Deska i toaleta myjąca: nowoczesne wyposażenie. Montaż toalety myjącej krok po kroku

2017-12-05 13:42

Toaleta myjąca łączy funkcję zwykłej deski sedesowej z funkcją bidetu. Deska myjąca z powodzeniem zastąpi bidet. Zobacz jak działa oraz jak wygląda prawidłowy montaż toalety myjącej - krok po kroku.

Deska myjąca
Autor: Radosław Wojnar Deska myjąca z dodatkowymi funkcjami może być zamontowana na zwykłej misce ustępowej. Można ją dokupić do wielu modeli WC

Jedni rezygnują z bidetu, bo szkoda im miejsca na dodatkowe urządzenie sanitarne, innym przeszkadza niezbyt wygodna pozycja, w jakiej się z niego korzysta, i konieczność przemieszczania się do niego po skorzystaniu z toalety. Są rozwiązania, takie jak rączka bidetowa oraz deska i toaleta myjąca, które nie mają tych mankamentów.

Deska myjąca: jak działa

Deska myjąca łączy funkcje zwykłej deski sedesowej (zapewnia wygodne siedzisko podczas korzystania z miski ustępowej i zamknięcie dla niej, gdy nie jest używana) z funkcją bidetu z podstawowym lub zaawansowanym programem myjącym. W rozbudowanej tylnej części deski kryje się mechanizm umożliwiający czasowe przekształcenie sedesu w bidet, czyli króciec do przyłączenia wody, grzałka, wysuwająca się dysza oraz elementy sterujące. Z boku deski myjącej znajduje się zwykle panel do ustawiania parametrów prysznica (temperatury i ciśnienia wody) oraz uruchamiania wypływu. Programator umożliwia spersonalizowanie ustawień. Gdy funkcja myjąca nie jest używana, dysza jest ukryta wewnątrz obudowy. Dopiero po uruchomieniu wysuwa się, a przedtem jest dodatkowo opłukiwana strumieniem wody pod ciśnieniem (oprócz automatycznego czyszczenia po użyciu). Dzięki temu mamy pewność, że deska myjąca zawsze jest czysta i higieniczna.

Deska myjąca: dodatkowe funkcje

W rozbudowanych modelach desek myjących dostępne są rozmaite dodatkowe funkcje, na przykład masaż oscylacyjnym strumieniem wody, suszenie strumieniem ciepłego powietrza, odciąg zanieczyszczonego powietrza, sterowanie za pomocą łatwego w obsłudze pilota, czy wreszcie wykrywanie obecności użytkownika.

Nowości w łazience: toaleta myjąca, cienkościenna umywalka

Gotowa toaleta myjąca

Deski myjące możemy dokupić do wielu modeli misek ustępowych, ale nie do wszystkich. Gdy chcemy przekształcić zwykły, używany dotychczas sedes w urządzenie myjące, to dobry pomysł. Kiedy jednak decydujemy się na zastosowanie takiego rozwiązania od początku – podczas urządzania lub remontu łazienki – warto rozważyć kupno i zamontowanie gotowej toalety myjącej. Niektórym użytkownikom przeszkadza to, że deski myjące różnią się wyglądem od zwykłych (musi się w nich zmieścić mechanizm myjący i sterujący), z toaletami myjącymi nie ma takiego problemu. Ponieważ podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej oraz elementy niezbędne do programowania ich funkcji i sterowania nimi są schowane wewnątrz miski ceramicznej, ta nie musi się niczym różnić od tradycyjnego sedesu. Możemy bez kłopotu wybrać urządzenie wyglądające jak elegancka stojąca lub wisząca miska ustępowa o nowoczesnej kompaktowej stylistyce z wolno opadającą deską i pokrywą. Toalety myjące mają podobne funkcje jak deski myjące, a najbardziej rozbudowane modele mają ich nawet więcej. Do sterowania służy dyskretny panel umieszczony z boku miski, a dodatkowo zazwyczaj także prosty, intuicyjny pilot.

Toaleta myjąca: wyposażenie

W najlepiej wyposażonych toaletach myjących można wybrać temperaturę (zwykle w zakresie 35-40oC oraz pokojową) wody oraz deski, natężenie i kierunek strumienia, a także jego rodzaj. Dostępny jest również tryb suszenia umytych części ciała ciepłym powietrzem, którego temperaturę często można także indywidualnie dobrać. Luksusowe modele toalet myjących odsysają zanieczyszczone powietrze po skorzystaniu z toalety i pozwalają na zaprogramowanie ulubionych ustawień indywidualnie dla kilku użytkowników. Mogą mieć oświetlenie nocne (nierażące w oczy) oraz tryb cichej pracy, który jest przydatny, gdy trzeba z nich skorzystać nocą. Większość toalet myjących trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego -  najwygodniej umieścić je przy podłodze, w odległości około 1 m od sedesu. Najczęściej toalety podłącza się do instalacji zimnej wody, ale są i takie, do których można doprowadzić także ciepłą. Toalety myjące mają zazwyczaj wolno opadające deski zrobione z tworzywa z dodatkiem antybakteryjnym.

Montaż toalety myjącej krok po kroku

W galerii zdjęć przedstawiamy prawidłowy montaż toalety myjącej. Toaletę myjącą można powiesić na standardowym stelażu do WC albo na specjalnym, mającym dodatkowe elementy ułatwiające podłączenie jej do instalacji wodnej i elektrycznej. Koszt montażu toalety myjącej:

  • toaleta myjąca Aqua Clean – od 7000 zł
  • standardowy stelaż do WC – od 350 zł
  • specjalny stelaż z elementami ułatwiającymi podłączenie toalety do instalacji wodnej i elektrycznej – od 750 zł
  • wkręty samogwintujące – 12 zł/100 szt.
  • wodoodporne płyty g-k – od 11 zł/szt.
Toaleta myjąca Cleanet Riva
Autor: materiały prasowe Toaleta myjąca Cleanet Riva to perfekcyjne połączenie najwyższego luksusu z idealną higieną, które wyznacza nowe standardy w przestrzeni łazienkowej. Smukła linia ceramiki skrywa nowoczesne rozwiązania techniczne. Na uwagę zasługują przede wszystkim: oczyszczanie termiczne wewnętrznych instalacji transportujących wodę oraz zintegrowany system odkamieniania, system opłukiwania dyszy przed i po każdym użyciu oraz automatyczne oczyszczanie powietrza z filtrem węglowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie