| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon to masa uszczelniająca, która służy głównie do wypełniania szczelin i spoinowania. Zobaczmy, czym robić uszczelnienia i elastyczne fugi w łazience.

Silikony nie tylko do uszczelniania

Silikonowe masy uszczelniające, zwane potocznie silikonami, służą głównie do wypełniania szczelin między różnymi materiałami i w konsekwencji do poprawiania szczelności rozmaitych połączeń. Silikony mają też właściwości klejące. Można za ich pomocą łączyć ze sobą pewne materiały budowlane. Swą popularność zawdzięczają zaś temu, że tworzone przez nie fugi i połączenia są trwale elastyczne.

 

W łazienkach stosuje się:

  • silikony sanitarne – służące do wypełniania szczelin między kabinami prysznicowymi, wannami, umywalkami a ścianami, uszczelniania narożnych spoin płytek ceramicznych oraz uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych. Silikony sanitarne zawierają środek grzybobójczy, dzięki któremu przez dłuższy czas są „niejadalne” dla pleśni. Nie nadają się do wanien i brodzików akrylowych. Wyjątek stanowią silikony sanitarne – neutralne.
  • silikony szklarskie – służące do uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych (np. stojącej miski ustępowej z płytkami ceramicznymi), natomiast silikony szklarskie o odczynie neutralnym można wykorzystać do przyklejania luster do ścian. Silikonów szklarskich nie poleca się do uszczelniania elementów z PCW i tworzyw akrylowych.
  • silikony hydrauliczne - wykorzystywane do uszczelniania elementów armatury i instalacji wodnych i kanalizacyjnych ze stali powlekanej, metali kolorowych, żeliwa, ceramiki, twardego PCW oraz tworzyw akrylowych.
  • silikony do tworzyw sztucznych - mają odczyn neutralny, więc charakteryzują się dobrą przyczepnością do PCW i innych tworzyw. Stosowane są między innymi do uszczelniania obrzeży wanien i brodzików akrylowych oraz połączeń w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych.
  • silikony neutralne - mają podobne zastosowanie jak silikony hydrauliczne i silikony do tworzyw sztucznych. Można je stosować do uszczelniania elementów z PCW, tworzyw akrylowych, poliwęglanów, tynków, betonu. Są również specjalne silikony neutralne przeznaczone do przyklejania luster.

Wybieramy klej do płytek. Jaki do glazury, jaki do gresu, jaki do terakoty lub kamienia?

Gdy kafelki pękają lub odpadają, nie zawsze jest to wina glazurnika. Powodem może być źle dobrany...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak układać płytki ceramiczne w łazience?...

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania

Czeka cię wykończenie nowego domu? Pamiętaj, że przygotowanie ścian do malowania jest równie ważne,...

Kleje do zadań specjalnych... i nie tylko

Robisz remont i szukasz kleju do tapet, płytek ceramicznych czy materiałów izolacyjnych? A może chcesz...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...