| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon do łazienki. Co najlepsze do uszczelniania brodzika i robienia elastycznych fug?

Silikon to masa uszczelniająca, która służy głównie do wypełniania szczelin i spoinowania. Zobaczmy, czym robić uszczelnienia i elastyczne fugi w łazience.

Silikony nie tylko do uszczelniania

Silikonowe masy uszczelniające, zwane potocznie silikonami, służą głównie do wypełniania szczelin między różnymi materiałami i w konsekwencji do poprawiania szczelności rozmaitych połączeń. Silikony mają też właściwości klejące. Można za ich pomocą łączyć ze sobą pewne materiały budowlane. Swą popularność zawdzięczają zaś temu, że tworzone przez nie fugi i połączenia są trwale elastyczne.

 

W łazienkach stosuje się:

  • silikony sanitarne – służące do wypełniania szczelin między kabinami prysznicowymi, wannami, umywalkami a ścianami, uszczelniania narożnych spoin płytek ceramicznych oraz uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych. Silikony sanitarne zawierają środek grzybobójczy, dzięki któremu przez dłuższy czas są „niejadalne” dla pleśni. Nie nadają się do wanien i brodzików akrylowych. Wyjątek stanowią silikony sanitarne – neutralne.
  • silikony szklarskie – służące do uszczelniania połączeń urządzeń sanitarnych (np. stojącej miski ustępowej z płytkami ceramicznymi), natomiast silikony szklarskie o odczynie neutralnym można wykorzystać do przyklejania luster do ścian. Silikonów szklarskich nie poleca się do uszczelniania elementów z PCW i tworzyw akrylowych.
  • silikony hydrauliczne - wykorzystywane do uszczelniania elementów armatury i instalacji wodnych i kanalizacyjnych ze stali powlekanej, metali kolorowych, żeliwa, ceramiki, twardego PCW oraz tworzyw akrylowych.
  • silikony do tworzyw sztucznych - mają odczyn neutralny, więc charakteryzują się dobrą przyczepnością do PCW i innych tworzyw. Stosowane są między innymi do uszczelniania obrzeży wanien i brodzików akrylowych oraz połączeń w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych.
  • silikony neutralne - mają podobne zastosowanie jak silikony hydrauliczne i silikony do tworzyw sztucznych. Można je stosować do uszczelniania elementów z PCW, tworzyw akrylowych, poliwęglanów, tynków, betonu. Są również specjalne silikony neutralne przeznaczone do przyklejania luster.

Wybieramy klej do płytek. Jaki do glazury, jaki do gresu, jaki do terakoty lub kamienia?

Gdy kafelki pękają lub odpadają, nie zawsze jest to wina glazurnika. Powodem może być źle dobrany...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne kleje do płytek. Zaprawy klejące do...

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek ceramicznych, płytek kamiennych, gresu, szkła, spieków...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

FILM: Impregnacja drewna na więźbę dachową

Impregnacja drewna na więźbę - koniecznie! Tylko warto wiedzieć, że nie zawsze zielone drewno to znaczy...

Czym malować pomieszczenia? Białe farby do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby wysokiej jakości, najlepiej...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.