Montaż miski ustępowej - jak to zrobić prawidłowo?

2018-09-13 2:00
Montaż miski ustępowej
Autor: Eugeniusz Filipiuk Kupić miskę WC? Nic prostszego. W sklepach z artykułami instalacyjnymi aż roi się od towaru. Jest tylko jeden problem: jak wybrać tę właściwą miskę ustępową i jak ją prawidłowo zamontować?

Montaż miski ustępowej nie należy do skomplikowanych zadań. Należy przede wszystkim wybrać odpowiednią miskę WC i zaplanować wcześniej wszystkie prace tak, by podczas montażu uniknąć błędów i problemów.

Jeśli budujesz nowy dom i odpowiednio wcześnie - jeszcze przed wykonaniem instalacji kanalizacyjnej - pomyślisz, gdzie ustawić miskę WC, sprawa będzie prosta. Jeśli planujesz wymianę muszli, sprawdź wcześniej (jeśli potrafisz - to sam, jeśli nie - spytaj fachowca, któremu zlecisz wykonanie remontu), jaki typ miski ustępowej można bez kłopotu zamontować w Twojej łazience lub WC: z podejściem poziomym (poznański) czy z podejściem pionowym (warszawski).

Montaż stojącej miski ustępowej

Miskę montuje się do podłogi za pomocą śrub, które - jeśli dobrze się je zamaskuje - mogą być prawie niewidoczne. Montując dolnopłuk sprawdź, jaką ma szerokość, zwłaszcza wtedy, gdy w remontowanej łazience ma zastąpić górnopłuk. Miskę ustępową należy bowiem odpowiednio odsunąć od ściany, tak aby rezerwuar zmieścił się za nią. Jeśli miejsca będzie za mało, nie da się swobodnie oprzeć o niego otwartej pokrywy miski ustępowej i w skrajnej sytuacji może ona opadać na plecy osobie korzystającej z WC.

Jeśli chcesz, by oba te elementy (miska i rezerwuar) były do siebie dopasowane, wybierz tak zwany "kompakt", czyli zbiornik spłukujący ustwiony na misce i stanowiący z nią całość. Przed montażem miskę ustępową ustaw razem ze spłuczkę i dopasuj do wnętrza tak, żeby później nie było problemu, że spłuczka się nie zmieści.

Sprawdź też: Jaka miska WC będzie najlepsza do Twojej łazienki? Dobór materiału, koloru i kształtu>>>

WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu
Ważne

Podejście do miski ustępowej to przewód średnicy 10 cm łączący ją z pionem lub przewodem odpływowym. Nie może być ono oddalone od pionu więcej niż 1 m, a różnica wysokości pomiędzy syfonem, a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Trzeba o tym wszystkim pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy podczas remontu planuje się ustawienie miski ustępowej w innym miejscu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie przebudowa podejścia. Podejście do miski ustępowej powinno być osobne (od odcinka przewodu między muszlą, a pionem nie powinien być podłączony odpływ żadnego innego urządzenia sanitarnego) i włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.

Sposób montażu wiszącej miski ustępowej

Wisząca miska ustępowa musi być zamontowana na stelażu instalacyjnym. Stelaż montuje się do ściany i podłogi lub tylko do podłogi. Do ścianek działowych stosuje sią tak zwane stelaże o konstrukcji lekkiej, a do ścian murowanych - o konstrukcji ciężkiej. Po zamontowaniu miski ustępowej i podłączeniu jej do instalacji wodnej i kanalizacji, można ją obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a nastepnie położyć płytki ceramiczne. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: odcinka rury doprowadzającej wodę do spłukiwania i podejścia do pionu kanalizacyjnego, które - przy tradycyjnym sposobie zamocowania miski ustępowej - nie zawsze daje się w całości zasłonić.

Sprawdź też: Nowoczesna toaleta myjąca - jak działa, jak ją zamontować?

Sonda
Czy urządzając łazienkę zdecydowałbyś się na montaż bidetu:

Montaż miski ustępowej - przestrzeń i wygoda użytkowania

Podczas montażu miski ustępowej zwróć uwagę na odległości. Aby korzystanie z miski ustępowej było wygodne, przed miską i obok niej należy pozostawić wolną powierzchnię. Odpowiednie odległości powinny być również zachowane między miską ustępową, a innymi elementami wyposażenia łazienki lub jej ścianami. Łatwiej będzie wtedy można umyć samą miskę, ściany, przy których jest ustawiona, czy też podłogę wokół.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie