Remont tej łazienki trwał 3 tygodnie i niewiele kosztował. To zupełnie nowa łazienka!
Remont tej łazienki dowodzi, że szybko i nawet za nieduże pieniądze można zmienić ponure, przygnębiające wręcz pomieszczenie. A był to remont generalny. W łazience do wymiany czy naprawy było praktycznie wszystko. Zobacz, jak teraz wygląda nowa łazienka.
Spis treści
- Łazienka przed remontem - ciemna i niewygodna
- Niemal wszystko do wymiany!
- Metamorfozy łazienek - zdjęcia PRZED i PO remoncie
- Łazienka po remoncie większa i wygodna
- Podłoga po remoncie na dwóch poziomach
- Metamorfoza łazienki - stan po remoncie
- Więcej światła w łazience
- Prysznic w miejsce wanny
Łazienka przed remontem - ciemna i niewygodna
W tej łazience wszystko należało zmienić. Jej wnętrze było ciemne i nieergonomiczne. Poza tym materiały, którymi została wykończona przed laty, nie pasowały do dzisiejszych standardów: lamperia pomalowana farbą olejną, deski na podłodze – farbą emulsyjną, a stare nieszczelne okno zasłonięte okleiną, która miała przypominać witraż. Jednak nie tylko estetyka pozostawiała wiele do życzenia.
Niemal wszystko do wymiany!
Na suficie i ścianach były zacieki, a zbutwiałe deski podłogowe zapadały się pod wanną. Poza tym podłoga była nierówna. Trzeba było zniwelować kilkucentymetrową różnicę jej poziomu. Jednak to, co było widać na pierwszy rzut oka, okazało się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Prace prowadzone podczas remontu odsłoniły prawdziwy zakres zniszczeń. Na fachowców, którzy chcieli zlikwidować zacieki na suficie, spadła belka stropowa. Dwie ściany zaczęły się ruszać, gdy oparło się o nie kilku robotników.
Przede wszystkim trzeba było przeprowadzić gruntowne prace naprawcze i wymienić zniszczone elementy. Jedną z pierwszych decyzji było wyburzenie dwóch ścian o konstrukcji drewnianej. Były one wypełnione słomą osłoniętą siatką i obrzucone tynkiem.
Konieczność wybudowania nowych, stabilnych ścian zainspirowała nas do przesunięcia jednej z nich i poszerzenia łazienki mającej tylko 2 m szerokości.
Metamorfozy łazienek - zdjęcia PRZED i PO remoncie
Autor: archiwum serwisu
Remont łazienki może zdziałać prawdziwe cuda. Dowodzą tego te 3 wspaniałe metamorfozy.
Łazienka po remoncie większa i wygodna
Łazienka po metamorfozie ma dwie nowe ściany z konstrukcją z metalowych profili i poszyciem z płyt OSB oraz gipsowo-kartonowych. Została poszerzona o blisko 50 cm kosztem sąsiadującej z nią pracowni, więc ma mniej więcej 3 m szerokości – nie tylko wygląda lepiej, ale także łatwiej było ją wygodnie urządzić.
Znalazło się tam miejsce zarówno na duży natrysk i niezbędne wyposażenie łazienkowe, jak i na wygodny fotel i dużą szafę, która dzięki temu, że kryje kosmetyki, ręczniki oraz środki czystości, ułatwia utrzymanie porządku.
Polecany artykuł:
Podłoga po remoncie na dwóch poziomach
Podłoga w łazience ma teraz dwa poziomy. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, by zniwelować jej nierówności bez konieczności robienia wysokiego progu w drzwiach wejściowych. Poza tym takie wyraźne zróżnicowanie poziomów zauważalnie dzieli przestrzeń łazienki na dwie strefy – WC i kąpielową.
Po wyrzuceniu starych desek i sprawdzeniu belek stropowych ułożono wełnę, a potem płyty OSB, które wyszlifowano, by zniwelować nierówności. Następnie podłoże zaizolowano folią w płynie.
Na tak przygotowanym podkładzie ułożono posadzkę z drewna merbau. Poziom podłogi podniósł się w części z WC o kilka, a w strefie kąpielowej o kilkanaście centymetrów. Takie zmniejszenie wysokości pomieszczenia nie było dotkliwe, ponieważ przed remontem łazienka miała 3,5 m wysokości.
Metamorfoza łazienki - stan po remoncie
Wysokość łazienki ułatwiła także gruntowny remont sufitu. Najpierw ściągnięto jego stare wykończenie – słomę, siatkę i tynk – wymieniono zbutwiałą belkę na nową i zaimpregnowano wszystkie belki. Następnie na metalowych wieszakach zamocowano sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych, w którym zamontowano reflektorki halogenowe.
Niezbędne były także wymiana rur instalacyjnych i ich ukrycie. Zamurowanie rur w ścianie przy oknie zwiększyło jej grubość, dzięki czemu można było zamontować szerszy parapet. Teraz jego szerokość (80 cm) pozwala na to, by po ułożeniu na nim poduszek zmienił się w wygodne siedzisko podczas rodzinnych spotkań łazienkowych.
Więcej światła w łazience
Marzenie o jasnej, pełnej światła łazience zrealizowaliśmy, malując ściany białą farbą (lateksową, zalecaną do łazienek) i wymieniając okno – zdecydowaliśmy się na takie, które ma ramy pomalowane na biało i szyby z mlecznego szkła.
Dzięki nim do wnętrza wprowadzane jest rozbielone – rozświetlające światło. Oszczędny wystrój i dużo bieli sprawiają, że łazienka jest przestronna, a dzięki drewnianej posadzce z pomarańczowo-brązowego drewna merbau jest ciepła i klimatyczna.
Prysznic w miejsce wanny
Jednym z etapów remontu łazienki była wymiana jej wyposażenia. Zasadniczą zmianą było zastąpienie wanny kabiną prysznicową. Jest o 50 cm krótsza niż wanna – ma tylko 120 cm. Poza tym jej przezroczyste ściany sprawiają, że zdaje się w ogóle nie zajmować miejsca w łazience. Jej dodatkowym atutem jest to, że w mniejszym stopniu obciąża drewniany strop.