Montaż miski ustępowej - jak to zrobić prawidłowo?
Montaż miski ustępowej nie należy do skomplikowanych zadań. Należy przede wszystkim wybrać odpowiednią miskę WC i zaplanować wcześniej wszystkie prace tak, by podczas montażu uniknąć błędów i problemów.
Jeśli budujesz nowy dom i odpowiednio wcześnie - jeszcze przed wykonaniem instalacji kanalizacyjnej - pomyślisz, gdzie ustawić miskę WC, sprawa będzie prosta. Jeśli planujesz wymianę muszli, sprawdź wcześniej (jeśli potrafisz - to sam, jeśli nie - spytaj fachowca, któremu zlecisz wykonanie remontu), jaki typ miski ustępowej można bez kłopotu zamontować w Twojej łazience lub WC: z podejściem poziomym (poznański) czy z podejściem pionowym (warszawski).
Montaż stojącej miski ustępowej
Miskę montuje się do podłogi za pomocą śrub, które - jeśli dobrze się je zamaskuje - mogą być prawie niewidoczne. Montując dolnopłuk sprawdź, jaką ma szerokość, zwłaszcza wtedy, gdy w remontowanej łazience ma zastąpić górnopłuk. Miskę ustępową należy bowiem odpowiednio odsunąć od ściany, tak aby rezerwuar zmieścił się za nią. Jeśli miejsca będzie za mało, nie da się swobodnie oprzeć o niego otwartej pokrywy miski ustępowej i w skrajnej sytuacji może ona opadać na plecy osobie korzystającej z WC.
Jeśli chcesz, by oba te elementy (miska i rezerwuar) były do siebie dopasowane, wybierz tak zwany "kompakt", czyli zbiornik spłukujący ustwiony na misce i stanowiący z nią całość. Przed montażem miskę ustępową ustaw razem ze spłuczkę i dopasuj do wnętrza tak, żeby później nie było problemu, że spłuczka się nie zmieści.
Sprawdź też: Jaka miska WC będzie najlepsza do Twojej łazienki? Dobór materiału, koloru i kształtu>>>
Podejście do miski ustępowej to przewód średnicy 10 cm łączący ją z pionem lub przewodem odpływowym. Nie może być ono oddalone od pionu więcej niż 1 m, a różnica wysokości pomiędzy syfonem, a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Trzeba o tym wszystkim pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy podczas remontu planuje się ustawienie miski ustępowej w innym miejscu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie przebudowa podejścia. Podejście do miski ustępowej powinno być osobne (od odcinka przewodu między muszlą, a pionem nie powinien być podłączony odpływ żadnego innego urządzenia sanitarnego) i włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.
Sposób montażu wiszącej miski ustępowej
Wisząca miska ustępowa musi być zamontowana na stelażu instalacyjnym. Stelaż montuje się do ściany i podłogi lub tylko do podłogi. Do ścianek działowych stosuje sią tak zwane stelaże o konstrukcji lekkiej, a do ścian murowanych - o konstrukcji ciężkiej. Po zamontowaniu miski ustępowej i podłączeniu jej do instalacji wodnej i kanalizacji, można ją obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a nastepnie położyć płytki ceramiczne. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: odcinka rury doprowadzającej wodę do spłukiwania i podejścia do pionu kanalizacyjnego, które - przy tradycyjnym sposobie zamocowania miski ustępowej - nie zawsze daje się w całości zasłonić.
Sprawdź też: Nowoczesna toaleta myjąca - jak działa, jak ją zamontować?
Montaż miski ustępowej - przestrzeń i wygoda użytkowania
Podczas montażu miski ustępowej zwróć uwagę na odległości. Aby korzystanie z miski ustępowej było wygodne, przed miską i obok niej należy pozostawić wolną powierzchnię. Odpowiednie odległości powinny być również zachowane między miską ustępową, a innymi elementami wyposażenia łazienki lub jej ścianami. Łatwiej będzie wtedy można umyć samą miskę, ściany, przy których jest ustawiona, czy też podłogę wokół.