Montaż stelaża WC. Jak zamontować stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej?

2018-10-16 12:47
Montaż stelaża podtynkowego WC
Autor: Mariusz Bykowski Stelaż podtynkowy to funkcjonalne rozwiązanie, pozwala schować całą instalację za ścianą

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie zawiesić dowolne urządzenie sanitarne - miskę ustępową, umywalkę, bidet - i za ich pomocą ciekawie zaaranżować wnętrze. Podpowiadamy, jak zamontować stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej i lekkiej.

Stelaż instalacyjny można przymocować do każdego rodzaju ściany. Do montowania do ścian murowanych przeznaczone są stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej, do ścian gipsowo-kartonowych - stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej. Te ostatnie mogą być z powodzeniem montowane również do ścian murowanych (masywnych). Na stelażach najczęściej wiesza się miski ustępowe i bidety, rzadziej umywalki.

Montaż stelaża WC: stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej

Przed obmurowaniem stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej ramę wraz ze zbiornikiem spłukującym należy przykręcić śrubami do ściany łazienki, a spłuczkę podłączyć do instalacji wodociągowej. Z kolei do ramy trzeba przykręcić śruby mocujące miskę ustępową i skontrować je nakrętkami.

Gdy odpływ ze spłuczki jest pionowy, stelaż instalacyjny obmurowuje się po bokach z obu stron i od dołu, gdy jest boczny – zamiast obmurowywania od dołu można zastosować dodatkowe wsporniki, tak zwane nogi montażowe, które odciążą konstrukcję. Z jednej strony przymocowuje się je do ramy stelaża, z drugiej – do podłogi w łazience, a stelaż obmurowuje tylko po bokach.

Dopiero konstrukcja utworzona w ten sposób będzie stanowić wystarczające podparcie dla miski ustępowej.

Można ją otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi i na nich ułożyć płytki ceramiczne lub inną okładzinę albo je pomalować. Do tak przygotowanej konstrukcji przymocowuje się miskę ustępową. Wiesza się ją na śrubach wkręconych przed obudowaniem.

Sprawdź też: Jaka mika ustępowa będzie najlepsza do Twojej łazienki? Poradnik zakupowy>>>

Stelaż podtynkowy
Autor: Piotr Mastalerz Stelaż podtynkowy do miski ustępowej lub bidetu jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Umożliwia schowanie całej instalacji w ścianie, dzięki czemu wnętrze łazienki staje się bardziej przestronne

Montaż stelaża WC: stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej można montować do lekkich ścian działowych o konstrukcji szkieletowej oraz do ścian masywnych.

Ze względów akustycznych ściana powinna mieć masę właściwą co najmniej 220 kg/m2. Jej własności konstrukcyjne nie są tak ważne, ponieważ po obudowaniu stelaża płytami obciążenie jest przenoszone głównie na podłoże. Dlatego to, na którym ma być ustawiony stelaż, musi mieć nośność minimum 5 N/mm2.

Stelaż instalacyjny przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi, za pomocą których można również zdystansować ramę od ściany, zależnie od potrzeb. Nogi wysuwane z ramy stelaża po ustaleniu żądanej wysokości przykręca się do podłoża.

Tak przymocowany stelaż podtynowy obudowuje się zazwyczaj płytą gipsowo-kartonową. Powinna to być płyta wodoodporna (w zielonym kolorze) o grubości 18 mm (można użyć dwóch płyt 9-milimetrowych).

Montaż miski ustępowej odbywa się tak samo jak w przypadku stelaża podtynkowego do zabudowy ciężkiej.

Sprawdź też: Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych>>>

Aranżacja wąskiej łazienki w stylu orientalnym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie