Łazienka z wanną i prysznicem. Jak w niewielkiej łazience zmieścić oba urządzenia?

2021-02-02 14:46
Prysznic i wanna w jednej łazience
Autor: Radosław Wojnar Prysznic i wanna w jednej łazience to rozwiązanie idealne dla tych, którzy rano biorą szybki prysznic, a wieczorem lubią się relaksować w wannie

Łazienka z wanną i prysznicem w jednym pomieszczeniu? Tak, to możliwe. Nawet w niewielkim wnętrzu można zaspokoić potrzeby zwolenników zarówno wanny, jak i prysznica. Zobacz, jak efektownie połączyć wannę i prysznic w niewielkiej łazience.

Łazienki zazwyczaj są projektowane tak, żeby zmieścić tylko jedno urządzenie do kąpieli. Jeśli jest wanna, to nie ma już miejsca na kabinę prysznicową, a jeżeli jest brodzik, nie ma wanny. Tymczasem każdy z domowników ma inne przyzwyczajenia. Jedni wolą długie kąpiele w wannie, inni szybki prysznic i nikt nie chce zrezygnować ze swoich potrzeb. Jak zmieścić oba urządzenia w łazience wielkości 4-5 m² i móc się w niej swobodnie poruszać? Brodzik i wannę oraz podstawowe urządzenia, takie jak umywalka oraz sedes, można zmieścić nawet w niewielkiej łazience o wymiarach 1,7 x 2,5 m. Trzeba to jednak zrobić tak, by do każdego z nich był łatwy dostęp. Jest na to kilka sposobów.

Jak rozmieścić wannę i prysznic w małej łazience

Ważna jest powierzchnia manewrowa. Pod tym tajemniczym zwrotem kryje się kawałek podłogi przed kabiną lub wanną, gdzie możemy manewrować, czyli swobodnie się poruszać, wycierać i ubierać. Wystarczy na to około 1 m² . Jeśli łazienka jest niewielka, postarajmy się, żeby rozmieścić urządzenia w taki sposób, by stworzyć jedną powierzchnię manewrową pozwalającą na dostęp do dwóch lub więcej przyborów. Może na przykład być wspólna dla wanny i prysznica.

Wanna czy prysznic - które urządzenie jest częściej używane

Nie zawsze ze wszystkich urządzeń w łazience korzystamy z równą intensywnością. Dlatego warto się zastanowić, które z nich jest dla nas najważniejsze. Jeżeli częściej bierzemy prysznic, zadbajmy o to, żeby był komfortowy, pełnowymiarowy, czyli miał przynajmniej 90 x 90 cm. A wanna? Jeśli korzystamy z niej rzadziej, może warto wybrać model mniejszy, mniej wygodny (o szerokości 70 i długości 120 cm), ale zapewniający możliwość skorzystania z ciepłej kąpieli.

Kabina walk-inn. Modna alternatywa dla tradycyjnych kabin prysznicowych >>

Prysznic i wanna w jednej łazience
Autor: GettyImages Prysznic i wannę można zmieścić nawet w niewielkiej łazience i móc się w niej swobodnie poruszać. Trzeba to jednak zrobić tak, by do każdego z nich był łatwy dostęp

Łazienka z asymetryczną wanną

Przy urządzaniu łazienki warto również wziąć pod uwagę urządzenia asymetryczne, gdyż pozwalają wykorzystać maksymalnie miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Na ustawienie tradycyjnej wanny narożnej potrzeba minimum 150 cm wzdłuż dwóch ścian, dlatego w małej łazience lepiej sprawdzą się wanny asymetryczne, które zwężają się (zazwyczaj w stronę nóg), nie powodując niewygody w użytkowaniu, pozostawiają natomiast więcej miejsca w łazience i pozwalają lepiej ją zagospodarować. Jeżeli asymetryczne urządzenia stanowią komplet (takie zestawy są dostępne w sprzedaży), powinny być umieszczone obok siebie i się dopełniać. Jeśli natomiast nie możemy ich dobrać, lepiej odsunąć je od siebie, najlepiej do dwóch sąsiednich narożników.

Wanna wolnostojąca. Modne wyposażenie łazienki >>

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku
Warto wiedzieć

Wymiary wanny i prysznica

Standardem jest kabina o wymiarach 90 x 90 cm. Jeśli nie dysponujemy takim brodzikiem, dobry będzie asymetryczny, którego jeden bok będzie dłuższy niż 80 cm, na przykład 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też brodzik półokrągły, gdyż zmieści się w każdym narożniku, oszczędzając w ten sposób przestrzeń. Wygodna wanna ma przeciętnie 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Jeżeli wielkość łazienki nie pozwala na umieszczenie takiego urządzenia, można zamontować wannę do siedzenia o szerokości 70 cm i długości 120 cm i powiększyć ją nieco za pomocą murka. Nie będzie ona miejscem relaksu, ale pozwoli na przykład umyć dziecko czy namoczyć pranie. Poza tym trzeba pamiętać, że przed każdym przyborem sanitarnym należy zachować powierzchnię manewrową szerokości przynajmniej 80 cm. Tyle potrzeba, aby nie obijać się łokciami o sprzęty.

Rozmieszczenie wanny i prysznica w dużej łazience

W dużych łazienkach nie ma problemu ze zmieszczeniem brodzika i wanny. Tam najważniejszy jest podział na strefy użytkowe. Wanna kojarzy się z wygodą i relaksem, dlatego powinna być odsunięta od innych sprzętów. Przy wannie musi być jednak miejsce na stolik lub fotel, a pod ręką powinny być ręczniki i szlafroki. Nie bez znaczenia jest też widok z wanny – dobrze jest mieć wokół siebie przestrzeń, a nie suszące się nad głową pranie. W pobliżu wanny mogą się znaleźć dwie umywalki (bardzo często używane równocześnie), a obok ręczniki kąpielowe.

W drugiej strefie najlepiej jest umieścić duży zamykany brodzik, do którego będzie wygodny dostęp, a w pobliżu ręczniki i szlafroki. W dużej łazience można pomyśleć o wymurowaniu prysznica. Nie jest to trudne, gdyż coraz więcej firm oferuje kompletne systemy odpływowe do murowanych brodzików, asortyment preperatów uszczelniających do ścian i podłóg też jest bogatszy i łatwiej dostępny. Murowany brodzik może mieć dowolny kształt, na rynku są też dostępne samodzielne drzwi zarówno otwierane, jak i przesuwne, a u rzemieślnika można zamówić drzwi na wymiar. Taki brodzik można umieścić na przykład we wnęce.

Toaleta wraz z bidetem powinny być oddzielone od innych urządzeń i stanowić trzecią strefę, ale jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej, by znalazły się w części prysznicowej niż wannowej.

Prysznic i wanna w jednej łazience
Autor: Mariusz Bykowski W dużej łazience nie ma problemu na zmieszczeniem prysznica i wanny. Najważniejszy jest jednak podział wnętrza na strefy użytkowe

Galeria zdjęć: wanna i prysznic w aranżacji łazienki

Sonda
Prysznic czy wanna?

Ważny jest również kształt łazienki, proporcje długości ścian, a także usytuowanie okien i drzwi. To od nich zależy sposób rozmieszczenia urządzeń i funkcjonalność łazienki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie