Jak zamontować wentylator łazienkowy?

2019-06-17 14:11
Wentylacja w łazience
Autor: Photo by Jose Soriano on Unsplash Skuteczna wentylacja w łazience zapobiega pojawieniu się pleśni i grzybów

W łazience jest ciepło, wytwarza się dużo pary wodnej, więc powietrze jest bardzo wilgotne. To idealne warunki to rozwoju grzybów i pleśni. Skuteczna wentylacja będzie temu zapobiegać.

W każdej łazience powinien się znaleźć kanał wywiewny, który jest elementem systemu wentylacji. W domach i mieszkaniach wentylacja powinna być zaprojektowana tak, by powietrze dostawało się do pomieszczeń przez otwory w pokojach i przepływało (przez otwory lub szczelinę w dolnej części drzwi) w kierunku wlotów do kanałów wywiewnych znajdujących się w kuchni i w pomieszczeniach sanitarnych (łazienkach, toaletach), ewentualnie także gospodarczych i technicznych bez okien (garderobach, spiżarni, kotłowni). Dzięki takiemu ukierunkowaniu przepływu powietrza zanieczyszczenia w postaci zapachów i wilgoci wytwarzane przede wszystkim w łazienkach i kuchni nie rozprzestrzeniają się po całym domu, tylko są usuwane od razu w miejscu ich powstawania. Przynajmniej teoretycznie.

Problemy z wentylacją

System wentylacji grawitacyjnej nie zawsze funkcjonuje prawidłowo, najczęściej z powodu braku lub zbyt małej powierzchni otworów umożliwiających napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Powodem mogą być także trudne do wyeliminowania czynniki osłabiające siłę naturalnego ciągu kominowego: zbyt mała wysokość komina, wiatr, niekorzystne usytuowanie wylotów przewodów wentylacyjnych. Skutkiem braku skutecznej wentylacji w łazience są nie tylko zaduch i nieprzyjemny zapach, ale bardzo często także pojawiające się na ścianach pleśń i grzyb, których niezwykle trudno się pozbyć. Dlatego gdy tylko się zorientujemy, że wentylacja jest niedostateczna, powinniśmy temu przeciwdziałać.

Stosunkowo prostym zabiegiem jest zamontowanie w miejscu kratek wentylacyjnych w łazience i toalecie niewielkich wentylatorów ściennych. Zapewnią one stabilną i dużo większą siłę ciągu niż system wentylacji grawitacyjnej, tym samym rozwiązując problem niedostatecznej wymiany powietrza. Z wentylatorem skuteczniej. Przed kupnem sprawdźmy, jakie są wymiary otworu wentylacyjnego, w którym ma być umieszczony (zwykle 14 x 14 cm lub 15 cm średnicy). Obudowa  powinna go w całości zasłonić, ale wirnik nie może mieć średnicy większej niż wymiar otworu. Wiele wentylatorów jest przeznaczonych do zamontowania w kanałach o średnicy 10 cm, wykonanych specjalnie z myślą o zamontowaniu wentylatora, a nie o wentylacji grawitacyjnej, więc w tym wypadku są one za małe. Wydajność typowych wentylatorów łazienkowych to 100- 25 0 m3/h. Im jest większa, tym szybciej zostaną usunięte zanieczyszczenia, jednak jednocześnie większy będzie pobór prądu i zwykle także poziom hałasu.

Przeczytaj także:

Przed ostatecznym wyborem upewnijmy się, czy dźwięk wybranego urządzenia nie będzie dla nas zbyt dokuczliwy. Jeśli wentylator ma się znaleźć w pobliżu prysznica (w kabinie prysznicowej lub tuż nad nią), musimy kupić specjalną wersję ze szczelną obudową, najlepiej na napięcie 12 V zamiast 230 V. Trzeba mieć świadomość, że po zamontowaniu wentylatora ściennego wentylacja naturalna właściwie przestaje funkcjonować, bo wirnik wentylatora w znacznym stopniu zasłania wlot do kanału. Konieczne jest zatem częste uruchamianie wentylatora.

Wentylacja w łazience
Autor: Andrzej Szandomirski W razie problemów z wentylacją grawitacyjną można ją wspomóc wentylacją mechaniczną. Najlepszy będzie wentylator uruchamiany włącznikiem oświetlenia lub wyposażony w czujnik ciśnienia albo wilgotności

Włącz – wyłącz

Stosunkowo prostym sposobem sterowania pracą wentylatora jest połączenie go z włącznikiem światła w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Wówczas wietrzenie łazienki lub toalety bez naturalnego oświetlenia, czyli bez okien, odbywa się za każdym razem, kiedy ktoś z niej korzysta, a tym samym gdy istnieje możliwość powstawania zanieczyszczeń powietrza. Aby możliwe było usunięcie nadmiaru wilgoci, wentylator powinien pracować jeszcze przez kilka minut po wyłączeniu światła, dlatego wyposaża się go zwykle w wyłącznik zwłoczny (timer). W sprzedaży są też wentylatory z fotokomórką reagującą na zapalenie światła, dzięki której ich podłączenie nie wymaga zbytniej ingerencji w instalację elektryczną (nie trzeba ich łączyć z włącznikiem światła).

Jeśli wentylator jest zamontowany w pomieszczeniu z oknem, to uzależnienie jego pracy od działania światła nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wtedy lepiej zastosować niezależny włącznik (ewentualnie kupić wentylator ze zintegrowanym włącznikiem sznurkowym) i po prostu pamiętać o jego uruchamianiu.

Można też kupić wentylator z czujnikiem ruchu, a jeszcze lepiej z czujnikiem wilgotności powietrza. Uruchamia się on samoczynnie, gdy wystąpi konieczność przewietrzenia pomieszczeń, i wyłącza, kiedy parametry powietrza wracają do normy. Zaletą takich wentylatorów, podobnie jak tych z fotokomórką i z włącznikiem sznurkowym, jest to, że nie muszą być połączone z żadnym osobnym włącznikiem, więc wystarczy doprowadzić do nich kabel zasilający z najbliższej puszki instalacyjnej, co upraszcza prace.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie