| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Bidet i pisuar w łazience – czy te dodatkowe sprzęty są potrzebne?
Kiedy montować dodatkowe wyposażenie łazienki?

Bidet i pisuar w łazience – czy te dodatkowe sprzęty są potrzebne?

Jeśli masz dużą łazienkę, możesz rozważyć zamontowanie w niej dodatkowych urządzeń, takich jak bidet i pisuar. Ułatwią życie domownikom i gościom. Sprawdź, kiedy w łazience przydadzą się zarówno bidet jak i pisuar.

Standardowe wyposażenie łazienki obejmuje zazwyczaj miskę ustępową, umywalkę oraz brodzik lub wannę (albo jedno i drugie). Na rynku są jednak dostępne inne praktyczne urządzenia, które ułatwią zachowanie higieny intymnej i codzienną toaletę. Ponieważ potrzebują dodatkowej przestrzeni, nie są to rozwiązania polecane do bardzo małych łazienek.

Komu potrzebny jest bidet?

Sprawdzi się zarówno w łazience przeznaczonej dla domowników, jak i w tej dla gości. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, dla innych jest jedynie ciekawostką. Bidet daje możliwość szybkiego odświeżenia się w ciągu dnia, jest nieodzownym elementem wyposażenia łazienki, z której korzystają osoby starsze i mniej sprawne ruchowo. Bidet został stworzony jako alternatywa dla wanny czy brodzika – dzięki niemu można szybko i komfortowo zadbać o higienę intymną. Ale urządzenie to jest wykorzystywane również do innych celów – dzieci używają go jako nisko zawieszonej umywalki, dorosłym przydaje się za to do mycia nóg.

Przy misce bidetowej montuje się zazwyczaj baterię z wysuwaną wylewką. W zasięgu ręki powinny się też znaleźć mydło i ręcznik. Miska bidetowa ma podobne wymiary jak ustępowa, czyli mniej więcej 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Może być zawieszona na ścianie lub na stelażu, przy czym górna krawędź bidetu i ustępu powinna być na tym samym poziomie, który wynosi zazwyczaj mniej więcej 42 cm. Ze względu na wygodę użytkowania oba urządzenia powinny być umieszczone obok lub naprzeciwko siebie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pisuar - udogodnienie tylko dla mężczyzn

Ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Coraz częściej w domach jednorodzinnych wydziela się dwie lub więcej łazienek. Zazwyczaj jedna jest przeznaczona dla domowników, a druga dla gości. Pisuar może być zamontowany w obu z nich. Ale może się też okazać, że męska część rodziny będzie chciała mieć swoją łazienkę i zainstalowanie w niej pisuaru znacznie ułatwiłoby jej życie. Zajmuje on niewiele miejsca – ma mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Pisuar można powiesić na ścianie lub zamontować na stelażu podobnym do tego ze spłuczką sedesową. Zazwyczaj krawędź miski znajduje się na wysokości 65 cm. Aby zamontowć pisuar, nie musimy mieć bardzo dużej łazienki. Jeśli miałby na przykład wisieć naprzeciwko miski ustępowej, wystarczy 90-centymetrowy odstęp między nimi. Natomiast jeżeli zamierzamy powiesić je na tej samej ścianie, między osią spłuczki od WC a osią pisuaru należy zachować odległość 50 cm. Pisuar może być ceramiczny lub ze stali nierdzewnej (dla osób lubiących industrialny design). W niezbyt dużych łazienkach sprawdzą się modele asymetryczne lub narożne. Dla zapewnienia większej prywatności obok pisuaru można zamontować specjalne przegrody.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej...

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Miski ustępowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek ustępowych: tradycyjne - stojące (montowane do podłogi za pomocą śrub,...