Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Jaki klej do płytek wybrać? Tajemnice zapraw klejących do glazury, gresu, kamienia i terakoty

Jaki klej do płytek wybrać? Tajemnice zapraw klejących do glazury, gresu, kamienia i terakoty

Aby uniknąć problemów z zamocowaniem płytek ceramicznych, gresu, płytek kamiennych na trudnych podłożach, w przeważającej większości przypadków należy stosować elastyczną zaprawę klejącą klasy C2. W niektórych sytuacjach trzeba zastosować mocniejsze odmiany klejów do płytek.

Jako ceramiczne materiały okładzinowe – ścienne i podłogowe – coraz częściej są stosowane gres, pocienione wielkoformatowe spieki kwarcowe, marmur czy szkło. Mają one specyficzne właściwości wymagające użycia do ich zamocowania specjalistycznych zapraw klejących o wysokich parametrach. Istnieją także podłoża, na przykład drewno, do których trudno jest przykleić płytki ceramiczne, oraz miejsca, na przykład tarasy czy baseny, gdzie okładziny wykończeniowe będą narażone na szczególnie trudne warunki eksploatacji. W tych wypadkach także należy sięgnąć po zaprawy klejące o polepszonych właściwościach. Zaprawa klejąca musi mieć odpowiednie parametry właściwie dobrane do rodzaju zastosowanej okładziny i podłoża oraz warunków i obciążeń, w jakich będzie funkcjonowała. Te, które muszą sprostać wielu niestandardowym czynnikom, są nazywane zaprawami do zadań specjalnych. Mają one wyższe parametry. Specjalne przeznaczenie zaprawy może dotyczyć tylko jednego czynnika, na przykład trudnego do zamocowania materiału. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy występuje kilka czynników jednocześnie, na przykład trudny do zamocowania materiał na podłożu poddawanym dużym obciążeniom.

Płytki gresowe

To najczęściej używany materiał ceramiczny wymagający stosowania specjalnych zapraw klejowych. Trudność w montażu wynika z jego ograniczonej nasiąkliwości (poniżej 1%). Gdy płytki są małego formatu, problem nie jest tak istotny. Jednak gres jest materiałem wręcz stworzonym do dużych formatów. Do mocowania tego typu okładzin należy stosować elastyczne zaprawy klejące o podwyższonej przyczepności, co najmniej klasy C2 według PN-EN 12004.

Płytki wielkoformatowe ze spieków kwarcowych

Ten materiał okładzinowy ma parametry, zwłaszcza nasiąkliwość, zbliżone do gresu. Płytki charakteryzuje bardzo mała grubość (zaledwie 3 mm). Mają one zazwyczaj duży format. Najczęściej spotykany to 100 x 100 cm, choć zdarzają się i 100 x 300 cm. W celu zwiększenia wytrzymałości płyta wzmocniona jest od spodu plecionką z włókna szklanego. Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o równość podłoża, co ułatwi nakładanie zaprawy klejącej. Trzeba ją nałożyć jednolitą i cienką warstwą (szpachla o wysokości zęba 4 mm) na podłoże oraz na płytę. Po zamocowaniu płytę należy dobrze docisnąć do podłoża, tak aby pod nią nie było pustek powietrznych. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu okładziny na zewnątrz pomieszczeń. Zaprawa klejąca użyta do zamocowania tego typu materiału musi charakteryzować się wysoką przyczepnością, zdolnością do wytwarzania trwałych zespoleń z włóknem szklanym oraz budowania wiązań cementowych bez dostępu powietrza. Do takich klejów należą elastyczne, odkształcalne zaprawy cementowe klasy C2 S1 (jednoskładnikowe – do mniejszych formatów) i C2 S2 (dwuskładnikowe – do największych formatów).

Szklane płytki i mozaika

Szkło jest niezmiernie efektownym, ale jednocześnie najtrudniejszym do zamocowania materiałem okładzinowym. Jest całkowicie nienasiąkliwe, bardzo delikatne, bardzo szybko reaguje na zmianę temperatury (rozszerza się i kurczy). Przy braku nasiąkliwości i najczęściej gładkiej powierzchni użyta do zamocowania okładziny szklanej zaprawa klejąca musi charakteryzować się bardzo dużą siłą przylegania (przyczepnością) do spodniej części płytki lub kostki mozaiki. Wobec braku możliwości zaczepienia mechanicznego (kohezji) cała moc klejenia musi polegać na sile przylegania (adhezji). Siła ta jest wprost proporcjonalna do wielkości klejonej powierzchni, dlatego moc klejenia jest tak ważna szczególnie w przypadku małoformatowej mozaiki szklanej. Zaprawami, które spełniają tego typu wymagania, są elastyczne dwuskładnikowe cementowe zaprawy klejące klasy C2 S2. Dodatkowo szklana okładzina ceramiczna jest transparentna i dlatego do jej zamocowania powinna zostać użyta biała zaprawa klejąca, która nie będzie przebijała od spodu i powodowała ciemnienia lub szarzenia szklanych płytek. Ponadto, tak jak w przypadku spieków, okładziny szklane wymagają równej powierzchni oraz całkowitego wypełnienia klejem przestrzeni pod płytką przy zachowaniu niewielkiej grubości warstwy.

Kamień naturalny

W tym wypadku rodzaj użytej zaprawy klejącej zależy od specyficznych właściwości kamienia, a szczególnie od jego wrażliwości na odkształcenia i wykwity na powierzchni spowodowane wilgocią zawartą w zaprawie. Określono trzy grupy wrażliwości kamienia (i wykonanej z niego okładziny) na wilgoć:

 • I – kamień mało wrażliwy na wilgoć (większość granitów) – do mocowania można stosować zwykłe zaprawy klejące.
 • II – kamień wrażliwy na działanie wilgoci w dłuższym okresie czasu – powyżej kilku godzin (większość marmurów) – do mocowania tej grupy należy wykorzystać kleje szybkowiążące klasy C2F.
 • III – kamień bardzo wrażliwy na wilgoć (porfiry i niektóre marmury) – do mocowania tego typu kamieni powinny być stosowane niezawierające wody kleje reaktywne z żywic syntetycznych klasy R2.

Dodatkowo do kamienia o jasnym odcieniu i barwie oraz wszystkich marmurów należy stosować białe zaprawy klejące. Szara barwa kleju powoduje efekt szarzenia (przebijanie szarego koloru od spodu kamienia), szczególnie w przypadku płytek o małej grubości.

Autor: Marcin Czechowicz

Mozaika szklana to jeden z najtrudniejszych materiałów do wykonania okładziny. Ma bardzo znikomą przyczepność

WAŻNE

Klasy klejów do płytek

Klasyfikacja klejów odbywa się na podstawie normy europejskiej PN EN 12004. Zgodnie z nią zaprawy klejące dzieli się ze względu na typ i ze względu na klasę. Wyróżniamy typy klejów (ze względu na skład chemiczny):

 • C – cementowe,
 • D – dyspersyjne,
 • R – reaktywne (na bazie żywic syntetycznych: poliuretanowych i epoksydowych).

Klasy klejów ze względu na parametry techniczne to:

 • 1 – normalnie wiążące,
 • 2 – o podwyższonych parametrach.

Klasy klejów ze względu na wymagania dodatkowe to:

 • F – szybkowiążące,
 • T – o zmniejszonym spływie,
 • E – o wydłużonym czasie otwartym.

Dodatkowo wg normy PN EN 12002 zaprawy klejące możemy podzielić ze względu na odkształcalność poprzeczną na:

 • S1 – kleje odkształcalne – od 2,5 do 5 mm,
 • S2 – kleje wysoko odkształcalne – powyżej 5 mm.

Zatem zaprawa oznaczona symbolem C2 ma lepsze właściwości w zakresie przyczepności niż zwykła zaprawy klasy C1. Klej oznaczony symbolem C2 S1 charakteryzuje się dodatkowo odkształcalnością, a C2 S2 – wysoką odkształcalnością. Zaprawa o symbolu C2 TE to szybkowiążący klej cementowy o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie, C2 FT S1 – szybkowiążący klej cementowy odkształcalny, o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie.

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Impregnacja drewna na więźbę dachową

Impregnacja drewna na więźbę - koniecznie! Tylko warto wiedzieć, że nie zawsze zielone drewno to znaczy...

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje...

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Sprawdź jaką farbę wybrać do malowania ścian. Poznaj różne rodzaje...

Tynki i gładzie gipsowe. Jak powinno przebiegać...

Zaprawy gipsowe - tynki i gładzie - można nanosić ręcznie i maszynowo, ważne jednak, by ściany, które chcesz...

Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj...

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami domowym sposobem przetestować farby i impregnaty....

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.