| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon to masa uszczelniająca, która służy głównie do wypełniania szczelin i spoinowania. Zobaczmy, czym robić uszczelnienia i elastyczne fugi w łazience.

Silikony nie tylko do uszczelniania

Silikonowe masy uszczelniające, zwane potocznie silikonami, służą głównie do wypełniania szczelin między różnymi materiałami i w konsekwencji do poprawiania szczelności rozmaitych połączeń. Silikony mają też właściwości klejące. Można za ich pomocą łączyć ze sobą pewne materiały budowlane. Swą popularność zawdzięczają zaś temu, że tworzone przez nie fugi i połączenia są trwale elastyczne.

 

W łazienkach stosuje się:

  • silikony sanitarne – służące do wypełniania szczelin między kabinami prysznicowymi, wannami, umywalkami a ścianami, uszczelniania narożnych spoin płytek ceramicznych oraz uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych. Silikony sanitarne zawierają środek grzybobójczy, dzięki któremu przez dłuższy czas są „niejadalne” dla pleśni. Nie nadają się do wanien i brodzików akrylowych. Wyjątek stanowią silikony sanitarne – neutralne.
  • silikony szklarskie – służące do uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych (np. stojącej miski ustępowej z płytkami ceramicznymi), natomiast silikony szklarskie o odczynie neutralnym można wykorzystać do przyklejania luster do ścian. Silikonów szklarskich nie poleca się do uszczelniania elementów z PCW i tworzyw akrylowych.
  • silikony hydrauliczne - wykorzystywane do uszczelniania elementów armatury i instalacji wodnych i kanalizacyjnych ze stali powlekanej, metali kolorowych, żeliwa, ceramiki, twardego PCW oraz tworzyw akrylowych.
  • silikony do tworzyw sztucznych - mają odczyn neutralny, więc charakteryzują się dobrą przyczepnością do PCW i innych tworzyw. Stosowane są między innymi do uszczelniania obrzeży wanien i brodzików akrylowych oraz połączeń w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych.
  • silikony neutralne - mają podobne zastosowanie jak silikony hydrauliczne i silikony do tworzyw sztucznych. Można je stosować do uszczelniania elementów z PCW, tworzyw akrylowych, poliwęglanów, tynków, betonu. Są również specjalne silikony neutralne przeznaczone do przyklejania luster.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...