Praktyczne wnęki w łazience. Gdzie warto je zrobić, jak je wykorzystać

2018-06-24 11:26

Dobrze zaprojektowane wnęki w łazience zastępują szafki i półki, pozwalają dobrze wykorzystać przestrzeń. Atrakcyjnie podświetlone lub wykończone wnęki mogą też być dekoracją. Mają same zalety, więc nic dziwnego, że wnęki w łazience stały się popularnym elementem aranżacji.

Praktyczne wnęki w łazience. Gdzie warto je zrobić, jak je wykorzystać
Autor: Mariusz Bykowski Wnęki mogą odgrywać pierwszoplanową rolę w aranżacji łazienki. Potrafią być ozdobą wnętrza, jak i elementem porządkującym przestrzeń. Umiejętnie wykorzystane światło podkreśla ich rangę. Projekt: Magda i Marcin Pilchowie

Miejsce na wnękę w łazience

Zwykle robi się ją w ścianie nad WC podwieszanym na stelażu. Po obudowaniu stelaża, na którym wisi miska ustępowa, i spłuczki na ścianie powstaje występ. Czasem traktuje się go jako półkę, nad stelażem wiesza się też szafki. Z reguły jednak, aby osiągnąć dobry efekt i wypełnić nimi całą ścianę, trzeba je zrobić na zamówienie. Dlatego wiele osób wybiera inne rozwiązanie. Łatwiej jest w trakcie wykończenia łazienki zabudować płytami całą ścianę nad WC aż do sufitu, a przestrzeń między płytami i ścianą wykorzystać do utworzenia kompozycji z wnęk. Najprostszy sposób zagospodarowania takiej wnęki to umieszczenie w niej półek. Czasem jednak, szczególnie kiedy WC jest w wyeksponowanym miejscu, na przykład na wprost drzwi, utworzona nad nim wnęka, specjalnie wykończona i oświetlona, ma służyć po prostu urozmaiceniu wnętrza. Od dawna wiadomo, że ustawienie ozdoby czy dekoracyjnego przedmiotu we wnęce jest bardzo efektowne. Wnęka stanowi atrakcyjną ramę, tworzy szczególną „przestrzeń ekspozycyjną”, w której nawet zwyczajny przedmiot wygląda niezwykle. Funkcję praktyczną można pogodzić z estetyczną, jeśli wnęka jest wygodnym miejscem na odłożenie jakichś podręcznych przedmiotów, a jednocześnie stanowi przemyślany element kompozycji ściany.

Nie przegap!

Całą strefę umywalkową można ukształtować jako dużą wnękę. Wystarczy symetrycznie, po obu stronach, obudować blat umywalkowy szafkami lub płytami z płyt g-k. Często punktem wyjścia do takiej aranżacji jest pion wentylacyjny znajdujący się przy tej samej ścianie co umywalka. Można go wykorzystać do stworzenia zabudowy wokół stefy umywalkowej – zbudować jego symetryczny odpowiednik po drugiej stronie oraz pogrubić fragment ściany pod sufitem. Powstanie rama podkreślająca szczególny charakter tej części łazienki. Taka wnęka to idealne miejsce na podświetlone lustro. W ten sposób będzie pięknie i praktycznie.

Sprawdź też:

Warto mieć wnękę przy wannie. Tym razem pretekstem do jej stworzenia może się stać obudowane wystające z podłogi przyłącze wodne. Po dostawieniu do pionu wanny bez otworów na baterię w naturalny sposób tworzy się miejsce na półkę, w której będzie umieszczony kran. Przestrzeń nad nią można też wykorzystać, tworząc bardziej dekoracyjną wnękę, na przykład z kilkoma półkami. Wręcz niezbędna jest wnęka w kabinie prysznicowej. Wszelkie wiszące koszyki druciane czy plastikowe, w których można trzymać kosmetyki, zabierają przestrzeń we wnętrzu kabiny. Jeszcze mniej komfortowe jest ich ustawianie na podłodze pod natryskiem. Zagłębienie w ścianie kabiny nie musi być duże – wystarczy, żeby zmieściły się w nim szampon i mydło. Najlepiej wykonać wnękę od razu w czasie budowy ścian prysznica, a jeśli są już wzniesione, można ją wykuć w ścianie. Wnęki są bardziej estetyczne niż przymocowane do ściany półki. Znacznie lepiej niż one wyglądają w dużej przeszklonej kabinie natryskowej.

