneś stosować dobrej jakości uszczelniacze – takie, które zawierają 100% silikonu, bez zbędnych dodatków pogarszających parametry i skracających ich żywotność. Silikonem wypełniasz i uszczelniasz wszystkie pracujące połączenia: szczeliny wokół rurek zasilających w ciepłą i zimną wodę, narożniki między płaszczyzną posadzki a ścianą oraz pomiędzy przyległymi ścianami, a także wszystkie spoiny przyłączeniowe na styku ceramiki sanitarnej z podłożem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie