Deska i toaleta myjąca: nowoczesne wyposażenie. Montaż toalety myjącej krok po kroku

2017-12-05 13:42
Deska myjąca
Autor: Radosław Wojnar Deska myjąca z dodatkowymi funkcjami może być zamontowana na zwykłej misce ustępowej. Można ją dokupić do wielu modeli WC

Toaleta myjąca łączy funkcję zwykłej deski sedesowej z funkcją bidetu. Deska myjąca z powodzeniem zastąpi bidet. Zobacz jak działa oraz jak wygląda prawidłowy montaż toalety myjącej - krok po kroku.

Jedni rezygnują z bidetu, bo szkoda im miejsca na dodatkowe urządzenie sanitarne, innym przeszkadza niezbyt wygodna pozycja, w jakiej się z niego korzysta, i konieczność przemieszczania się do niego po skorzystaniu z toalety. Są rozwiązania, takie jak rączka bidetowa oraz deska i toaleta myjąca, które nie mają tych mankamentów.

Deska myjąca: jak działa

Deska myjąca łączy funkcje zwykłej deski sedesowej (zapewnia wygodne siedzisko podczas korzystania z miski ustępowej i zamknięcie dla niej, gdy nie jest używana) z funkcją bidetu z podstawowym lub zaawansowanym programem myjącym. W rozbudowanej tylnej części deski kryje się mechanizm umożliwiający czasowe przekształcenie sedesu w bidet, czyli króciec do przyłączenia wody, grzałka, wysuwająca się dysza oraz elementy sterujące. Z boku deski myjącej znajduje się zwykle panel do ustawiania parametrów prysznica (temperatury i ciśnienia wody) oraz uruchamiania wypływu. Programator umożliwia spersonalizowanie ustawień. Gdy funkcja myjąca nie jest używana, dysza jest ukryta wewnątrz obudowy. Dopiero po uruchomieniu wysuwa się, a przedtem jest dodatkowo opłukiwana strumieniem wody pod ciśnieniem (oprócz automatycznego czyszczenia po użyciu). Dzięki temu mamy pewność, że deska myjąca zawsze jest czysta i higieniczna.

Deska myjąca: dodatkowe funkcje

W rozbudowanych modelach desek myjących dostępne są rozmaite dodatkowe funkcje, na przykład masaż oscylacyjnym strumieniem wody, suszenie strumieniem ciepłego powietrza, odciąg zanieczyszczonego powietrza, sterowanie za pomocą łatwego w obsłudze pilota, czy wreszcie wykrywanie obecności użytkownika.

Nowości w łazience: toaleta myjąca, cienkościenna umywalka

Gotowa toaleta myjąca

Deski myjące możemy dokupić do wielu modeli misek ustępowych, ale nie do wszystkich. Gdy chcemy przekształcić zwykły, używany dotychczas sedes w urządzenie myjące, to dobry pomysł. Kiedy jednak decydujemy się na zastosowanie takiego rozwiązania od początku – podczas urządzania lub remontu łazienki – warto rozważyć kupno i zamontowanie gotowej toalety myjącej. Niektórym użytkownikom przeszkadza to, że deski myjące różnią się wyglądem od zwykłych (musi się w nich zmieścić mechanizm myjący i sterujący), z toaletami myjącymi nie ma takiego problemu. Ponieważ podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej oraz elementy niezbędne do programowania ich funkcji i sterowania nimi są schowane wewnątrz miski ceramicznej, ta nie musi się niczym różnić od tradycyjnego sedesu. Możemy bez kłopotu wybrać urządzenie wyglądające jak elegancka stojąca lub wisząca miska ustępowa o nowoczesnej kompaktowej stylistyce z wolno opadającą deską i pokrywą. Toalety myjące mają podobne funkcje jak deski myjące, a najbardziej rozbudowane modele mają ich nawet więcej. Do sterowania służy dyskretny panel umieszczony z boku miski, a dodatkowo zazwyczaj także prosty, intuicyjny pilot.

Toaleta myjąca: wyposażenie

W najlepiej wyposażonych toaletach myjących można wybrać temperaturę (zwykle w zakresie 35-40oC oraz pokojową) wody oraz deski, natężenie i kierunek strumienia, a także jego rodzaj. Dostępny jest również tryb suszenia umytych części ciała ciepłym powietrzem, którego temperaturę często można także indywidualnie dobrać. Luksusowe modele toalet myjących odsysają zanieczyszczone powietrze po skorzystaniu z toalety i pozwalają na zaprogramowanie ulubionych ustawień indywidualnie dla kilku użytkowników. Mogą mieć oświetlenie nocne (nierażące w oczy) oraz tryb cichej pracy, który jest przydatny, gdy trzeba z nich skorzystać nocą. Większość toalet myjących trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego -  najwygodniej umieścić je przy podłodze, w odległości około 1 m od sedesu. Najczęściej toalety podłącza się do instalacji zimnej wody, ale są i takie, do których można doprowadzić także ciepłą. Toalety myjące mają zazwyczaj wolno opadające deski zrobione z tworzywa z dodatkiem antybakteryjnym.

Montaż toalety myjącej krok po kroku

W galerii zdjęć przedstawiamy prawidłowy montaż toalety myjącej. Toaletę myjącą można powiesić na standardowym stelażu do WC albo na specjalnym, mającym dodatkowe elementy ułatwiające podłączenie jej do instalacji wodnej i elektrycznej. Koszt montażu toalety myjącej:

  • toaleta myjąca Aqua Clean – od 7000 zł
  • standardowy stelaż do WC – od 350 zł
  • specjalny stelaż z elementami ułatwiającymi podłączenie toalety do instalacji wodnej i elektrycznej – od 750 zł
  • wkręty samogwintujące – 12 zł/100 szt.
  • wodoodporne płyty g-k – od 11 zł/szt.
Toaleta myjąca Cleanet Riva
Autor: materiały prasowe Toaleta myjąca Cleanet Riva to perfekcyjne połączenie najwyższego luksusu z idealną higieną, które wyznacza nowe standardy w przestrzeni łazienkowej. Smukła linia ceramiki skrywa nowoczesne rozwiązania techniczne. Na uwagę zasługują przede wszystkim: oczyszczanie termiczne wewnętrznych instalacji transportujących wodę oraz zintegrowany system odkamieniania, system opłukiwania dyszy przed i po każdym użyciu oraz automatyczne oczyszczanie powietrza z filtrem węglowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie