Wybieramy baterie łazienkowe oszczędzające wodę - baterie termostatyczne, bezdotykowe i z perlatorem
Do baterii łazienkowych najbardziej oszczędzających wodę zalicza się baterie termostatyczne, bezdotykowe, z przyciskiem eko i perlatorem. Woda kosztuje, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam w oszczędnym gospodarowaniu wodą. Sprawdź, jak samodzielnie obliczyć zużycie wody, jaką baterię kupić i jak wymienić zwykłą baterię na oszczędną.
Wybierz baterie oszczędzające wodę
Woda pitna jest droga, bo sporo kosztuje jej uzdatnianie i przesył siecią wodociągową. Właściciele prywatnych ujęć też muszą płacić, co prawda nie za wodę, ale za odbiór ścieków. Im także powinno zależeć na tym, by zużywać jej jak najmniej. Projektanci baterii łazienkowych i kuchennych już od dawna pracują nad tym, aby urządzenia, z których korzystamy, przyczyniały się do zmniejszenia zużycia wody. Pojawiło się wiele pomysłów, które świetnie się sprawdzają w praktyce. Postanowiliśmy je wam przybliżyć i tym samym ułatwić wybór najbardziej oszczędnej baterii.
Najlepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia wody, niż korzystając z dwuuchwytowych.
Oszczędne baterie z perlatorem
Kupując baterię, zwróćmy uwagę, czy na wylewce ma perlator (zwany również aeratorem), czyli specjalną nasadkę z dyszą napowietrzającą. Woda, przepływając przez perlator, zostaje silnie napowietrzona. Strumień wydaje się więc obfity, a w rzeczywistości tak nie jest. Mamy miłe wrażenie, że bateria strzela wręcz wodą, a licznik temu przeczy.
Dziś perlator ma prawie każda bateria. Jednak jeden drugiemu nie równy. Standardowe pozwalają zaoszczędzić do 15% wody, a te montowane w ekonomicznych i ekologicznych bateriach – nawet do 60%. Najbardziej ekonomiczne są perlatory typu spray, nieco gorzej prezentują się natomiast perlatory kaskadowe. Kupując baterię, warto więc zwrócić uwagę, w który z nich jest wyposażona. Wybrane modele baterii mają plastikowy aerator, z którego łatwo usuwać kamień, lub są wzbogacone o diodę LED, podświetlającą strumień, gdy tylko woda zaczyna płynąć.
Baterie oszczędzające wodę ze sprytnym ogranicznikiem
Ogranicznik zwany jest też hamulcem lub blokadą. Umieszczony jest na przykład w regulatorze baterii i działa w prosty sposób. Gdy uniesiemy uchwyt mieszacza, dojdzie on tylko do pewnej wysokości i poczujemy opór. Do tego poziomu działa „tryb oszczędny”. Żeby zwiększyć przepływ, musimy użyć większej siły i unieść uchwyt wyżej. Dzięki ogranicznikowi unikamy przypadkowego zwiększenia przepływu, ale jednocześnie zawsze mamy możliwość puścić więcej wody, gdy zajdzie taka potrzeba. Istnieją też blokady redukujące przepływ na stałe, bez możliwości regulacji.
Czytaj też:
- 15 pomysłów na szarą łazienkę
- Montaż prysznica bez brodzika
- Na jakiej wysokości zamontować baterie łazienkowe?
- Jak KROK PO KROKU wymienić silikonową fugę?
Jak samodzielnie obliczyć zużycie wody
Na stronach niektórych firm oferujących baterie umywalkowe możemy znaleźć bardzo przydatne aplikacje. To kalkulatory pokazujące, jakie zużycie wody gwarantują poszczególne modele baterii z oferty danego producenta. Wystarczy podać liczbę osób korzystających z wody, orientacyjny czas mycia, koszt prądu i wody dla danej lokalizacji oraz wybrany model baterii. Kalkulator poda roczne zużycie i koszt wody oraz koszt prądu do jej podgrzewania. Porówna też zużycie obliczone dla tej baterii z baterią standardową i wykaże, ile można rocznie zaoszczędzić kupując ten, a nie inny model.
Autor: FERRO
Korek w umywalce bądź zlewie to również sposób na oszczędność. Nie wszystko musimy płukać pod bieżącą wodą. Taniej wychodzi zamknąć odpływ (na przykład wygodnym korkiem na klik) i nabrać jej tylko trochę
Baterie oszczędzające wodę włączane przyciskiem
Niektóre z baterii mają w korpusie niewielki przycisk. Pozwala on zmienić tryb pracy na bardziej oszczędny. Po jego włączeniu zmniejszają się maksymalny przepływ i temperatura wody. Przycisk nie pozwala zatem, aby z kranu leciał ukrop. Wpływa tym samym na zaoszczędzenie energii potrzebnej do podgrzewania wody.
Oszczędne baterie łazienkowe z sygnalizatorem
Elektronika bywa sprzymierzeńcem ekologii. Pojawiły się baterie z wmontowanymi diodami LED. Gdy płynie woda, świeci się dioda zielona. Czerwona, jak znak stop, daje nam informację, że oszczędne mycie lub prysznic właśnie się skończyły i teraz następuje nadmierne zużycie. Możemy ignorować kolorowe światła lub tak szybko się myć, aby zdążyć „na zielonym”.
Autor: Mariusz Bykowski
Baterie z mieszaczem uchodzą za bardziej ekonomiczne niż te z kurkami. Kręcenie nimi, aby ustawić przepływ i temperaturę wody, jest bardziej czasochłonne niż użycie mieszacza i zanim uzyskamy właściwy strumień, trochę wody zdąży spłynąć do kanalizacji
Baterie oszczędzające wodę, które można programować
Ile razy zdarzyło się nam odkręcić kran, aby napuścić wody do wanny i zapomnieć, że szykujemy kąpiel? Musieliśmy wtedy spuszczać część wody, aby uzyskać preferowany poziom, co jest oczywiście ewidentnym marnotrawstwem. Dla zapominalskich skonstruowano baterie wannowe, które można programować. Zapamiętają one, ile powinno być wody w wannie, i nie pozwolą na nalanie ani kropli więcej. Przy okazji unikniemy przypadkowego zalania podłogi w łazience.
Bezdotykowe baterie oszczędzające wodę
Taki pomysł nie jest niczym nowym. Znamy go z setek publicznych toalet. Znajdują się tam często baterie pozbawione kurków lub mieszaczy. Woda leci, gdy podstawimy dłonie pod wylewkę. Steruje tym czujnik ruchu. Dzięki niemu nikt z klientów toalety nie odejdzie, zapomniawszy o zakręceniu wody. Po zabraniu dłoni spod baterii woda automatycznie przestaje wypływać, i to już po kilku sekundach. Nie ma zatem przypadkowych, niekontrolowanych strat. Zużywamy tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Identyczną baterię możemy zainstalować w prywatnej łazience. Jej zaletą jest również to, że czujnik to element niezawodny oraz trwalszy od mieszacza lub kurków. Nie wymaga przy tym regularnego wymieniania uszczelek, poza tymi na przyłączach, które zużywają się bardzo powoli. Niestety, nie ma tu możliwości regulowania wielkości przepływu wody. Jest on ustawiony na stałe i wynosi przeważnie około 6 l/ min. Z boku takiej baterii znajduje się natomiast regulator temperatury.
Sprawdź klasę baterii oszczędzającej wodę
Baterie podlegają klasyfikacji. Podzielono je na klasy pod względem maksymalnego przepływu wody określanego liczbą litrów na sekundę. Najoszczędniejsze baterie mają klasę Z i zużywają nie więcej niż 0,15 l/s. Mniej ekonomiczne modele mają kolejno klasy:
- A (do 0,25 l/s);
- S (do 0,33 l/s)
- B (do 0,42 l/s);
- C (do 0,50 l/s);
- D (do 0,63 l/s).
Baterię klasy A lub Z powinniśmy zainstalować przy umywalce lub zlewozmywaku. Te o niższej klasie polecane są do wanien, które wymagają szybkiego napełniania, a więc większego przepływu wody.
Baterie oszczędzające wodę ze specjalnym przyciskiem
Baterie z czujnikami są drogie. Ich tańszym substytutem mogą być modele z przyciskiem zamiast tradycyjnego kurka lub mieszacza. Po jego naciśnięciu woda leci z kranu przez określony czas – zazwyczaj jest to około 15 sekund, po czym przestaje. Aby kontynuować, trzeba nacisnąć ponownie. Takie baterie w przeciwieństwie do tych z czujnikami nie wymagają zasilania.
Termostatyczne baterie oszczędzające wodę
Wybierając baterię do łazienki, możemy się zastanowić nad którąś z baterii termostatycznych. Pozwalają one utrzymać stałą temperaturę wody, bez względu na jej wahania w instalacji. Ma to przełożenie na zużycie. Często jest bowiem tak, że zanim z kranu zacznie lecieć ciepła woda, spływa sporo wody zimnej i nie jest ona wykorzystana. W przypadku baterii termostatycznej nie ma to miejsca.
Baterie termostatyczne często mają blokadę (specjalny przycisk) zapobiegającą nastawieniu temperatury wyższej niż 38°C. Wiele z nich jest też wyposażonych w mechanizm odcinający dopływ gorącej wody w razie braku zasilania w wodę zimną. Niektóre mają wewnętrzną komorę, w której stale krąży zimna woda, lub osłonę z tworzywa sztucznego zabezpieczającą przed możliwością oparzenia się o nagrzany korpus baterii.
Baterie termostatyczne są produkowane w wersjach prysznicowej i wannowej, jako jedno- i dwuuchwytowe. W jednouchwytowych temperaturę wody ustawia się na specjalnej tarczy, a intensywność strumienia reguluje uchwytem lub pokrętłem. W dwuuchwytowych jednym pokrętłem reguluje się intensywność strumienia, drugie służy do ustawiania temperatury wody według zaznaczonej skali. Jeżeli bateria jest wyposażona w funkcję oszczędzania wody do 50%, więcej wody popłynie dopiero po naciśnięciu specjalnego przycisku. Baterie termostatyczne są droższe od pozostałych, ale i najoszczędniejsze. Krótki czas uzyskania żądanej temperatury wody pozwala zaoszczędzić wodę i energię do jej podgrzania, a także uniknąć długiego i uciążliwego nastawiania. Zakup baterii termostatycznej rekompensuje się po roku do dwóch lat jej użytkowania.
Ranking miesięcznego zużycia wody*
I miejsce – baterie umywalkowe z czujnikiem ruchu (bezdotykowe) – 1,6-3,5 m3
II miejsce – baterie umywalkowe z przyciskiem – 2,8-4,5 m3
III miejsce – baterie umywalkowe jednouchwytowe (z mieszaczem), wyposażone w ogranicznik zużycia – 7,5-8,5 m3
IV miejsce – baterie umywalkowe jednouchwytowe (z mieszaczem) – około 16,5-17,0 m3
V miejsce – baterie umywalkowe dwuuchwytowe – 17,8-18,5 m3
*Przykładowe zużycie dla rodziny czteroosobowej
Wymiana zwykłej baterii na baterię oszczędzającą wodę KROK PO KROKU
Ile to kosztuje?
- bateria Ferro Veneto VerdeLine – 364 zł
- korek automatyczny Clik-clak – 50 zł
- syfon umywalkowy – 26 zł
- taśma izolacyjna – 3-5,50 zł
- zestaw zaworów – 41 zł
Ile zaoszczędzimy? Za zamontowanie baterii fachowcowi trzeba zapłacić 80-160 zł.
Narzędzia i przybory: klucz francuski lub zestaw kluczy płaskich, śrubokręt, taśma uszczelniająca do zastosowań sanitarnych
Czas pracy: 1 godzina
Autor: Piotr Mastalerz
Zanim przystąpimy do pracy, zapoznajmy się z instrukcją producenta i pamiętajmy o zakręceniu zaworów, żeby odciąć dopływ zimnej i ciepłej wody