Wnęki w łazience na poddaszu

Miejscem, w którym wygospodarowanie wnęk jest szczególnie ważne, jest łazienka na poddaszu. Z reguły wannę jako niższe urządzenie ustawia się pod skosami, nigdy jednak tak nisko, aby było to niewygodne dla użytkownika. W efekcie często stawia się pionową ściankę oddzielającą najniższe fragmenty poddasza i dopiero do niej dostawia wannę. Jednak na poziomie brzegu wanny można utworzyć zagłębioną niszę – idealne miejsce zarówno na kosmetyki, jak i nastrojowe światło. Podobnie potrzeba umieszczenia WC czy bidetu w odpowiedniej odległości od połaci dachu sprawia, że konieczne jest odsunięcie stelaży od najniższej części skosów. W takiej sytuacji warto od razu zdecydować się na większą ściankę z praktycznymi wnękami. Na poddaszu jest to istotne, ponieważ w pomieszczeniu ograniczonym skosami szczególnie trudno wygospodarować miejsce na przechowywanie wielu potrzebnych w łazience rzeczy.

Wielkość wnęki w łazience

Technologia suchej zabudowy pozwala na niemal dowolne kształtowanie wnęk w łazience. Po zabudowaniu stelaża nad WC powstaje półka o głębokości 20 cm i szerokości nieco ponad 50 cm. Możemy ją przedłużyć do końca ściany, a powstałą wnękę w całości lub częściowo zabudować. Gdy wnęka ma pełnić funkcje praktyczne, wystarczy, jeśli będzie miała 10-20 cm głębokości i kilkanaście centymetrów wysokości. W mniejszej można przechowywać kosmetyki (szampony i płyny do kąpieli), w większej papier toaletowy albo ręczniki.

Sprawdź też:

Wnęka przy WC
Autor: Andrzej Szandomirski Półki we wnęce nad WC są praktyczne i estetyczne – pozwalają na odłożenie podręcznych rzeczy i ustawienie ozdobnych przedmiotów. Projekt: Konrad Zduński
Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Dzięki wnękom wnętrze na co dzień pozostaje uporządkowane – zgodnie z obecnie panującym trendem do dyskretnego chowania wszystkiego i tworzenia prostych gładkich powierzchni. Dotyczy to nie tylko małych łazienkowych przyborów, ale także dużych urządzeń . Wnękę można wykorzystać do tego, by je zabudować – w ten sposób uda się ukryć na przykład pralkę. Wymiary takiej wnęki należy oczywiście dostosować do wielkości sprzętu. Przykładowo wnęka na standardową pralkę powinna mieć 62 cm szerokości, 65 cm głębokości i wysokość 84-87 cm.

Wnęka przy umywalce
Autor: Daniel Rumiancew Obudowa stelaża WC stała się punktem wyjścia do wykonania długiej wygodnej półki nad umywalką. Duże, efektownie podświetlone lustro wypełniające całą wnękę daje wrażenie przestrzeni. Projekt: Karolina Kabelis

Jak wykończyć wnękę w łazience

Zwolennicy minimalizmu najchętniej przesłonią wnęki mlecznym szkłem czy płytą fornirowaną albo wypełnią zabudową wykonaną na zamówienie. Ci, którzy chcą, by szafki były niewidoczne, powinni je wykończyć takim samym materiałem jak sąsiadującą ścianę. Na drzwi szafek można nakleić płytki, trzeba jednak pamiętać, że wymiary drzwiczek muszą być wielokrotnością wielkości płytek (inaczej zabudowa wnęki „nie zniknie”). Jeżeli szafka nie sąsiaduje bezpośrednio ze strefą mokrą, można ją wkomponować w ścianę pozbawioną płytek – okleić tapetą, wykończyć drewnem albo po prostu pomalować. Na sposób wykończenia otwartych wnęk ma wpływ ich liczba. Gdy jest ich dużo i łazienka ma przypominać ser szwajcarski – niech będzie jak przysłowiowy ser, czyli cała wykończona jednym materiałem. Wtedy dodatkowe barwy czy faktury nie zakłócą odbioru rozrzeźbionej przestrzeni. Jeśli jednak w łazience jest jedna albo dwie wnęki i mają one pełnić funkcję dekoracyjną, warto użyć do ich wypełnienia pięknych materiałów o ciekawym rysunku lub barwie – mozaiki, kamienia, tapety czy drewna. Już sam kolor tego materiału może dodać całej aranżacji energii. W przypadku dużej wnęki zaznaczającej odrębność łazienkowej strefy wykończenie można zróżnicować. Rama może być wykończona innym kolorem lub materiałem, stanie się wtedy bardziej widoczna i podkreśli rangę strefy, którą okala. Bardzo interesujący efekt daje umieszczenie we wnęce lustra. W ten sposób tworzy się złudzenie okna, prześwitu. Jest to szczególnie korzystne w przypadku dużych wnęk – wtedy wrażenie optyczne polegające na zwielokrotnieniu przestrzeni jest wręcz spektakularne. Można też uzyskać złudzenie, że za załamaniem ściany kryje się drugie pomieszczenie. Jednak o tym, jaki będzie efekt końcowy umieszczenia lustra we wnęce, przesądzi to, co się w nim odbije. Jeżeli miałby to być wieszak ze szlafrokami albo grzejnik, lepiej zrezygnować z wykańczania wnęki lustrem. Doda ono urody aranżacji tylko wtedy, gdy odbije się w nim atrakcyjny fragment wnętrza. Po prostu pomnoży to, co w nim piękne.

Wnęka przy wannie
Autor: Anna Orłowska, Mateusz Lipiński Praktyczna wnęka na całą szerokość wanny. Wyraźny graficzny rysunek białych półek na ciemnym tle to sposób na porządek w łazience nawet wtedy, gdy kosmetyczne drobiazgi nie są schowane. Projekt: Asia Lanckamer

Jak oświetlić wnękę w łazience

Światło umieszczone we wnękach jest uniwersalnym dopełnieniem aranżacji. Sprawdzi się w łazience zarówno z małą, jak i dużą liczbą wnęk. Doda wdzięku tym zlewającym się ze ścianą, a także tym zaznaczonym odmienną barwą czy fakturą. Wydobędzie ich przestrzenną formę. Chcąc podkreślić piękne przedmioty, można zdecydować się na dające punkowe światło halogeny zamontowane w górnej krawędzi wnęki. Umiejętnie użytym oświetleniem można też pokazać piękno materiału użytego do wykończenia wnęki.

Sprawdź też:

Podświetlona szklana mozaika, odbijając światło, mieni się, ożywa, a łupek pokazuje swą skomplikowaną chropawą fakturę. Inne zadanie mają LED-y umieszczone za ścianami wnęk. Ich światło sączące się z załamań jest bardzo kameralne. Po wyłączeniu głównego oświetlenia tak podświetlone wnęki tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Wnęka w kabinie przysznicowej
Autor: Hanna Długosz Nieduża, lecz bardzo praktyczna wnęka w kabinie prysznicowej dzięki swojej oszczędnej formie stała się ważnym elementem dekoracyjnym. Projekt: Anna Wojczyńska/VIS-À-VIS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie